جیغ زدن نوزاد دلایل متعددی دارد و با رفتار درست می‌توانید مانع از جیغ های کودک شوید. برخی از جیغ زدن‌ها هم در سن خاصی، کاملا طبیعی است. از جمله زیباترین مخلوقات خداوند نوزاد انسان می باشد که دل سنگ ترین افراد هم با دیدن گریه و جیغ و داد نوزاد ناراحت میشوند از آنجایی که نوزادان قدرت تکلم ندارند و تمام مشکلات خود را با گریه کردن و تولید اصوات بیان میکنند ، اگر مشکل نوزادان حاد باشد اصوات تولیدی آنان بالاتر می شود و با گریه و جیغ همراه می شود. به طور معمول زمان بیماری‌هایی نظیر دل درد و گوش درد و از همه بدتر در مواجه با کولیک ، نوزاد مدام گریه می‌کند و جیغ می‌کشد.

در این مقاله مرکز پارسیان مهرپرور به طور مفصل علت جیغ و گریه نوزادان را بررسی می کنیم. نوزادان از موقع تولد برای تأمین نیازهای خود یا بیان مشکلات خود فقط گریه می‌کنند و بتدریج حرف می‌زند و با بیان کلمات نیازهای خود را بیان می کنند . بعضاً مشکلات جسمی، مسائل شنوائی یا بیماری‌های نوزاد ممکن است با بی‌قراری، گریه کردن ممتد، جیغ زدن‌های طولانی باشد.

علل جیغ زدن نوزادان و کودکان و راهکار رفع آن

جیغ زدن کودک دلایل متعددی دارد؛ گاهی اوقات برای جلب توجه است و گاهی اوقات از سر هیجان زیاد. برای اینکه بتوانید با این رفتار کودک مقابله کنید، باید علت جیغ زدن کودک را متوجه شوید. بچه‌ها به خاطر یکی از دلایل زیر جیغ می‌زنند:

۱. برای جلب توجه

عصبانی شدن بچه‌ها و جیغ زدن کودک می‌تواند یک دلیل بسیار ساده داشته باشد؛ آن‌ها می‌خواهند توجه والدین را جلب کنند. وقتی بچه‌ها می‌بینند که تمام توجه والدین به آن‌ها نیست، برای به دست آوردن آن هر کاری که بتوانند می‌کنند.

جیغ کودک | مرکز پارسیان مهرپرور

بچه‌ها از روی تجربه یاد گرفته‌اند که جیغ زدن یک راهکار بسیار مؤثر برای جلب توجه است. یکی از کارهایی که می‌توانید برای پیشگیری از این نوع جیغ زدن انجام دهید، این است که موقع صحبت با کودک، با او رابطه‌ی رودررو داشته باشید. مثلا موقع انجام کارهای خانه یا کارهای خودتان، مشغول صحبت با کودک نشوید. زمان خاصی برای صحبت با او در نظر بگیرید و در آن زمان، تمام حواستان به کودک باشید. اگر بچه‌ها مشکلی جدی ندارند و جایی از بدنشان دچار آسیب‌دیدگی نشده است، نادیده گرفتن، واکنش مفیدی برای رفتارهایی مانند پرخاشگری یا جیغ زدن کودک است. اگر وقتی بچه‌ها برای جلب توجه جیغ می‌زنند آن‌ها را نادیده بگیرید، احتمال اینکه این کار را تکرار کنند کمتر می‌شود.

۲. برای سنجش بلندی صدای خودشان

بین ۱۸ ماهگی تا دو سالگی، فریاد زدن و جیغ زدن کودک به اوج خودش می‌رسد. بچه‌ها در حال یادگیری یک چیز جدید هستند؛ آن‌ها بلندی صدای خود را آزمایش می‌کنند. از نظر بچه‌ها، این قدرتی است که به تازگی آن را کشف کرده‌اند و می‌توانند با استفاده از آن روی اطرافیان تأثیر بگذارند.

هنگامی که یک کودک نوپا جیغ می‌زند، کودک را بغل کنید، او را نوازش کنید و به‌آرامی با او صحبت کنید. این رفتار می‌تواند او را آرام کند.

۳. جیغ زدن نوزاد: برای برقراری ارتباط با والدین

بچه‌ها در حال یادگیری این مهارت هستند که چگونه با والدین ارتباط برقرار کنند. وقتی که می‌خواهند با والدین ارتباط برقرار کنند اما والدین آن‌ها را درک نمی‌کنند به جیغ زدن متوسل می‌شوند. بچه‌ها برای فهماندن مقصودشان به والدین تنها همین راهکار را در اختیار دارند.

دلایل جیغ زدن نوزادان | مرکز خدمات پرستاری پارسیان مهرپرور

اگر در مکانی ساکت مانند خانه هستید، می‌توانید جیغ زدن کودک را به یک بازی تبدیل کنید. مرحله‌ی اول این بازی اینگونه است که باید با کودکتان مسابقه بدهید تا مشخص شود که چه کسی می‌تواند بلندتر فریاد بزند. سپس مرحله‌ی دوم بازی به‌سرعت شروع می‌شود. در این مرحله کسی برنده‌ی مسابقه است که بتواند با صدای آهسته‌تری چیزی بگوید.

۴. جیغ زدن نوزاد برای نشان دادن خشم، خستگی یا گرسنگی

ممکن است پشت جیغ زدن کودک احساسات ساده‌ای مانند گرسنگی، خستگی و عصبانیت پنهان شده باشد. برای نمونه، وقتی بچه‌ها نمی‌توانند به خواسته‌ی خود برسند، فروپاشی روانی شروع می‌شود. بچه‌ها کوچک‌تر از آن هستند که بدانند چگونه با ناکامی‌ها کنار بیایند یا چگونه باید رفتاری صبورانه و قابل درک از خود نشان دهند. رشد اینگونه مهارت‌ها به زمان نیاز دارد و هر چه سن افراد بالاتر می‌رود تسلط آن‌ها روی این مهارت‌ها هم بیشتر می‌شود.

فریاد زدن واکنش خوبی به جیغ زدن بچه‌ها نیست چرا که باعث می‌شود شرایط بدتر شود. به جای اینکه فریاد بزنید، رفتاری آرام داشته باشید و به بچه‌ها یاد بدهید که چگونه می‌توانند با صدایی آرام و مؤدبانه احساسات خود را بیان کنند. گاهی لازم است که خودتان و کودک هر دو از محل خارج شوید. مثلا اگر در یک فروشگاه، کودک شروع به جیغ زدن می‌کند، هم برای جلوگیری از عصبانیت خودتان و هم برای آرام کردن کودک، محیط فروشگاه را ترک کنید.

۵. از روی ناراحتی یا اضطراب

بچه‌ها وقتی در موقعیت‌های خاصی قرار می‌گیرند ناراحت و مضطرب می‌شوند و رفتارهای ناخوشایندی از خودشان نشان می‌دهند. قرار گرفتن در یک محیط جدید و ناشناخته، یکی از همین موقعیت‌ها است. محیط جدید معمولا شلوغ است و بچه‌ها افراد غریبه‌ی زیادی را در آن جا می‌بینند. از طرفی دیگر، محیط جدید شبیه خانه نیست که بتوانند آزادانه بازی کنند و در هر گوشه‌وکناری از آن یک اسباب‌بازی دلخواه داشته باشند. قرار گرفتن در این شرایط بچه‌ها را ناراحت می‌کند. به همین دلیل است که معمولا در مکان‌های شلوغ مانند رستوران یا قطار بین‌شهری صدای گریه‌ی بچه‌ها را می‌شنویم.

جیغ نوزاد | مرکز پارسیان مهرپرور

به جای چیزی که می‌خواهند اما نمی‌توانند داشته باشند یک چیز دیگر را به آن‌ها پیشنهاد دهید یا یک فعالیت سرگرم‌کننده مانند شعر خواندن را با آن‌ها شروع کنید. این کار باعث می‌شود توجه بچه‌ها برای مدت کوتاهی به شما و پیشنهادتان جلب شود و می‌تواند در آرام کردن آن‌ها معجزه کند.

۶. تخلیه‌ی انرژی زیادی که دارند

بچه‌ها هنگامی که به تنهایی یا با بچه‌های دیگر بازی می‌کنند معمولا جیغ می‌زنند و این به دلیل انرژی زیادی است که دارند. این نوع جیغ زدن کاملا طبیعی است و نشان‌دهند‌ه‌ی سلامت بچه‌ها است. بچه‌ها یاد می‌گیرند که وقتی با دوستانشان بازی می‌کنند چگونه احساساتی را که تجربه می‌کنند بروز دهند. آن‌ها شادی‌ها یا ناراحتی‌های خود را با جیغ زدن نشان می‌دهند؛ بنابراین اینکه جیغ زدن آن‌ها چه معنا و مفهومی دارد به شدت صدا و لحن آن‌ها بستگی دارد.

تا زمانی که در محیط مناسب قرار دارید، مثلا در پارک، لازم نیست با این نوع جیغ زدن کودک مقابله کنید. اگر فکر می‌کنید که جیغ زدن کودک برای خودتان و سایرین، آزاردهنده شده باید با روشی که در ادامه می‌خوانید، رفتار درست را به کودک گوشزد کنید.

خلاصه مطلب جیغ زدن نوزاد

جیغ زدن نوزاد یک رفتار طبیعی است و ممکن است دلایل متعددی داشته باشد. والدین با مراعات این نکات می‌توانند بهترین مراقبت‌ها را برای نوزادان خود ارائه دهند و از آن لذت ببرند. گریه برای نوزاد یک وسیله برای ارتباط با اطرافیانش است و ابزار نیاز یا مطرح کردن خواسته اش می باشد. در مسیر تکامل تکلم در کودک ممکن است اختلالات شنوائی نیز با جیغ زدن همراه باشد. چرا که نوزاد نمی‌تواند نیازهای خود را در مسیر عادی ابراز کند نمی‌تواند با کلمات بیان کند و با جیغ زدن جلب توجه می‌کند. چنانچه جیغ زدنهای کودک برای جلب توجه باشد و شما توجه بیشتری به کودک بکنید نوزاد را شرطی می کنید و نوزاد سعی می‌کند خواسته ‌های خود را با جیغ زدن به اطرافیان تحمیل کند و سعی در رفع نیاز هایش به این روش می کند.

درمان جیغ زدن نوزاد | مرکز خدمات پرستاری مهرپرور

پرسش‌های متداول

  1. آیا همیشه جیغ زدن نوزاد علامت مشکلی است؟ نه، جیغ زدن نوزاد ممکن است به دلایل معمولی مانند گرسنگی و خستگی باشد و نیاز به نگرانی خاصی نداشته باشد.
  2. چگونه می‌توانم جلوی پوشک‌های گلابی نوزاد را بگیرم؟ برای جلوگیری از پوشک‌های گلابی نوزاد، باید پوشک را به موقع تعویض کرده و از استفاده از کرم‌ها و روغن‌های مرطوب‌کننده استفاده کنید.
  3. آیا جیغ زدن نوزاد را می‌توان با موسیقی آرامش‌بخش کاهش داد؟ بله، موسیقی آرامش‌بخش می‌تواند به کاهش جیغ زدن نوزاد کمک کند. اما باید مراعات کنید که صدا نباید خیلی بلند باشد و نوزاد را ناراحت نکند.
  4. چگونه می‌توانم تشخیص دهم که جیغ زدن نوزاد به علت مشکل پزشکی است؟ اگر نوزاد به شدت و به طور مداوم جیغ می‌زند و علائم دیگری نیز وجود دارد مثل تب یا اشکال در تغذیه، بهتر است به پزشک مراجعه کنید.
  5. چگونه می‌توانم نوزاد خود را به خواب بیاندازم؟ برای کمک به نوزاد به خواب بروید، محیط خواب را آرامش‌بخش تر کنید و از نور ملایم و صداهای آرامش‌بخش استفاده کنید. همچنین، مراعات تغذیه و زمان‌های خواب منظم نیز می‌تواند بهترین کمک باشد.

نوشته جیغ زدن نوزاد : علت جیغ زدن کودک و راهکارهای کنترل جیغ کودکان اولین بار در پارسیان مهرپرور | پرستار سالمند , پرستار کودک. پدیدار شد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *