آموزش بازی کودکانه در خانه برای سرگرمی بچه

بازی برای کودکان در منزل در روزهای بارانی که کودکانتان نمی‌توانند برای بازی از خانه بیرون بروند یا در این روز‌ها که به دلیل بیماری کرونا کودکان مجبورند در خانه بمانند و حسابی کلافه می‌شوند بهترین انتخاب است. بهتر است سرگرمی کودکانه در منزل برای آنها فراهم کنیم. ما در این مقاله از سایت مرکز پارسیان مهرپرور به 25 مورد از بازی های کودکانه در منزل اشاره می‌کنیم که علاوه بر ایجاد فضایی شاد برای بچه‌ها، موجب افزایش تحرک آنها هم می‌شوند. بازی‌ هایی بدون نیاز به تلویزیون، موبایل و کامپیوتر.

اهمیت بازی کودکانه در خانه

بعید است کسی از اهمیت بازی برای کودکان غافل باشد. اغراق نیست اگر بگوییم بازی بهترین وسیله برای رشد ذهنی، جسمی و حرکتی کودک است. کودک از طریق بازی کردن هیجانات مثبت و منفی اش را تخلیه می‌کند، مهارت‌های زندگی کردن و تعاملات اجتماعی را تمرین می‌کند، به رشد عصبی عضلانی و ادراک خود کمک می‌کند، مفاهیم پایه ای و اساسی می‌آموزد، سرگرم شده و لذت می‌برد و از طریق غرق شدن در زمان حال، آینده اش را می‌سازد.

25 بازی برای کودکان در منزل

مشکل دیگری که والدین یارستار کودک برای بازی با کودکان شان با آن مواجه هستند کوچک بودن فضای خانه و آپارتمان نشینی است. گویا تصور غالب این است که بازی همیشه نیازمند تحرک و جنب و جوش است. بنا به تجربه شخصی یک بازی درمانگر، درمانگر شاهد این مسئله بوده است که والدین یا پرستار کودک بازی های کودکانه چندانی نمی‌دانند و به دلایل متعدد موجه و غیر موجهی مثل کم بودن فضای خانه، نا امن بودن فضای بیرون از خانه، سرد بودن یا گرم بودن هوا، بی ادب بودن کودکان همسایه، عبث دانستن بازی‌ها، نداشتن اسباب بازی، اوقات فراغت یا مشکلات مالی و … به نحوی روند بازی فرزندان شان را خواسته یا ناخواسته با موانعی روبرو می‌کنند. در ادامه این مقاله قصد داریم به معرفی 25 بازی ساده و فواید درمانی و آموزشی آن‌ها را نیز به اختصار توضیح می‌دهیم.

بازی های کودکانه | مرکز خدمات پرستاری پارسیان مهرپرور

۱) بازی در خانه برای کودکان با وسایل ساده : بازی با مداد و کاغذ

یکی از اولین بازی های کودکانه در منزل بازی هایی با مداد و کاغذ است. فهرستی از بازی‌ هایی که می‌توانید روی کاغذ انجام دهید تهیه کنید تا در روزهای بارانی و زمانی که حوصله‌ی بچه‌ها سررفته به کمک‌تان بیاید. مثل نقطه‌بازی ، بازی اسم-فامیل و بسیاری از بازی‌ های دیگر که همه‌ی ما در دوران کودکی و مدرسه بازی کرده‌ایم و خاطراتی شیرینی از آن به یاد داریم.

۲) ایده بازی کودکانه در خانه : ساختمان‌سازی برای سرگرمی کودکانه

درست کردن ساختمان با کارت : برای ساختن یک ساختمان فانتزی نیاز به ابزار یا وسایل خاص و گران‌قیمت ندارید. می‌توانید با چوب بستنی یا کارت‌های بازی ساختمان‌های فانتزی، برج یا قلعه بسازید. می‌توانید مسابقه‌ی ساخت بلندترین ساختمان یا قلعه را برگزار کنید و لحظات شاد برای خودتان و بچه‌ها رقم بزنید.

۳) بازی برای کودکان در منزل : شعبده‌بازی؛ بازی و سرگرمی کودکان

بدون استفاده از قفل و زنجیر و تنها با چند لیوان یا بطری آب و با کمک چند ترفند شعبده‌بازی بچه‌ها را سرگرم کنید. چند لیوان بردارید و زیر یکی از آنها سکه بگذارید. سپس از بچه‌ها بخواهید حدس بزنند سکه زیر کدام لیوان است. اگر کمی زرنگ باشید می‌توانید لیوان‌ها را نزدیک لبه‌ی میز قرار دهید و خیلی آرام سکه را پایین بیندازید. به چشمان هیجان‌زده بچه‌ها نگاه‌کنید و تعجب و شگفتی آنها را از غیب‌شدن سکه ببینید و لذت ببرید.

۴) بازی در خانه : کارت‌بازی یک بازی فکری

یکی از بازی های خلاقانه برای کودکان در خانه ، کارت بازی است. کارت‌بازی برای بچه‌های نوجوان بسیار مناسب است و به‌خوبی می‌تواند یک چالش ذهنی لذت‌بخش برایشان باشد. یک جعبه کارت بردارید و با آن بازی‌ های خلاقانه‌ بسازید.

۵) معما و پازل، بهترین بازی بچه ها

معماهای خلاقانه، شناختی و سرگرمی‌های حل مسئله، روشی مناسب برای لذت‌بردن از وقت است. می‌توانید از فروشگاه چند بازی مناسب سن بچه‌ها بخرید یا خودتان معما و پازل‌‌ بسازید. از بچه‌ها بخواهید تصویری روی کاغذ یا تخته بکشند. سپس با استفاده از یک مداد طرح کلی از پازل بکشید. بعد با قیچی بخش‌هایی از طرح را جدا‌ کنید. از بچه‌ها بخواهید با کنار هم قراردادن تکه کاغذهای قیچی‌شده دوباره آن طرح را بسازند.

سرگرمی کودکانه در منزل | مرکز خدمات پرستاری پارسیان مهرپرور

۶) stop رقص یک بازی کودکانه در خانه

بازی بچه گانه دخترانه در منزل : چندتا از آهنگ‌های موردعلاقه‌ی فرزندتان را انتخاب و با صدای بلند اجرا کنید. از آنها بخواهید برقصند ولی به محض توقف آهنگ در هر موقعیت و حالتی که هستند ثابت و بدون حرکت بمانند. حتی اگر یک لنگه پا هستند، باید در همان وضعیت بی‌حرکت بمانند. برای اینکه هیجان بازی را بالاتر ببرید می‌توانید از بچه‌ها بخواهید اداهای خاصی دربیاورند و بعد در همان حالت‌ها ثابت بمانند. به برنده‌ی بازی یک مدال بدهید. می‌توانید با روبان مدال‌هایی درست کنید و به لباس یا سر برنده بازی بزنید.

۷) بازی‌ های خانوادگی و بازی برای بچه ها

می‌توانید با کمی جستجو یا خلاقیت چند بازی محلی بیابید و در جمع خانوادگی از آنها استفاده کنید. بازی‌‌هایی مثل هپ‌، دوز، گُل یا پوچ، بشین پاشو، بیست‌سؤالی، پانتومیم، …

۸) بازی برای کودکان در منزل : داستان‌ طنز بسازید

این یک بازی ایده‌آل برای گروه‌های بزرگ است. بچه‌ها را به دو گروه تقسیم کنید. به هر گروه یک پاکت پر از اجسام سفت مانند قاشق، اسباب‌بازی، جوراب، توپ یا روبان بدهید. سپس به هر گروه ۱۵ دقیقه فرصت بدهید تا ایده و داستان طنز خود را بسازد. این بازی بیشتر از اینکه بین دو گروه رقابت ایجاد کند، بازی‌ای بسیار جالب و سرگرم‌کننده است. می‌توانید از بچه‌ها بخواهید که در صورت تمایل به داستان‌های طنز دوستان خود رأی بدهند.

۹) بازی کودکانه در خانه : لی‌لی‌ در فضای بسته

این بازی برای کودکان در منزل می‌تواند داخل خانه نیز انجام شود. پرستار کودک در منزل می‌توانید جدول بازی لی‌لی را روی هر سطحی بکشید. با استفاده از نوار یا چسب ۹ خانه‌ی مربعی شکل روی زمین ایجاد کنید. برای آشنایی با نحوه انجام و قوانین این بازی لی لی را بخوانید.

۱۰) بازی تعادل یک بازی حرکتی برای کودکان در منزل

همان‌طور که می‌دانید بچه‌ها خیلی دوست دارند تعادل‌شان را حفظ کنند روی یک خط راست راه بروند. یک موسیقی پخش کنید و از بچه‌ها بخواهید هنگام راه‌رفتن روی خط راست مشخص‌ شده تعادل خود را حفظ کنند. حتی اگر می‌خواهید هیجان بازی بیشتر شود می‌توانید از آنها بخواهید به صورت لی‌لی این کار را بکنند یا مسیر تعیین شده را برعکس و عقب‌عقب بروند.

۱۱) بازی کودکانه در خانه بدون وسیله : قایم‌ موشک

در مدل سنتی این بازی یک نفر چشم می‌گذارد و بلندبلند شروع به شمردن می‌کند تا بقیه افراد قایم شوند. به محض پایان یافتن شمارش، فرد، گشتن به دنبال دیگر بازیکن‌ها را شروع می‌کند. آخرین فردی که پیدا می‌شود باید در دور بعدی بازی چشم‌ بگذارد. بزرگترها می‌توانند این بازی را در فضایی تاریک انجام دهند تا هم هیجان بازی بیشتر شود هم فضای شادتری برای همه ایجاد شود. البته از ایمن بودن فضا مطمئن شوید. حتی می‌توانید به کسی که چشم می‌گذارد اجازه دهید از یک چراغ‌قوه استفاده کند تا در تاریکی بهتر بتواند در فضای خانه حرکت کند.

۱۲) در جستجوی گنجینه از بازی های کودکانه

بچه‌ها دوست دارند اشیاء گمشده را پیدا کنند ، به‌خصوص وقتی پای یک جایزه هم در میان باشد. ابتدا قوانین این بازی برای کودکان در منزل را روی تکه کاغذی یادداشت کنید. اولین نشانه را جایی بگذارید که پیدا کردنش راحت باشد، مثلا در ظرف غذای بچه‌. سپس بقیه نشانه‌ها را در جاهای دیگر خانه مخفی کنید و مسیری را برای رسیدن به آخرین شیء پنهان ترسیم کنید. به جای جایزه می‌توانید چند سکه در اطراف خانه مخفی کنید. با این کار هم بچه‌ها سرگرم می‌شوند هم اگر برنده شوند می‌توانند سکه‌ها را در قلک‌شان بیندازند.

۱۳) بولینگ بازی برای بچه ها در خانه : بازی کودکانه پسرانه در خانه

می‌توانید برای این بازی از بطری‌های آب استفاده کنید. شش بطری آب را در انتهای اتاق پذیرایی یا نشیمن بگذارید. با استفاده از یک نوار پارچه‌ای یا چسب، خط شروع بازی را مشخص کنید. توپی متوسط که مناسب فضای داخل خانه باشد، بردارید. می‌توانید امتیاز هر فرد را یادداشت کنید تا در پایان برنده‌ی بازی مشخص شود. برای سخت‌تر کردن شرایط بازی می‌توانید به جای استفاده از بطری خالی از بطری‌های پر استفاده کنید.

۱۴) بازی برای کودکان در منزل : سیب‌زمینی داغ

این بازی برای کودکان در منزل خنده‌ی همه افراد را به دنبال دارد. از بچه‌ها بخواهید به صورت دایره‌وار روی زمین بنشینند. آهنگی پخش کنید و یک سیب‌زمینی یا توپ به بچه‌ها بدهید و بخواهید با تمام سرعت آن را دست‌به‌دست کنند. به محض تمام شدن آهنگ، بازیکنی که سیب‌زمینی در دستش باشد باید از حلقه‌ی بازی خارج شود. این بازی را آن‌قدر ادامه دهید تا تنها یک نفر باقی بماند. او برنده‌ی بازی است.

۱۵) بازی برای کودکان در منزل : بازی حافظه یا جمله‌سازی

پرستار کودک در منزل باید از بچه‌ها بخواهد دور هم روی زمین بنشینند. اولین بازیکن می‌گوید: برای پیک‌نیک در سبد یک … گذاشته‌ام، سپس چیزی را می‌گوید که دوست دارد. حالا بازیکن بعدی باید جمله‌ی نفر اول را تکرار کند و بعد چیزی را بگوید که خودش برای پیک‌نیک در سبد گذاشته است. این بازی همین‌طور بین همه‌ی افراد ادامه می‌یابد. بچه‌ها باید تمام جملات قبلی را به خاطر بسپارند، بازگو کنند و جمله‌ی خودشان را نیز به آن اضافه می‌کنند.

۱۶) بازی گوش‌ دادن یکی از بازی‌ های کودکانه

چند وسیله‌ انتخاب کنید. به بچه‌ها اجازه دهید نگاهی به آنها بیندازند و سپس آنها را کنار بگذارید. از یکی از بچه‌ها بخواهید چشم‌هایش را ببندد و به صدای ضربه‌هایی که شما به اشیا انتخاب‌شده می‌زنید. خوب گوش بدهد و بگوید که این صدا مربوط به کدام وسیله است. می‌توانید برای این کار از یک شانه، لیوان، سِنج، کاغذ سنباده، گلدان یا قاشق استفاده کنید.

۱۷) بازی برای کودکان در منزل : حبا‌ب‌ساز

برای لذت بردن از این بازی لازم نیست حتما بیرون از خانه بروید. برای این بازی، شما به یک بشقاب و نی برای هر نفر، مقداری مایع ظرف‌شویی و آب احتیاج دارید. کمی مایع ظرف‌شویی وسط هر بشقاب بریزید. کمی آب روی آن ریخته و به آرامی هم‌ بزنید، این کار را تا کف کردن آب ادامه دهید. از بچه‌ها بخواهید که نی را داخل کف گذاشته و به آرامی داخل آن فوت کنند. حالا می‌توانید حباب‌های بزرگ درست کنید. برای ایجاد رقابت میان بچه‌ها، می‌توانید به هرکسی که حباب بزرگ‌تر درست کند یا حبابش دوام بیشتری داشته باشد، جایزه بدهید.

بازی با کودکان در منزل حباب سازی | مرکز خدمات پرستاری پارسیان مهرپرور

۱۸) بازی در خانه: بالا بلندی یکی از بازی های کودکانه

در این بازی گروهی بین بچه‌ها یک نفر به دنبال بقیه می‌دود.بقیه بچه‌ها روی یه سطح بلند قرار می‌گیرند. زمانی که پایین بیایند تا جای خود را عوض کنند فردی که به دنبال بقیه می‌دود می‌تواند آن را بگیرد و آن فرد می‌بازد و از بازی خارج می‌شود. آخرین کسی که می‌ماند برنده بازی می‌شود.

۱۹) بازی با حس لامسه : بازی با کودکان در منزل با کمترین سر و صدا !

اکثر بچه‌های پیش‌دبستانی عاشق لمس کردن و بازی‌ های کودکانه حسی هستند. به همین خاطر شکی نیست بچه‌ها این بازی سرگرم‌کننده را دوست خواهند داشت. یک جعبه کفش یا هر جعبه‌ی دیگری که دَر داشته باشد، پیدا کنید. یک طرف آن را سوراخ کنید – بزرگی سوراخ باید به اندازه‌ای باشد که یک دست به راحتی وارد آن شود. اگر می‌خواهید بازی شکل خلاقانه‌تری به خود بگیرد، جعبه را با چیزهای زرق و برق‌دار و علامت سؤال تزیین کنید. برای شروع بازی چیزی درون جعبه قرار دهید و از بچه‌ها بخواهید حدس بزنند چه چیزی داخل جعبه است. آنها می‌توانند در مورد شیء داخل جعبه سؤال هم بکنند یا شما می‌توانید آنها را کمی راهنمایی کنید. برای اینکه فضای رقابتی ایجاد کنید هر کدام از بچه‌ها زودتر متوجه شیء داخل جعبه شد، به او یک امتیاز بدهید.

۲۰) بازی حرکتی برای کودکان در منزل : بسکتبال داخل سالن

اگر به دنبال یک بازی پرتحرک در منزل هستید. این بازی برای بچه‌های کوچک هم مناسب است. وسایل مورد نیاز برای این کار یک سبد و یک جوراب گوله شده یا توپ کوچک است. هر بازیکن در نوبت خود باید توپ را داخل سبد بیندازد. در هر دور بازی فرد یک قدم عقب‌تر می‌رود و این کار تا جایی ادامه پیدا می‌کند که فرد نتواند توپی داخل سبد بیندازد. برنده‌ی بازی کسی است که از دورترین فاصله موفق به انداختن توپ داخل سبد شود.

21 ) بازی با کلمات یک بازی خلاقانه در منزل

یکی از بازی های کودکانه خوب که بازی سرگرم کننده ای نیز می‌باشد، این است که والد یا پرستار کودک و کودک به طور یک در میان به نوشتن اسامی به دنبال هم بپردازند به این نحو که حرف اول هر اسم از حرف آخر اسم قبلی استفاده کرده باشد.

احمد _ دارا _ ابراهیم _ مانی _ یاسمن و … سپس می‌توان این بازی را روی اسامی اسباب خانه، حیوانات، میوه‌ها و … انجام داد و رنگ و لعاب آموزشی مطلوبی نیز به آن داد. این بازی سبب بهبود قدرت طبقه بندی، افزایش دامنه واژگان در دسترس، افزایش تمرکز و توجه، افزایش تحمل و … می‌شود.

22 ) بازی در خانه: بازی نقاشی و قصه از بازی های کودکانه

بازی جذاب و پر هیجان دیگر به این گونه است که والد یا پرستار کودک ابتدا یک شعر یا قصه کوتاه را انتخاب می‌کند، سپس برخی از کلمات آن را تصویرسازی کرده و نقاشی آن را روی کاغذی می‌کشد. سپس از کودک می‌خواهد که همان طور که به شعر یا قصه پرستار کودک گوش می‌دهد، با انگشت یا یک قلم، به همان کلمه ای که می‌شنود و نقاشی اش نیز در کاغذ وجود دارد اشاره کند. بازی موقعی سخت تر می‌شود که نقاشی‌ها پراکنده کشیده شده باشد، سرعت خواندن شعر یا قصه بالاتر برود، تعداد نقاشی‌ها زیاد شود یا اقدام به کشیدن نقاشی‌ها از روی مفاهیم انتزاعی مثل دوست داشتن، عدالت و … باشد ( چرا که کشیدن نماد، درک آن نماد و به خاطر سپردن این که این شکل نماد کدام مفهوم است سخت تر است )

بازی های کودکانه در خانه | مرکز خدمات پرستاری پارسیان مهرپرور

23 ) جدول یکی از بازی های کودکانه ( بازی فکری )

ابتدا پرستار کودک روی کاغذ، یک جدول کوچک می‌کشد که حداقل ۱۲ خانه افقی و ۷ خانه عمودی داشته باشد و سپس یک جدول بزرگ تر می‌کشد که همان تعداد خانه داشته باشد. در نهایت داخل برخی از خانه‌های جدول کوچک علامت‌هایی می‌کشد ( مثلاً صورت‌های خندان، گریان، اخمو … یا اشکال هندسی دایره، مربع و … ) و پرستار کودک از کودک می‌خواهد که با دقت کردن به حل قرار گیری هر کدام از نمادها در داخل خانه‌های جدول کوچک، جدول بزرگ را عیناً پر کند.

24 ) نقاشی لمسی یک بازی برای کودکان در منزل بدون وسیله !

بازی دیگر این است که پرستار کودک بر روی پشت کودک با انگشت (یا یک قلم که سر و ته گرفته است) طرحی ساده، مثل یک مربع، سه گوش یا دایره و بیضی و … می‌کشد و از کودکش می‌خواهد بدون نگاه کردن به آن ترسیم، آن چه را که با پشتش حس کرده است را روی کاغذی نقاشی کند. از جمله فواید این بازی کاهش مشکلات حساسیت لمسی ( نظیر قلقلک ) در کودکان، افزایش توانمندی حسی عصبی و درک ترسیم از طریق حس لامسه، افزایش توجه و تمرکز لمسی و بهبود الگوهای تماس والد _ کودک می‌باشد.

25 ) نقاشی های همزمان یک بازی برای کودکان در منزل

آخرین بازی ای که در این مطلب به آن اشاره می‌کنم، به این گونه صورت می‌گیرد که پرستار کودک و کودک یک قلم را به طور مشترک در دست گرفته و قرار را بر این می‌گذارند که پس از گفتن ۳،۲،۱ هر یک تلاش کند تا نقاشی مد نظر خودش را بکشد. نتیجه این می‌شود که نه نقاشی پرستار کودک خوب از کار در می‌آید و نه نقاشی کودک! از این طریق بر اثر نامطلوب رقابت و جنگ و خودخواهی اشاره می‌شود. سپس پرستار کودک با کودک قرار می‌گذارد که هر دو با هم یک طرح بکشند و از این طریق بر نقش همکاری و تفاهم تاکید می‌کنند. در انتها پرستار کودک و کودک قرار می‌گذارند که با رعایت نوبت، با آن قلم نقاشی بکشد.

بازی برای کودکان 3 تا 6 سال

کودکان در سنین 3 تا 6 سال، در مرحله‌ای از رشد شناختی، اجتماعی و حرکتی قرار دارند که بازی‌های مناسب و بهینه‌شده می‌توانند در این مرحله به رشد سالم کودکان کمک کنند. بازی برای کودکان بالای 3 ساله از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است؛ زیرا از 3 سالگی کودک به بعد او کم کم شروع به یادگیری مهارت‌های مختلف می‌کند و در تلاش است تا خود را آماده‌ی رفتن به مدرسه کند. بازی برای کودکان ۳تا۶سال می‌تواند به خوبی کودکان را سرگرم کرده و مهارت‌های جدیدی را نیز به آن‌ها بیاموزد.سرگرم خواهد شد.

الف- بازی برای کودک ۳ ساله

بازی برای کودک ۳ ساله باعث می‌شود تا کمی‌ به کودک خود آزادی دهید که چیزهای مختلفی را تجربه کند و جهان را کشف کند. در بازی با کودک 3 ساله به سوالات او با حوصله پاسخ دهید و تا حد امکان توضیحات کاملی را به او ارائه دهید. در ادامه بازی‌های مناسب 3 سالگی را که برای تقویت مهارت کودک مناسب است؛ به شما معرفی خواهیم کرد:بازی برای کودکان ۳تا۶سال این مقاله را از دست ندهید.

آموزش بازی: تکرار حرکات

در این بازی برای کودک ۳ ساله، او را رو به‌روی خود قرار دهید و از او بخواهید که بعد از نگاه کردن حرکات شما آن‌ها را تقلید کند و انجام دهد. برای مثال شما دست خود را روی بینی بگذارید، او هم این کار را تکرار کند. رفته رفته سرعت و تعداد حرکات را افزایش دهید تا برای کودک چالش برانگیز شود. اگر در طول انجام این تمرین از دو دست خود کمک بگیرید، می‌تواند به تقویت دو نیمکره‌ی مغز کودک هم کمک کند. در کل هم برای تقویت مهارت‌های حرکتی کودک تمرین خوبی محسوب می‌شود.

 بازی با بچه ها | مرکز خدمات پرستاری پارسیان مهرپرور

بازیهای کودکانه: رنگ‌آمیزی با کاموا

از کودک بخواهید روی کاغذ نقاشی بکشد و سپس با چسباندن کاموا نقاشی خود را رنگ‌آمیزی کند. این بازی برای تقویت مهارت‌های دیداری و هماهنگی بین چشم و دست، بسیار عالی است.

ب- بازی برای کودک ۴ ساله

در بازی با کودک ۴ ساله کودک کمی به سمت مستقل‌تر شدن پیش می‌رود و بازی‌های بیشتری را می‌تواند به تنهایی انجام دهد. در این دوران سعی کنید که بازی با کودک ۴ ساله را به سمتی پیش ببرید که کودک نفر اصلی اجرای آن باشد. به علاوه بازیهای حرکتی برای 4 ساله بسیار جذاب هستند؛ که در مقاله‌ای جدا ( مقاله لینک شده) به بررسی آن‌ها پرداخته‌ایم.

1. ساخت خمیر بازی برای کودک ۴ ساله در خانه

برای اجرای بازی با کودک 4 ساله، از او بخواهید با خمیر بازی، اشکال حیوانات یا صورت انسان یا حروف الفبا و اعداد را درست کند. این کار موجب افزایش توان و قدرت عضلات، افزایش مهارت‌های دست‌ورزی، اموزش اعداد، شناخت حیوانات و… می‌شود. در ادامه هم طرز تهیه‌ی خمیر بازی را به شما آموزش خواهیم داد تا با ساده‌ترین وسایل، خمیر بازی برای بچه‌ها درست کنید.

2. بازی های کودکانه در خانه: مهره‌های رنگی

برای انجام این بازی مناسب برای کودکان ۳ تا ۴ سال و حتی 5 ساله، به نخ و مهره‌های کوچک رنگی که سوراخ داشته باشند، نیاز دارید. از کودک بخواهید مهره‌های رنگی را به ترتیبی که شما می‌گویید (مثال زرد، قرمز، آبی، سبز و… ) داخل نخ یا سیم‌های پلاستیکی کند و دستبند یا گردنبند درست کند. این کار باعث تقویت حرکات ظریف، توجه و تمرکز، ادراک بینایی و شناخت رنگ‌ها خواهد شد.

3. بپر و بالابنداز نمونه‌ای از بازیهای حرکتی برای کودکان 4 ساله

در این نمونه از بازیهای حرکتی برای کودکان 4 ساله لازم است تا یک سری توپ و یک قفسه را روبروی کودک قرار دهید و از او بخواهید تا در یک دقیقه با پرش هر چند تا توپ که می‌تواند را درون قفسه قرار دهد.

ج- بازی‌ برای کودک ۵ ساله

در حین اجرای بازی برای کودک ۵ ساله باید کودک را آماده‌ی یادگیری مهارت‌های جدیدتری کنید و اشتیاق یاد گرفتن و تقویت مهارت‌ها را در کودک خود افزایش دهید. ۵ سالگی کودک زمانی است که کودک باید با مفاهیم اولیه آشنا باشد و به یادگیری مهارت‌های پیچیده‌تری فکر کند. پس حتی اگر به دنبال استفاده از بازی‌های موبایلی یا رایانه‌ای هستید هم، بهتر است ضمن دانلود بازی برای کودکان 5 ساله به آموزشی بودن آن دقت کنید.

1. بازی با بچه ها: شلیک به بادکنک

برای اجرای این بازی که از بازی های هیجانی برای کودکان است؛ تعدادی بادکنک را باد کرده و سر هر یک را داخل یک لیوان قرار دهید. از کودک بخواهید از فاصله‌ی معین با شلیک توسط آب‌پاش یا شیلنگ آب، بادکنک‌ها را از روی لیوان‌ها بیندازد. این تمرین برای هماهنگی چشم و دست، جهت‌یابی، هدف‌گیری و تمرکز مناسب است.

بازی برای کودکان در منزل | مرکز خدمات پرستاری پارسیان مهرپرور

2. بازی بچه ها: لی‌لی توپی

دو سبد را در دو انتهای یک مسیر قرار دهید و داخل یکی از آن‌ها توپ‌های کوچک و متوسط قرار دهید. از کودک بخواهید در حالیکه روی یک پایش می‌پرد (لی لی می‌کند) توپی را از داخل سبد یک طرف به داخل سبد طرف مقابل برساند. این تمرین موجب تقویت کنترل تعادلی کودک و تمرکز و توجه می‌شود.

بازی‌ برای کودک ۶ ساله

در انتخاب بازی برای کودک ۶ ساله توجه داشته‌باشید که 5 تا 6 سالگی را سنین پیش دبستانی می‌نامند. در این سن شما باید به کودک خود مهارت‌هایی را بیاموزید که او را برای رفتن به مدرسه آماده‌تر کند. یکی از توانایی‌هایی مهمی که با بازی با کودک ۶ ساله باید در کودک خود تقویت کنید، دست‌ورزی است؛ چون کودک بعد از رفتن به مدرسه باید مداد دستش بگیرد و اگر در این مورد ضعف داشته‌باشد، ممکن است علاقه‌ی کمتری به درس پیدا کند.

1. الگویابی

در این بازی، مکعب‌های رنگی را با ترتیب مشخصی روی هم بچینید و پس از چند ثانیه آن‌ها را به هم بریزید و از کودک بخواهید آن‌ها را به همان ترتیب قبلی بچیند. این بازی برای تقویت حافظه کوتاه مدت و تمرکز مناسب است.

2. مکعب چینی

در این بازی، مکعب‌های رنگی را با ترتیب مشخصی روی هم بچینید و پس از چند ثانیه آن‌ها را به هم بریزید و از کودک بخواهید آن‌ها را به همان ترتیب قبلی بچیند. این بازی برای تقویت حافظه کوتاه مدت و تمرکز مناسب است.

3. حفره‌های شنی

بازی حفر سازی در شن با استفاده از کاسه، قاشق و سایر ابزارهای ساده، یک بازی در خانه برای کودکان ۶ ساله است. برای اجرای این بازی کافیست تا با مقداری شن و ابزارآلات اشپزی یا باغبانی کودک را سرگرم کنید.

بازی‌های مناسب برای کودکان 3 تا 6 سال نه تنها آن‌ها را سرگرم می‌کنند بلکه به توسعه مهارت‌های حرکتی، تمرکز، و توانایی‌های شناختی آن‌ها کمک می‌کنند. این بازی‌ها به کودکان انگیزه می‌دهند و به آن‌ها کمک می‌کنند تا به رشد سالم‌تری دست یابند.

بازی برای کودکان 7 ساله بدون اسباب بازی

با رشد سریع فناوری و افزایش استفاده کودکان از تکنولوژی، گاهی اوقات به نیاز است که برای کودکان ما فرصت‌هایی برای بازی‌های سنتی و خلاقیت فراهم کنیم. بازی برای کودکان 7 ساله بدون اسباب بازی می‌تواند یک گزینه عالی باشد تا آنها را از جلوی صفحه‌های موبایل و تبلت بکشانیم و به جای آن، به فضایی پر از خلاقیت و سرگرمی واقعی منتقل کنیم. در این بخش مقاله، به بررسی بازی‌هایی برای کودکان 7 ساله می‌پردازیم که بدون نیاز به اسباب بازی باعث تسلیم آنها به خلاقیت و سرگرمی می‌شوند.

1. بازی با مهارت‌های دستی

1.1. ایجاد اشکال با کاغذ و قلم: یکی از راه‌های عالی برای تقویت مهارت‌های دستی کودکان، ایجاد اشکال و نقاشی‌های خلاقانه با استفاده از کاغذ و قلم است. این بازی می‌تواند آنها را به دنیای خلاقیت و طراحی وادار کند.

1.2. جعبه سازی با کارتن: کودکان می‌توانند از کارتن‌های بازیکنی یا کارتن‌های بزرگ قدیمی جعبه‌های خود را بسازند و از آنها برای نگهداری اسباب بازی یا حتی ساخت خانه‌های عجیب و غریب برای عروسک‌هایشان استفاده کنند.

 بازی برای کودک | مرکز خدمات پرستاری مهرپرور

2. بازی‌های تیمی

2.1. فوتبال در فضای باز: یک بازی فوتبال در فضای باز می‌تواند برای کودکان 7 ساله یک تجربه فوق‌العاده باشد. آنها می‌توانند با دوستانشان به تیمی پرانرژی بپیوندند و تمرینات فیزیکی کرده و در عین حال به انجام بازی‌های تیمی علاقه‌مند شوند.

2.2. مسابقه‌های چمنی: مسابقه‌های چمنی مانند بدمینتون یا تنیس روی میز بازی‌هایی هستند که می‌توانند توانمندی‌های حرکتی کودکان را ارتقاء دهند و به آنها کمک کنند تا وقت خوشی را سپری کنند.

3. بازی‌های آموزشی

3.1. تجربه طبیعت: یک روز در طبیعت می‌تواند به کودکان اطلاعات بیشتری در مورد جهان طبیعی بدهد. آنها می‌توانند گیاهان و حیوانات را بررسی کرده و تجربه‌های آموزشی جدیدی کسب کنند.

3.2. کتاب‌خوانی: کتاب‌خوانی یکی از بهترین راه‌های گسترش دایره لغات و افزایش دانش کودکان است. با انتخاب کتب مناسب برای سن کودک، می‌توان آنها را به دنیای داستان‌های مهیج و آموزنده وادار کرد.

4. بازی‌های هنری

4.1. نقاشی با آبرنگ: کودکان می‌توانند با استفاده از آبرنگ‌ها نقاشی‌های زیبا و جذابی ایجاد کنند. این بازی می‌تواند آنها را به دنیای هنر و خلاقیت وادار کند.

4.2. ساخت مدل‌های از جنس خمیر: ساخت مدل‌های خمیری از اشیاء مختلف می‌تواند یک بازی هنری جذاب برای کودکان باشد. آنها می‌توانند از خلاقیت خود برای ساخت اشیاء متنوعی استفاده کنند.

بازی در خانه برای کودکان ۹ ساله

در دنیای امروز، کودکان ۹ ساله به دلیل تغییرات فراوان در فرصت‌ها و تکنولوژی، وقت کمتری را برای بازی در فضای باز می‌گذرانند. اما بازی در خانه نه تنها می‌تواند ایشان را سرگرم کند، بلکه امکان یادگیری و توسعه مهارت‌های مختلف را نیز فراهم می‌کند. در این مقاله، به برخی از بازی‌ها و فعالیت‌هایی که برای کودکان ۹ ساله مناسب هستند، خواهیم پرداخت.

۱. بازی‌های میزی

۱.۱. شطرنج: شطرنج یک بازی ذهنی است که تفکر استراتژیک و تصمیم‌گیری را تقویت می‌کند. کودکان می‌توانند بازی شطرنج را با دوستان یا خانواده خود انجام دهند.

۱.۲. بازی جنگل‌پیچ: این بازی باعث توسعه مهارت‌های حل مسئله و همچنین همکاری با دیگران می‌شود. کودکان می‌توانند در تیم‌های کوچک به دنبال گنجینه‌های مخفی بگردند.

۲. بازی‌های حرکتی

۲.۱. بدمینتون: بدمینتون یک بازی ورزشی سرگرم‌کننده است که کودکان می‌توانند در فضای داخلی یا فضای باز بازی کنند. این بازی علاوه بر سرگرم کردن، تناسب اندام و توانایی حرکتی را تقویت می‌کند.

۲.۲. اسکیت‌بورد: اسکیت‌بورد یک فعالیت حرکتی مهیج است که کودکان را به تعادل و کنترل حرکتی می‌آموزد. این بازی به صورت ایمن در فضای باز یا در پارک‌های مخصوص اسکیت‌بورد انجام می‌شود.

۳. بازی‌های آموزشی

۳.۱. انفجار علم: این بازی آموزشی کودکان را با علوم و تجربیات آشنا می‌کند. از طریق آزمایشات ساده و جذاب، کودکان می‌توانند اصول علمی را یاد بگیرند.

۳.۲. کتاب‌خوانی تخیلی: خواندن کتاب‌های داستانی با ماجراهای جذاب کودکان را به دنیای دیگری می‌برد. این فعالیت تخیلی را تقویت می‌کند و علاوه بر اینکه سرگرم‌کننده است، می‌تواند مهارت‌های زبانی کودکان را نیز بهبود ببخشد.

۴. بازی‌های اجتماعی

۴.۱. بازی نقش‌آفرینی: کودکان می‌توانند بازی‌های نقش‌آفرینی را انجام دهند و شخصیت‌های مختلفی را بازی کنند. این بازی‌ها به توانایی همکاری و ایفای نقش کمک می‌کنند.

۴.۲. بازی‌های میزی چند نفره: بازی‌های میزی چند نفره مثل “مونوپولی” یا “شن و ماسه” فرصتی عالی برای گذراندن وقت با دوستان و خانواده است. این بازی‌ها باعث ایجاد ارتباطات اجتماعی قوی می‌شوند.

بازی در خانه برای کودکان ۱۰ ساله

با پیدا شدن کودکان ۱۰ ساله در خانه بیشتر از همیشه، ایجاد فضایی پر از سرگرمی و آموزشی برای آن‌ها از اهمیت بسیاری برخوردار است. از بازی‌های جذاب و آموزنده تا فعالیت‌هایی که توانایی تربیتی دارند، همه چیز را در ادامه مطلب خواهید یافت.

بازی‌های مبتنی بر استراتژی

  1. شطرنج: شطرنج یکی از بازی‌های استراتژیک باستانی است که می‌تواند به کودکان کمک کند تا مهارت‌های مهمی نظیر تصمیم‌گیری منطقی و برنامه‌ریزی را تقویت کنند.
  2. انفجار مغز: این بازی آموزشی با مسائل ریاضی و منطقی متنوعی کودکان را چالش می‌دهد و به آن‌ها کمک می‌کند تا مهارت حل مسائل پیچیده را تقویت کنند.

بازی با بچه ها | مرکز خدمات پرستاری پارسیان مهرپرور

بازی‌های بدنی

  1. فوتبال دستی: این بازی تمرین بدنی عالی برای کودکان است. آن‌ها می‌توانند در فضای داخلی با توپ کوچک بازی کنند و همچنین همگام با آموزش‌های ورزشی از این بازی لذت ببرند.
  2. گیر و دادن: این بازی سرگرمی و فعالیت بدنی را ترکیب می‌کند و کودکان را به حرکت و هماهنگی بدنی تشویق می‌کند.

آموزش بازی

  1. رباتیک و برنامه‌نویسی: آموزش کودکان به برنامه‌نویسی و رباتیک می‌تواند ذهن آن‌ها را تحریک کند و مهارت‌های فناوری اطلاعاتی را تقویت کند.
  2. آزمایش‌های علمی: با انجام آزمایش‌های ساده و جذاب، کودکان می‌توانند اصول علمی را یاد بگیرند و علاقه‌شان به دنیای علم را افزایش دهند.

بازی‌های تیمی

  1. پازل‌ها و چمدان‌ها: این بازی‌ها به کودکان کمک می‌کنند تا مهارت‌های همکاری و حل مسائل را تقویت کنند.
  2. بازی‌های تخته‌: بازی‌های تخته‌ای مثل شطرنج و مونوپولی می‌توانند تیمی بازی شوند و همچنین تفریحی برای کودکان فراهم کنند.

گیم‌های الکترونیکی

  1. بازی‌های آموزشی: گیم‌های آموزشی مثل “کدو تاجیک” و “ریاضی با روبات‌ها” می‌توانند کودکان را در آموزش مفاهیم تعلیمی یاری دهند.
  2. بازی‌های مهارتی: بازی‌هایی مثل “ماینکرفت” و “فورتنایت” می‌توانند مهارت‌های استراتژیک و همچنین همکاری تیمی را تقویت کنند.

خلاصه مطلب بازی های کودکانه در خانه

بازی در خانه برای کودکان یکی از چالش هایی است که در بیشتر مواقع والدین خصوصا کسانی که شاغل هستند و فرصت زیادی برای تفریحات خارج از خانه را ندارند، با آن رو به رو هستند. از این رو سعی کردیم در این مقاله برای شما لیستی از ایده های بازی های کودکانه در خانه تهیه کنیم تا بتوانید زمان هایی که همراه کودکان در خانه هستید فعالیت های مفید و سرگرم کننده ای داشته باشید.

بیشتر بخوانید:

بازی درمانی : درمان اختلالات رفتاری و کنترل خشم کودکان با بازی درمانی

نوشته بازی برای کودکان در منزل : آموزش 25 بازی کودکانه (خلاقانه،فکری،پرتحرک) در خانه اولین بار در پارسیان مهرپرور | پرستار سالمند , پرستار کودک. پدیدار شد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *