آب درمانی برای سالمندان شکلی از درمان است که در آن از حرکات کششی و نرمشی خاصی متناسب با نوع بیماری فرد استفاده میشود. بهتر است حرکات آب درمانی زیر نظر پزشک متخصص باشد. آب درمانی یا هیدروتراپی شکلی از درمان است که در آن از حرکات کششی و نرمشی خاصی متناسب با نوع بیماری فرد استفاده میشود. یکی از بهترین روشها برای بهبود عملکرد بدن و تسکین دردها در دوره سالمندی آب درمانی میباشد که مزایای فوق العاده زیادی دارد. در این مقاله از سایت مرکز خدمات پرستاری مهرپرور قصد داریم به بررسی آب درمانی برای افراد و خواص و ممنوعیات آن بپردازیم.

آب درمانی یا هیدروتراپی (Hydrotherapy) چیست؟

آب درمانی یا هیدروتراپی (به انگلیسی: Hydrotherapy) یعنی درمان امراض به وسیله آب. از زمانهای گذشته هم قبایل بدوی و هم ملل متمدن آب را برای درمان به کار می‌گرفتند. حتی حیوانات وحشی و اهلی دریافته اند، زمانی که بیمار می‌شوند، باید آب بیاشامند. مصرف صحیح آب نه تنها تندرستی ما و سالمندان را حفظ می‌کند، بلکه در صورت از دست رفتن تندرستی یا بروز اختلال در آن از طریق پاکسازی مواد زاید از بدن، آن را باز می‌گرداند. طبقه بندی آب از نظر درجه حرارت و خواص آن برای بدن:

 • آب گرم تر از بدن: تقویت کننده، نیرو بخش و قدرت آفرین است.
 • آب خنک تر از دمای بدن (۳۷ درجه): اثر برانگیزنده، خنک کننده و محرک دارد.
 • آبی که داغ است: آرامش به وجود می‌آورد و دردها را مرتفع می‌سازد، ولی ایجاد خستگی مفرط می‌نماید.
 • آبی که اندکی از درجه حرارت بدن پایین تر است: یعنی آب ولرم (۲۷ تا ۳۲ درجه) یا آب نه سرد و نه گرم (۳۲ تا ۳۵ درجه) همیشه سودمند است و برای مصارف عمومی و به خصوص برای سالمندان مناسب است.

فواید آب درمانی برای سالمندان

آب درمانی تاثیرات فوق العاده زیادی می‌تواند بر جسم سالمندان بگذارد. این روش درمانی می‌تواند ضایعات نخاعی، کمردرد، زانو درد، آرتروز و پوکی استخوان را بهبود ببخشد و به تسکین درد سالمندان عزیز کمک کند. همچنین آب درمانی می‌تواند به صورت غیر مستقیم به کاهش علائم و بهبود عملکرد اعضای مختلف بدن تاثیر بگذارد و به درمان بیماریهای فشار خون و دیابت نیز کمک کند.

آب درمانی در سالمندان | مرکز خدمات پرستاری پارسیان مهرپرور

 • بهبود حرکت روده ها: آب درمانی به افزایش حرکت روده ها و به دنبال آن درمان یبوست و مشکلات گوارشی کمک میکند.
 • درمان بیماری‌های قلبی عروقی: آب درمانی برای افراد سالمند موجب افزایش سوخت و ساز بدن و در نتیجه اتساع عروق شود. با این کار عملکرد قلب بهبود می‌یابد.
 • درمان عفونت ریه: آب درمانی با افزایش حجم تنفسی ریه از بروز خلط و عفونت ریه جلوگیری میکند و به پیشگیری از مشکلات ریه در سالمندان کمک فراوانی میکند.
 • سلامت ستون فقرات: آب درمانی موجب نرمی و حرارت و کشیده شدن ستون فقرات میشود. بنابراین فرد سالمند با آب درمانی می‌تواند دردهای جسمانی خود را تسکین دهد.
 • بهبود گردش خون: گردش خون صحیح می‌تواند از رسوب املاح مختلف در کلیه و کبد جلوگیری کند و جلوی بروز بیماری های کلیوی در سالمندان را بگیرد. افراد سالخورده بیشتر به کم تحرکی دچار می‌شوند و این باعث بروز بیماری های مختلفی در آنها می‌شود. با آب درمانی و گردش خون مناسب از بسیاری از این بیماریها پیشگیری می‌شود.

آب درمانی برای چه سالمندانی مضر است؟

آب درمانی هم مانند هر ورزش دیگری ممکن است مسائل و محدودیت‌هایی داشته باشد. برای مثال برای سالمندانی که به کلر حساسیت دارند، به هیچ عنوان توصیه نمیشود از استخر استفاده کنند. همچنین سالمندانی که از بی اختیاری ادرار رنج می‌برند، توانایی استفاده از روش آب درمانی را ندارند. یکی دیگر از شرایط خطرناک در آب درمانی، سالمندانی است که به بیماری صرع دچار هستند، ممکن است در آب استخر دچار حملات صرع شوند و برای آنها خطر آفرین باشد.

نکات مهم قبل از آب درمانی سالمندان

باید درجه حرارت بدن سالمند و وضعیت اندام ها و بدن او از نظر وجود تورم، زخم باز، رنگ پوست مورد بررسی قرار گرفته و نحوه درمان به او شرح داده شود. در بسیاری از بیماران و سالمندان دچار کمردرد ورزش در آب باید تنها با راهنمایی یک متخصص واجد شرایط انجام شود.

مزایای آب درمانی | مرکز خدمات پرستاری پارسیان مهرپرور

در صورتی که سالمند یا بیمار دچار هر یک از موارد زیر باشد، معمولا باید از تمرینات آب درمانی خودداری کرد :

 • تب
 • عفونت
 • نارسایی قلبی
 • بی اختیاری ادرار

کاربرد آب درمانی در درمان بیماری ها

از هیدروتراپی برای درمان اختلال‌ها و بیماری‌های مختلفی مثل کمردرد، رماتیسم و دردهای زانو استفاده می‌شود. در ادامه به‌طور مفصل درباره کاربردهای هیدروتراپی بیشتر توضیح می‌دهیم.

آب درمانی برای روماتیسم

آب درمانی یکی از روش‌های درمانی موثر برای کاهش التهاب‌های مفصلی ناشی از روماتیسم است. در این روش بیمار با انجام تمرین‌های مخصوص می‌تواند دردهای مفصلی را کاهش دهد و عضلات خود را تقویت کند. همچنین آب گرم موجب کاهش استرس و آرام کردن بدن بیمار می‌شود.

آب درمانی برای دیسک کمر

آب درمانی برای کاهش دردهای ناشی از دیسک کمر موثر است. معمولا در کنار فیزیوتراپی، هیدروتراپی نیز تجویز می‌شود. در جلسات آب درمانی دیسک کمر، توصیه می‌شود که در عمق آب قرار بگیری به‌طوری‌که آب تمام گودی کمر شما را بپوشاند. بعد از انجام تمرین‌ها و خروج از استخر حتما کمر خود را بپوشانید تا دچار گرفتگی عضلانی نشوید. آب گرم در هیدروتراپی جریان خون را در ناحیه آسیب‌دیده بیشتر می‌کند و موجب شل شدن عضلات آن بخش می‌شود. بنابراین، بهتر است در انتهای تمرین‌ها حدود 5 دقیقه در آب جکوزی بروید. آب درمانی و انجام تمرین‌های قدرتی و کششی به بهبود دردهای کمر کمک شایانی می‌کند.

تاثیر آب درمانی برای رباط زانو

آب درمانی برای بهبود دردهای رباط زانو، آرتروز و رماتیسم‌های مربوط به مفصل زانو کاربرد دارد. زیرا با استفاده از آب و بدون انجام ورزش‌هایی که به زانو و عضله‌ها فشاری مضاعف بیاید، می‌توان به‌وسیله کاهش وزن در آب و مقاومتی که آب ایجاد می‌کند تمرین‌های اصلاحی را انجام داد. راه رفتن، کشش عضلانی یا راه رفتن روی تردمیل در آب و تمرین‌هایی که به حفظ تعادل بدن کمک می‌کند، در درمان مشکلات رباط زانو موثر هستند.

خواص آب درمانی | مرکز خدمات پرستاری پارسیان مهرپرور

آرتروز

برای درمان آرتروز و پوکی‌استخوان درمان قطعی وجود ندارد. معمول. در کنار دارو درمانی یا عمل جراحی برای درمان این بیماری، از یکی از ورزش‌های موثر آب درمانی نیز استفاده می‌شود. انجام تمرین‌های آب درمانی دردهای آرتروز را تا حد خوبی بهبود می‌بخشد.

سلامت روان

شنا کردن و در آب غوطه‌ور شدن، یکی از راهکارهای خوب و علمی کاهش استرس روزانه است. بر اساس گزارش‌های مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها (CDC)، انجام فعالیت‌های بدنی و ورزشی‌های آبی، یکی از بهترین روش‌های کاهش تنش ناشی از افسردگی و مشغله روزانه است. بنابراین، ورزشکاران یا افرادی که دچار آسیب‌دیدگی شده‌اند، می‌توانند به‌جای شنا کردن از آب درمانی برای بهبود بیماری و سلامت روان‌شان نیز بهره ببرند.

آب درمانی برای سالمندان | مرکز خدمات پرستاری پارسیان مهرپرور

پرسش‌های متداول

 1. آیا آب درمانی برای همه سالمندان مناسب است؟ بله، در اصول، آب درمانی برای اکثر سالمندان مناسب است. اما بهتر است قبل از شروع، با پزشک خود مشورت کنید تا از عدم وجود مشکلات جدی اطمینان حاصل کنید.
 2. چه مدت می‌توان آب درمانی انجام داد؟ مدت زمان آب درمانی بستگی به وضعیت شخص دارد. در ابتدا، می‌توانید با چند دقیقه شروع کنید و سپس با توجه به تحمل و وضعیت خود، این مدت زمان را افزایش دهید.

آب درمانی در منزل

روش‌های رایج آب درمانی در منزل عبارت است از:

 • دوش آب گرم: انجام تمرین و حرکات ورزشی زیر دوش آب گرم می‌تواند به کاهش گرفتگی عضلانی و دردهای استخوانی کمک کند.
 • آب نمک درمانی: با حل کردن نمک دریایی در آب گرم و اضافه کردن روغن‌های گیاهی و معطر می‌توانید پاهای خود را در آن پاشویه کنید.
 • بخور آب گرم: بخار آب گرم برای پاک‌سازی منافذ پوست و سینوس‌ها می‌تواند مفید باشد. این کار را می‌توانید زیر دوش آب گرم انجام دهید.

خلاصه مطالب آب درمانی

آب درمانی یک راه ساده و موثر برای حفظ سلامتی و آرامش سالمندان است. با بهره‌گیری از خواص آب درمانی می‌توانید بهبود عملکرد قلبی، کاهش درد مفاصل و بهبود گردش خون را تجربه کنید. همچنین، رعایت نکات مهمی مانند مشاوره پزشکی و شروع با تدریج در انجام آب درمانی بسیار حائز اهمیت است.

نوشته آب درمانی برای سالمندان : خواص هیدروتراپی (Hydrotherapy) + کاربرد آن در درمان اولین بار در پارسیان مهرپرور | پرستار سالمند , پرستار کودک. پدیدار شد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *