رپورتاژ

درمان قطعی خروپف با لیزر فوتونا

خروپف یک پدیده خواب است که به دلیل انسداد جزئی راه هوایی فوقانی در هنگام خواب است که باعث ارتعاش بافت های رینو-اورو-هیپوفارنکس و کمتر حنجره می شود.

این مطالعه استفاده و اثربخشی درمان قطعی خروپرف با لیزر را به عنوان یک روش کمکی در ارائه درمان برای بیماران مبتلا به اختلالات خواب مزمن مرتبط با خروپف ارزیابی کرد. یک مطالعه آینده نگر روی XMR Er:YAG ارزیابی کرد.

درمان خروپف با لیزر فوتونا

در طول درمان با لیزر، درد تقریباً وجود نداشت. هیچ عارضه جانبی وجود نداشت، به جز گلودرد بسیار خفیف در 1 از 40 بیمار. ارزیابی رضایت بیمار از نتایج به‌دست‌آمده پس از درمان‌ها نشان داد که 85 درصد موارد بسیار راضی بودند، 5 بیمار (12). 5 درصد گزارش دادند که نسبتاً از درمان راضی بودند و تنها 1 نفر (5/2 درصد) راضی نبودند. مالامپاتی، موقعیت زبان فریدمن و درجه O (اوروفارنکس) در طبقه بندی هیپوفارنکس اوروفارنکس بینی و حنجره بعد از جلسات لیزر به طور معنی داری کاهش یافت. کاهش مقیاس خواب آلودگی Epworth و مقیاس آنالوگ بصری برای بلندی خروپف، بیدار شدن در هنگام خواب به دلیل خروپف، خشکی دهان در بیداری و خفگی از نظر آماری معنی دار بود.

میزان رویا دیدن در طول شب نیز به طور قابل توجهی افزایش یافته است. XMRماه پیگیری (14-24 q) در 72 درصد موارد ثابت بود. درمان غیرجراحی و غیر تهاجمی لیزر Er:YAG روشی معتبر در کاهش بلندی صدای خروپف است. موقعیت زبان فریدمن و درجه O (اوروفارنکس) در طبقه بندی هیپوفارنکس اوروفارنکس و حنجره بینی پس از جلسات لیزر به طور معنی داری کاهش یافت. کاهش مقیاس خواب آلودگی Epworth و مقیاس آنالوگ بصری برای بلندی خروپف، بیدار شدن در هنگام خواب به دلیل خروپف، خشکی دهان در بیداری و خفگی از نظر آماری معنی دار بود.

میزان رویا دیدن در طول شب نیز به طور قابل توجهی افزایش یافته است. XMRماه پیگیری (14-24 q) در 72 درصد موارد ثابت بود. درمان غیرجراحی و غیر تهاجمی لیزر Er:YAG روشی معتبر در کاهش بلندی صدای خروپف است. موقعیت زبان فریدمن و درجه O (اوروفارنکس) در طبقه بندی هیپوفارنکس اوروفارنکس و حنجره بینی پس از جلسات لیزر به طور معنی داری کاهش یافت. کاهش مقیاس خواب آلودگی Epworth و مقیاس آنالوگ بصری برای بلندی خروپف، بیدار شدن در هنگام خواب به دلیل خروپف، خشکی دهان در بیداری و خفگی از نظر آماری معنی دار بود. میزان رویا دیدن در طول شب نیز به طور قابل توجهی افزایش یافته است. XMRماه پیگیری (14-24 q) در 72 درصد موارد ثابت بود. درمان غیرجراحی و غیر تهاجمی لیزر Er:YAG روشی معتبر در کاهش بلندی صدای خروپف است. و درجه O (اوروفارنکس) در طبقه بندی اوروفارنکس هیپوفارنکس و حنجره بینی پس از جلسات لیزر به طور معنی داری کاهش یافت. کاهش مقیاس خواب آلودگی Epworth و مقیاس آنالوگ بصری برای بلندی خروپف، بیدار شدن در هنگام خواب به دلیل خروپف، خشکی دهان در بیداری و خفگی از نظر آماری معنی دار بود.

میزان رویا دیدن در طول شب نیز به طور قابل توجهی افزایش یافته است. XMRماه پیگیری (14-24 q) در 72 درصد موارد ثابت بود. درمان غیرجراحی و غیر تهاجمی لیزر Er:YAG روشی معتبر در کاهش بلندی صدای خروپف است. و درجه O (اوروفارنکس) در طبقه بندی اوروفارنکس هیپوفارنکس و حنجره بینی پس از جلسات لیزر به طور معنی داری کاهش یافت. کاهش مقیاس خواب آلودگی Epworth و مقیاس آنالوگ بصری برای بلندی خروپف، بیدار شدن در هنگام خواب به دلیل خروپف، خشکی دهان در بیداری و خفگی از نظر آماری معنی دار بود.

میزان رویا دیدن در طول شب نیز به طور قابل توجهی افزایش یافته است. XMRماه پیگیری (14-24 q) در 72 درصد موارد ثابت بود. درمان غیرجراحی و غیر تهاجمی لیزر Er:YAG روشی معتبر در کاهش بلندی صدای خروپف است. بیدار شدن در هنگام خواب به دلیل خروپف، خشکی دهان در بیداری و خفگی از نظر آماری معنی دار بود. میزان رویا دیدن در طول شب نیز به طور قابل توجهی افزایش یافته است. XMRماه پیگیری (14-24 q) در 72 درصد موارد ثابت بود.

درمان غیرجراحی و غیر تهاجمی لیزر Er:YAG روشی معتبر در کاهش بلندی صدای خروپف است. بیدار شدن در هنگام خواب به دلیل خروپف، خشکی دهان در بیداری و خفگی از نظر آماری معنی دار بود. میزان رویا دیدن در طول شب نیز به طور قابل توجهی افزایش یافته است. XMRماه پیگیری (14-24 q) در 72 درصد موارد ثابت بود. درمان غیرجراحی و غیر تهاجمی لیزر Er:YAG روشی معتبر در کاهش بلندی صدای خروپف است.

خروپف تنفس پر سر و صدا در هنگام خواب است. این یک بیماری شایع است که می تواند هر کسی را درگیر کند، اگرچه بیشتر در مردان و در افرادی که اضافه وزن دارند اتفاق می افتد . خروپف با افزایش سن بدتر می شود.

خروپف گاهی اوقات یک مشکل جدی نیست. این بیشتر برای شریک رختخواب شما آزار دهنده است. اما اگر درازمدت خروپف می‌کنید، نه تنها الگوی خواب افراد نزدیکتان را مختل می‌کنید، بلکه به کیفیت خواب خود نیز آسیب می‌رسانید .

خروپف خود می تواند نشانه یک مشکل سلامتی مانند آپنه انسدادی خواب باشد. اگر در طول روز بیش از حد خواب‌آلود هستید، اگر اغلب یا با صدای بلند خروپف می‌کنید، یا اگر شریک زندگی‌تان متوجه شد که گاهی اوقات به طور کلی نفس نمی‌کشید، با پزشک خود صحبت کنید. ممکن است به کمک پزشکی نیاز داشته باشید تا شما (و عزیزانتان) بتوانید خواب خوبی داشته باشید .

علل خروپف

خروپف زمانی اتفاق می افتد که جریان هوا از طریق دهان و بینی مسدود شود. چندین چیز می تواند در جریان هوا اختلال ایجاد کند، از جمله:

راه های هوایی بینی مسدود شده است. برخی افراد فقط در فصل آلرژی یا زمانی که عفونت سینوسی دارند خروپف می کنند . مشکلات بینی مانند انحراف تیغه بینی (زمانی که دیواره ای که یک سوراخ بینی را از دیگری جدا می کند خارج از مرکز است) یا پولیپ بینی نیز می تواند راه های هوایی شما را مسدود کند.

تون عضلانی ضعیف در گلو و زبان . ماهیچه‌های گلو و زبان می‌توانند بیش از حد شل باشند، که به آنها اجازه می‌دهد تا در راه هوایی شما فرو بریزند.

بافت گلو حجیم اضافه وزن می تواند باعث این امر شود. برخی از کودکان لوزه های بزرگ و آدنوئید دارند که باعث خروپف آنها می شود.

کام نرم بلند و/یا یوولا. کام نرم بلند یا کام بلند (بافت آویزان در پشت دهان) می تواند سوراخ بینی تا گلو را باریک کند. وقتی نفس می‌کشید، این باعث می‌شود که آنها به ارتعاش و برخورد با یکدیگر برخورد کنند و راه هوایی شما مسدود شود.

مصرف الکل و مواد مخدر. نوشیدن الکل یا شل کننده های عضلانی نیز می تواند باعث شل شدن بیش از حد عضلات زبان و گلو شود.

وضعیت خواب. خوابیدن به پشت می تواند باعث خروپف شود. بنابراین می توانید از یک بالش خیلی نرم یا خیلی بزرگ استفاده کنید.

کم خوابی . اگر به اندازه کافی نخوابید، عضلات گلوی شما ممکن است بیش از حد شل شوند.

خروپف و آپنه خواب تأثیرات قابل توجهی بر سلامت ، تندرستی و بهداشت خواب هم شما و هم شریک رختخوابتان دارد.

دو روش درمانی رایج وجود دارد که هر دو از لیزر استفاده می کنند، اگرچه نمی توانند متفاوت تر باشند. اینها درمان‌های uvulopalatoplasty با لیزر (LAUP) و درمان‌های خروپف با لیزر (همچنین به عنوان نایتلیس یا خروپف شناخته می‌شوند) هستند.

درمان خروپف با لیزر فوتونا

LAUP از لیزر CO2 تکه تکه شده استفاده می کند که یک لیزر فرسایشی است. معمولاً در پزشکی زیبایی برای درمان خطوط ریز یا جای زخم با برداشتن لایه سطحی پوست استفاده می شود (روشی که گاهی به عنوان “بازسازی لیزر” شناخته می شود). همچنین از نظر پزشکی برای از بین بردن زگیل استفاده می شود.

در LAUP، یک بی‌حس کننده موضعی تجویز می‌شود و از لیزر CO2 برای برداشتن مقادیر کمی از بافت استخوانی و کام نرم استفاده می‌شود. این باعث می شود هنگام خواب در مجرای تنفسی تکان نخورد و صدای خروپف تولید شود.

برخی از خطرات مرتبط با این درمان وجود دارد. بررسی ادبیات اخیر از XMRشرایطی که در آن کام نرم در حین گفتار به پشت گلو فشار نمی‌آورد و باعث مشکل در صحبت کردن واضح می‌شود) پس از روش‌های LAUP. . همین بررسی همچنین میزان قابل توجهی از احساس گلوبوس را نشان داد که در آن بیمار دائماً توده ای را در گلو احساس می کند.

این روش دائمی نیست و نگرانی هایی در مورد احتمال ایجاد بافت اسکار وجود دارد. همچنین ممکن است پس از هر درمان مقدار قابل توجهی درد تجربه شود و زمان بهبودی می تواند تا دو هفته باشد.
درمان خروپف با لیزر

درمان‌های خروپف با لیزر یک پیشرفت بزرگ در LAUP هستند زیرا ایمن‌تر، راحت‌تر و غیرتهاجمی‌تر هستند. تفاوت اصلی درمان خروپف با لیزر با LAUP در نوع لیزر و روش مورد استفاده است.

درمان‌های خروپف با لیزر که به‌عنوان نایتلیس یا خروپف نیز شناخته می‌شوند، از لیزر CO2 برای برداشتن بافت استفاده نمی‌کنند، بلکه از یک Er:YAG غیرتهاجمی استفاده می‌کنند که با گرما کار می‌کند. لیزر خروپف Er:YAG از گرمایش با دقت کنترل شده برای تحریک رشته های کلاژن در بافت عمیق تر کام نرم استفاده می کند. فیبرها پس از تحریک، فرآیند نئوکلاژنزی را آغاز می کنند که قدرت و قابلیت ارتجاعی را به بافت های نرم کام در پشت گلو باز می گرداند. این مانع از آویزان شدن کام نرم در راه هوایی در هنگام خواب می شود، جایی که قبلاً می لرزید و صدای خروپف ایجاد می کرد. اکسیژن همچنین بهتر می تواند از طریق راه هوایی عبور کند زیرا کام نرم دیگر آن را مسدود نمی کند و این به معنای بهبود تنفس است.

درمان خروپف با لیزر غیر تهاجمی در نظر گرفته می شود و نیازی به بی حسی نیست. ممکن است خطر کوتاه مدت تاول ها یا سوختگی های خفیف وجود داشته باشد، اما این موارد نادر هستند و معمولاً ظرف چند روز برطرف می شوند. هنگامی که درمان توسط کادر پزشکی آموزش دیده و آشنا با لیزر انجام می شود، این خطرات بسیار کم است.

ممکن است تنها چند روز پس از درمان مقداری درد خفیف، شبیه به احساس سرماخوردگی وجود داشته باشد. در درمان خروپف با لیزر نسبت به LAUP ناراحتی بسیار کمتری وجود دارد.

یک کارآزمایی بالینی منتشر شده در مجله آکادمی لیزر و سلامت نشان داد که Er:YAG

یک روش بی خطر برای کاهش شدت خروپف و آپنه خواب است. خروپف نیز برای 74 درصد از 57 شرکت کننده بهبود یافته است. در مطالعه دیگری که توسط کلینیک دانشگاهی بیماری های تنفسی و آلرژیک در اسلوونی انجام شد، حجم خروپف شرکت کنندگان تا 30 درصد کاهش یافت.

هیچ عارضه ای پس از درمان خروپف لیزری در هیچ یک از این مطالعات گزارش نشده است.

درمان خروپف با LAUP و لیزر به چند جلسه برای دستیابی به نتیجه نیاز دارد. ممکن است دائمی نباشند، اما با درمان‌های خروپف لیزری، درمان‌های نگهدارنده زمانی که در فواصل زمانی توصیه‌شده انجام شوند، ایمن و مؤثر هستند.

آیا لیزر درمانی می تواند به کاهش خروپف کمک کند؟

درمان‌های لیزری می‌توانند به کاهش خروپف کمک کنند، اما زمانی که رویکردی جامع برای درمان بیمار در نظر گرفته شود، مؤثرتر هستند. خروپف برنامه منحصر به فرد ما است که شامل مشاوره، تنظیم سبک زندگی، آموزش خوابیدن در وضعیت بهتر، درمان های لیزری و ردیابی عینی نتایج است.

خروپف ممکن است مستقیماً به دلیل آویزان شدن کام نرم در راه هوایی در هنگام خواب و ارتعاش در باد باشد، اما عوامل متعددی در این امر نقش دارند. به عنوان مثال، اضافه وزن، فشار بیشتری بر راه هوایی وارد می کند. خواب ناکافی نیز می تواند به خروپف کمک کند.

در یک مطالعه بالینی خروپف که شامل 4804 درمان بود، نرخ موفقیت 93 درصد برای مراجعانی که از این برنامه پیروی کردند، وجود داشت، به این معنی که آنها توصیه های پرستار خود را دنبال کردند، در صورت نیاز از یک دستگاه ردیابی کوچک استفاده کردند و در فواصل زمانی توصیه شده، لیزر درمانی داشتند.

درمان با لیزر نایتلیس ® لیزر فوتونا یک لیزر درمانی غیرتهاجمی و مناسب برای بیمار برای افزایش کیفیت خواب بیمار است. نایتلیس اثرات آپنه خواب را کاهش می دهد و دامنه خروپف را با استفاده از یک اثر سفت کننده ملایم ناشی از لیزر ناشی از انقباض کلاژن در بافت مخاط دهان کاهش می دهد.

ساده، ایمن و موثر

روش لیزر Er:YAG ثبت اختراع لیزر فوتونا طول پالس های لیزر را بهینه می کند و امکان نفوذ ایمن گرما به بافت مخاط دهان را فراهم می کند. به اندازه کافی ملایم است که بتوان روی بافت حساس داخل دهان استفاده کرد، اما به اندازه کافی قوی است که گرمایش بالینی موثری را ارائه دهد.

انجام نایتلیس برای هر پزشک یا دندانپزشکی آسان است و میزان موفقیت بالایی در ایجاد تغییر مثبت در الگوی خواب دارد. تحقیقات نشان داده است که نایتلیس خروپف را کاهش داده و کاهش می‌دهد و روشی موثر و غیرتهاجمی برای کاهش اثرات آپنه خواب ارائه می‌کند.

راه حلی دوستانه برای بیمار

یک دوره کامل نایتلیس شامل سه جلسه درمانی جداگانه در یک دوره شش هفته است. نشان داده شده است که نتایج نهایی درمان تا یک سال باقی می ماند و درمان می تواند تکرار شود.

بیماران نایتلیس را یک راه حل بسیار راحت و رضایت بخش می دانند. نایتلیس به هیچ وسیله ای برای پوشیدن در هنگام خواب نیاز ندارد و شامل هیچ درمان شیمیایی نمی شود. این یک راه ملایم و آسان برای بیماران شما برای به دست آوردن یک استراحت شبانه خوب است.

سیستم های لیزری با طول موج دوگانه زیر از لیزر فوتونا برای نایتلیس® و همچنین سایر درمان های زیبایی صورت ایده آل هستند:

لایت والکر – یک سیستم منحصربفرد با قابلیت ارائه قدرت لیزرهای دندانی Er:YAG و Nd:YAG با بالاترین کارایی صنعت برای گزینه‌های درمان با طول موج دوگانه، از جمله درمان‌های اختصاصی TwinLight ® ریشه دندان و پریودنتال. برترین مدل لایت والکر AT دارای نهایت راحتی و راحتی ارگونومیک است و تنها سیستم لیزر دندانپزشکی موجود در بازار است که دارای فناوری داخلی آماده اسکنر است.

خط SP از سیستم‌های لیزر چندکاربردی از لیزر فوتونا (SP Dynamis & SP Spectro) یک سیستم منحصربه‌فرد با قابلیت و ویژگی‌های کامل را ارائه می‌کند که قدرت بالاترین کارایی لیزرهای صنعت Er:YAG و Nd:YAG را ارائه می‌دهد، ایده‌آل برای طیف وسیعی کاربرد در زیبایی شناسی و پوست مدل SP Dynamis همچنین شامل یک لیزر QCW Nd:YAG اضافی برای لیپولیز، هایپرهیدروزیس و بسیاری از روش های جراحی دیگر است.

عملکرد برتر درمان قطعی خرو پف با لیزر

تمام سیستم‌های لایت والکر و اس پی لاین مجهز به لیزر Er:YAG با کارایی بالا هستند که راندمان فرسایش را با فناوری اختصاصی VSP (Pulse مربع متغیر) به حداکثر می‌رساند، که می‌تواند به دقت با نسبت‌های مختلف فرسایش سرد و نسبت‌های حرارتی غیر فرسایشی تنظیم شود. قابلیت سفارشی سازی کامل به شما امکان می دهد دقیقاً به نتایج بالینی مورد نظر بیماران خود برسید.

لیزر Nd:YAG بر روی هر سیستم کاملاً مکمل عملکرد لیزر Er:YAG با قابلیت نفوذ عمیق در پوست برای ایجاد اثرات حرارتی بدون آسیب رساندن به سطح پوست است. در مقایسه با فن‌آوری‌های معمولی Nd:YAG، پالس‌های اختصاصی VSP لیزر فوتونا افزایش دما را تقریباً لحظه‌ای ایجاد می‌کنند که فقط به ساختارهای هدف محدود می‌شود. هیچ انرژی غیر ضروری به پوست رسوب نمی کند.

هندپیس و درمان خروپف

فناوری هندپیس نوآورانه و ویژه طراحی شده لیزر فوتونا امکان تحویل ایمن، دقیق و کنترل شده و بهینه پالس های لیزر را به ناحیه درمان می دهد. اطلاعات بیشتر در مورد هندپیس ها و سایر لوازم جانبی در صفحات محصولات لایت والکر و اس پی لاین موجود است (به پیوندهای بالا مراجعه کنید).

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا