اوقات فراغت سالمندان چیزی است که افراد مسن گاهی به دلیل نداشتن برنامه ای برای آن، احساس بطالت و افسردگی می‌کنند. تاثیر اوقات فراغت بر افسردگی سالمندان بسیار زیاد است. علایق و نیازهای تفریحی سالمندان را شناسایی کنید و برای پر کردن اوقات فراغت سالمندان استفاده نمایید. افرادی که مسئولیت نگهداری سالمند را به عهده دارند باید برای پر کردن اوقات فراغت سالمندان برنامه داشته باشند. در این مقاله از سایت مرکز خدمات پرستاری مهرپرور قصد داریم به فعالیت‌ها و روش‌های سپری کردن اوقات فراغت در سالمندان بپردازیم.

چرا سالمندان به سرگرمی نیاز دارند؟

در دوران بازنشستگی و سالمندی بخش اعظم سخت ماجرا را پشت سر گذاشته اید. روزها گذرانده اید، سرکار رفته اید، مراقب خانواده بوده اید، و پس انداز کرده اید. اما دقیقاً چکار باید کرد این روزهایی را که به سختی بدست آورده اید؟ معمولا واکنش اکثر سالمندان در این برهه از زمان، خستگی و افسردگی است. زیرا کارهای بسیار کمتری برای انجام دارند و زمان آزاد هم بیشتر دارند. اما برای جلوگیری از این بی قراری‌ها می توان از کارهای داوطلبانه و لذت بخش استفاده کرد.

چه عواملی مانع برنامه‌ریزی برای اوقات فراغت سالمندان می‌شود؟

نداشتن استطاعت مالی و وقت کافی، اشتغال به کار، بی‌حوصله بودن، فقدان امکانات و فضای مناسب، ضعف جسمی، بی‌توجهی اطرافیان و فرزندان و… در حالی که با سالمند شدن جمعیت، وظیفه تمام گروه‌هاي جامعه از جمله خانواده‌ها و به‌ خصوص دولت این است که با برنامه‌ریزی برای ارتقای حیطه‌های گوناگون سبک زندگی سالمندان، از جمله تفریحات و الگوی اوقات فراغت آنها از بروز و عمیق‌شدن مشکلاتشان جلوگیری کنند.

تفریح در دوران سالمندی | مرکز خدمات پرستاری پارسیان مهرپرور

روش اول: انجام فعالیت‌های لذت‌بخش در دوران سالمندی

ممکن است شما در دوران جوانی و میانسالی همواره در پی رویایی بوده باشید که زمان کافی برای آن نداشته اید در ادامه این مقاله برخی از این یشنهادات را با هم بررسی می‌کنیم.

1. اوقات فراغت سالمندان و نویسندگی

این کار می‌تواند ثبت خاطرات و سرگذشتتان یا به صورت نوشتن نامه‌هایی به اعضای خانواده و یا مانند داستان مجله باشد.و آن مطالب را با به صورت تجارب زندگی در اختیار عزیزانتان و دیگران بزارید.
می‌توانید از نوشتن نامه به یکی از اعضای خانواده مثل بچه‌ها و نوه‌هایتان یا ثبت خاطراتتان در مجله شروع کید.حتما” هر روز مقداری بنویسید با این کار ذهن و فکرتان به نوشتن عادت می‌دهید.
حتی می‌توانید در دانشکده یا دانشگاه محل خود در کلاس‌های خاطره نویسی استفاده کنید اکثر این کلاس‌ها برای سالمندان، رایگان هستند یا تخفیف قائل می‌شوند و با دگرمی یک پرستار سالمند و همراهیش با خیال راحت تری اقدام فرمایید.

2. اوقات فراغت سالمندان و مطالعه

بهترین زمان برای خواندن کتاب‌هایی را که فرصت نکرده اید در دوران سالمندی است. شاید فهرستی از کتاب‌هایی را دارید که همه‌ی این سال‌ها نگه داشته‌اید تا زمانی که فرصتش را داشتید به سراغ آن‌ها بروید. پس سری به کتابخانه‌ی محل بزنید و کارتان را با یک فهرست کتاب شروع کنید، حالا می‌تواند همان فهرست خودتان باشد که نگه داشته بودید، یا فهرست جامعی از کتاب‌های کلاسیک وسترن، هیجان‌انگیزترین و اسرارآمیزترین کتاب‌ها، کتاب‌های غیرتخیلی، یا کتاب‌های بزرگ علمی-تخیلی باشد. یک ژانر یا موضوع خاصی که علاقه دارید را انتخاب کنیید و سعی کنید آن موضوع را بیشتر مطالعه کنید. مثلا تجاری یا تاریخچه جنگ جهانی دوم و…

دوران سالمندی و تفریح | مرکز خدمات پرستاری پارسیان مهرپرور

امروزه سفارش خیلی آسان کتاب از طریق آنلاین مهیا شده است. در گوگل به سادگی می‌توانید نویسنده و عنوان کتاب را جستجو کنید، که از آن طرق ببینید کتاب آنلاین است یا نه، سفارش دهید. راهی آسان و ارزان برای داشتن کتاب در خانه است، یا از پرستار سالمند در منزلتان بخواهید این سفارش را برایتان بدهد. امروزه سفارش دادن آنلاین کتاب خیلی آسان‌تر است. به سادگی موضوع مورد نظر یا نویسنده یا عنوان کتاب را در گوگل جست‌ وجو کنید، ببینید کتاب آنلاین هست یا نه، و بعد آن را سفارش دهید. این یک راه آسان و ارزان برای داشتن کتاب در خانه است.

کتاب‌های صوتی هم گزینه‌های خوبی هستند، البته اگر دوست دارید چشم‌هایتان را ببندید و به کتابی گوش کنید که هنرمندی حرفه‌ای یا یک صداپیشه آن را خوانده است.

3. به دنبال یادگیری زبان جدید بروید

با یادگیری زبانه جدید ذهنتان را ورزش می‌دهید.در دوران سالمندی قابلیت‌های ذهنی شما خوب و فعال میماند. اگر به دنبال دلیلی برای بیرون آمدن از خانه هستید در یک کلاس زبان ثبت نام کنید تا در جلسات تمرینی بتوانید مهارت‌های مکالمه‌ی خودتان را افزایش دهید.

4. داشتن فعالیت بدنی در اوقات فراغت سالمندان

در دوران سالمندی و بازنشستگی یکی از راههای سرگرم شدن فعال ماندن است.فعالیت‌های ورزشی مانند گلف،شتا، تنیس، دویدن آهسته یک بار در هفته شما را سالم و سرپا نگه میدارد اگر به دنبال دیدار با افراد و روابط اجنماعی هستید از ورزش‌های گروهی بهتر است استفاده کنید و یا اینکه با پرستار سالمند همرا شوید. در کلاس‌های مهارتی که برای افراد سالخورده و یا سالمند هستند شرکت کنید. این چنین می‌توانید با سایر آدم‌ها دیدار و روابط اجتماعی داشته باشید.

ورزش در اوقات فراغت سالمندان | مرکز خدمات پرستاری پارسیان مهرپرور

5. در یک انجمن عضو شوید.

در باشگاه‌هایی که سرگرمی شما را داشته باشد عضو شوید. مانند باشگاه‌های تفریحی زنان و مردان، باشگاههای گلف، باشگاههای بولینگ، باشگاههای اطراف خودتان را می‌توانید به صورت آنلاین فهرستشون را پیدا کنید.

6. در دوران سالمندی مهارت‌های جدید یاد بگیرید و در کلاسی ثبت نام کنید.

تمرکز روی سرگرمی کنید که دوست دارید در آن پیشرفت کنید مثلا ممکنه دوست داشته باشید در قلاب بافی مدل‌های پیچیده تر را یاد بگیرید یا مجسمه‌های سخت تری را بتراشید. می‌توانید در کالج‌ها یا محله‌های خود ثبت نام کنید و یا مهارت‌های تازه یاد بگیرید و چیزهایی را که همیشه می‌خواستید یاد بگیرید را در زمان‌های آزادتان استفاده کنید و می‌توانید از پرستار سالمند بخواهید که در پیدا کردن این کلاس‌ها همراهیتون بکند. اغلب دانشگاه‌ها و دانشکده‌ها برنامه‌هایی برای سالخوردگان و سالمندان به صورت بلند مدت دارند که شما می‌توانید با هزینه کمی در آن کلاس‌ها شرکت کنید یا کلا هزینه ای تقبل نکنید در این محیط‌ها ی یادگیری می‌توانید دوستان جدیدی پیدا کنید.

7. کتاب آشپزی استفاده کنید.

اگر در آشپزی هیچ وقت اعتماد به نفس نداشتید یا تمایل دارید لیست غذاهایی را که بلدید گسترش دهید از یک کتاب آشپزی استفاده کنید هر بار یکی از دستورالعمل‌های آن را اجرا کنید. می‌توانید از کتاب‌های آشپزی که مبتنی از کتاب‌های خاص مانند گیاه خواری یا رژیمی گلوتن و سایر رزیم‌ها که در دوران سالمندی مناسب هستند استفاده کنید یا بر غذاهای تایلندی یا لهستانی متمرکز شوید یا اینکه چطور میشود با یک سس خوشمزه گوشت گوسفندی را بسیار خوش طعم کرد و از پرستار سالمند می‌توانید در پخت آنها کمک بگیرید. و زمانی که احساس تسلط بر غذایی را پیدا کردید از دوستان و خانواده خود دعوت کنید تا از دستپخت شما لذت ببرند.

8. تهیه شجره نامه یک فعالیت لذت بخش اوقات فراغت سالمندان

اگر هیچکدام از فامیل و خانواده شجره نامه درست نکردند از دوران سالمندی خود استفاده کنید و در موردش تحقیق کنید، برای اینکه بتوانید شجره نامه ای جامع تهیه کنید با فامیل‌های دور و نزدیک تماس بگیرید. و یا می‌توانید از اینترنت سرچ کنید و از سایر فضاهای مجازی بهرمند شوید و از پرستار سالمند همراهی بخواهید در گردآوری این اطلاعات شما را یاری کند.

9. در زمان سالمندی با خانواده وقت بیشتری بگذارید

وقت گذراندن با خانواده و خویشاوندان یکی از بهترین راههای استفاده از وقت آزاد است، از بچه و نوه‌ها گرفته تا خواهرها و برادرها، تاریخ بازی‌های هفتگی را ترتیب دهید تا با نوه‌های خود یک برنامه منظمی در هفته داشته باشید. وقت خود را با شرکت کردن در رویدادهای فرهنگی مانند اپرا یا باله بگذرانید یا با آنها به سفر بروید.

سرگرمی در دوران سالمندی | مرکز خدمات پرستاری پارسیان مهرپرور

10. مسافرت سالمندان

اگر از امکانات مالی کافی برای مسافرت برخوردارید بهترین روش برای سپری کردن اوقات فراغت مسافرت است، شما می‌توانید با توجه به میزان بودجه ای که دارید هر از گاهی مسافرت‌های دور و نزدیک بروید، با دوستانتان یا با تورهای مسافرتی به هر کجا که دلتان میخواهد سفر کنید با افراد جدید و فرهنگ‌های جدید و زیبایی‌های طبیعت آشنا شوید. هیچ چیز به اندازه مسافرت نمی‌تواند زندگی را جذاب کند و اوقات فراغت خوبی برایتان بسازد.

11. آموزش کار با وسایل الکترونیک در اوقات فراغت سالمندان

اگر کار کردن با مویایل و کامپیوتر و استفاده از اینترنت برایتان سخت است سعی کنید با شرکت در کلاس‌های آموزشی استفاده از آن‌ها را یاد بگیرید. ورود به دنیای اینترنت دریچه ای جدید به روی شما می‌گشاید. شما می‌توانید با استفاده از پیام رسان‌های اینترنتی هر زمان که بخواهید با فرزندان و نوه‌های خود تماس تصویری برقرار کنید یا در شبکه‌های اجتماعی ویدئوها و برنامه‌های آموزشی یا سرگرمی متناسب با سلیقه خودتان را ببینید. ولی باید مراقب باشید که استفاده از اینترنت را جایگزین تلویزیون نکنید و بیش از حد خودتان را درگیر فضای مجازی نکنید که مانع از انجام فعالیت‌های مفید در فضای واقعی و معاشرت را با دوستانتان نشود.

روش ۲: کارهای پاره وقت یا فعالیت‌های داوطلبانه در دوران بازنشستگی و سالمندی

برخی از سالمندان تمایل دارند تا در این دوران هم فعالیت‌های اقتصادی خود را قطع نکنند که در ادامه این مقاله برخی از روش‌ها را با هم مرور می‌کنیم.

1. در دوران بازنشستگی و سالمندی مربی شوید.

در برنامه‌های محلی که در آن به عنوان فردی با تجربه در ارتباطید یا در برنامه سواد آموزی بزرگسالانی که فعالیت میکنید ثبت نام کنید. روی برنامه‌هایی که از توانایی و مهارت‌های شما استفاده میکند، تمرکز کنید و همین باعث میشود تا مهارت‌های خود را با دیگران به اشتراک بزارید. بهترین گزینه برای آموزش به دیگران این است که اگر زبان خاص یا سازی بلد هستید یاد دهید.

2. در سازمان‌های محلی شرکت کنید.

روی سازمان‌هایی که دوست دارید عضو آن‌ها شوید و یا به آن‌ها کمک کنید متمرکز شوید. به آنها بگویید که دوست دارید کمک کنید یا به آنها ایمیل بزنید یا با آنها تماس بگیرید. بسیاری از نهادهای غیر انتفاعی و دولتی دائم به دنبال داوطلبانی هستند که انرژی و زمانی برای کارهای خاص بگذارند. به سازمان‌هایی فکر کنید که در مورد بازنشستگان و سالمندان و نیازمندی‌های آنها مربوط می‌شوند. این سازمان‌ها برای استفاده از تجربیات و نیازمندی‌های شماست، گزینه‌های خوبی هستند. از پرستار سالمند برای پیدا کردن این سازمان‌ها یاری بخواهید.

3. به شغلی جدید در دوران سالمندی و بازنشستگی فکر کنید.

ممکن است از اینکه بخواهید تا از شغلی که سالها در آن بوده اید به شغل دیگری وارد شوید آمادگی نداشته باشید. اما به شغل جدیدی فکر کنید که همیشه دوست داشتید این شغل‌ها اعم از نویسندگی، دکوراسیون داخلی و… می‌تواند باشد. روی یک شغل کم استرس جدید که احساس داشتن هدف جدید و اینکه وقت شما را پر کند در برنامه ریزی بازنشستگی تمرکز داشته باشید.

فراغت در دوران سالمندی | مرکز خدمات پرستاری پارسیان مهرپرور

4. کار پاره وقت در اوقات فراغت سالمندان

برای بازنشسته‌ها گزینه ی شغلی زیادی وجود دارد. مانند معلم بودن یا راننده و یا کارمند شیرخوارگاه شدند. به دنبال کارهای فصلی باشید که شما را در محیط‌های جالب و جدید قرار دهد کارهایی مانند یک نگهبان پارک. کارهای پاره وقت می‌تواند حس کنید در جامعه سهیم هستید. به شما کمک می‌کند که درآمد کمی هم داشته باشید و همچنین مانند کار تمام وقت استرس آور نباشد.

خلاصه مطلب

سالمندان به خصوص سالمندانی که بازنشسته هستند و دغدغه مالی برای تامین مخارج زندگی ندارند، وقت آزاد و اوقات فراغت زیادی دارند که باید برای سپری کردن آن به بهترین شکل برنامه ریزی داشته باشند. برنامه ریزی صحیح برای اوقات فراغت سالمندان باعث بهبود سلامت جسم و فکر و روان آن‌ها می‌شود. متاسفانه سالمندان قدر این زمان آزاد را نمی‌دانند و تنها تفریحشان تماشای تلویزیون است. در حالی که میتوانند از این اوقات فراغت برای تفریح و فعالیت‌های مفید و مورد علاقه خودشان استفاده کنند. امیدواریم راهکارهای بالا و روش‌های کسب درآمد که معرفی کردیم بتواند پاسخگوی این نیاز سالمندان باشد.

نوشته اوقات فراغت سالمندان: ضرورت تفریح در افراد مسن (+ 15 سرگرمی برای سالمندان) اولین بار در پارسیان مهرپرور | پرستار سالمند , پرستار کودک. پدیدار شد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *