درمان سردرد شدید بصورت فوری نیاز به شناخت علت آن دارد. همه افراد تجربه سردردهای دردناک را داشته اند. در این مقاله از سایت مهرپرور به بررسی علل انواع سردرد و روش‌های کارآمد درمان فوری سردرد شدید در خانه می‌پردازیم. درد همواره علامت خوبی برای جلب توجه افراد به وجود مشکل در بدن می‌باشد. همچنین سردرد یک علامت و نشانه هشدار در افراد می‌باشد و حتماً باید دلیل ایجاد آن در افراد مشخص شود. در سالمندان میزان شیوع سردرد چیز در حدود ۵۵ درصد در مردان و ۲۲ درصد در زنان می‌باشد. تحمل سردرد در سالمندان کمتر از بقیه افراد می‌باشد. همچنین آنها به علت ابتلاء به بیماری‌های متعدد کلکسیونی از داروها را مصرف نموده و سردردهای ناشی از عوارض جانبی دارو در آنها شایع است.

در ادامه به موارد زیر می‌پردازیم :

 • 9 علت انواع سردرد با تصاویر
 • شایع‌ترین علل سردردهای نگران کننده
 • علت سردرد‌های شبانه چیست؟
 • نحوه تشخیص سردرد در سالمندان
 • انواع سردرد در سالمندان
 • ۸ روش درمان سر درد میگرنی در منزل

9 علت انواع سردرد با تصویر

سردرد عارضه ای می‌باشد که همه ما با آن آشنا هستیم و هر مرتبه در قسمت متفاوتی از سرمان آن را احساس کرده‌ایم. درد در هر بخشی از سر دلیل متفاوتی دارد. در این تصویر محل انواع درد در سر را مشاهده می‌کنید.

علل سردرد | مرکز خدمات پرستاری پارسیان مهرپرور

 1. سردرد تنشی
 2. سردرد کافئین
 3. سردرد حرکتی
 4. سردرد میگرنی
 5. سردرد خوشه‌ای
 6. سردرد سینوسی
 7. سردرد هورمونی
 8. سردرد فشارخون
 9. سردردهای پس از سانحه

در ادامه هریک از انواع سردردها را بررسی می‌کنیم.

1- سردرد تنشی

اگر سردرد تنشی دارید، احنمالاً در کل سر احساس درد و سستی داشته باشید، گاهی این نوع سردرد موجب درد در عضلات گردن، پیشانی و شانه می‌شود و می‌تواند به‌دلیل استرس در افراد بروز کند.

2- سردرد کافئین

کافئین بر جریان خون در مغز بسیار تأثیر می‌گذارد. مصرف بیش از حد کافئین می‌تواند باعث سردرد شود، اما این نکته را در نظر داشته باشید که نباید کاملا مصرف کافئین را قطع کنید. مصرف کمی از کافئین برای بدن لازم است، همیشه باید سعی کنید حد تعادل را حفظ کنید تا دچار چنین سردردهایی نشوید.

3- سردرد حرکتی

این نوع سردردها معمولا پس از انجام فعالیت‌های سنگین مانند وزنه برداری، دویدن و رابطه جنسی رخ می‌دهد. در واقع هنگام انجام چنین فعالیت‌هایی جریان خون در مغز افزایش پیدا می‌کند، در نهایت درد در دو طرف سر احساس می‌شود

4- سردرد میگرنی

معمولا دردهای میگرنی به‌صورت نبض از عمق سر احساس می‌شود. چنین سردردهایی می‌تواند تا چندین روز ادامه داشته باشد. اگر به سردردهای میگرنی دچار شوید، انجام کارهای روزمره برای شما مختل می‌شود و نمی‌توانید فعالیت عادی را انجام دهید.

سردردهای میگرنی | مرکز خدمات پرستاری پارسیان مهرپرور

5- خوشه‌ای

این نوع سردردها در اطراف یا پشت چشم احساس می‌شوند، همچنین احنمالاً علاوه بر آن، در یک طرف صورت نیز درد ایجاد شود. گاهی اوقات نشانه‌هایی همچون تورم، قرمزی و گُرگرفتگی در طرفی که درد وجود، بروز می‌کند.

6- سردردهای سینوسی

سردردهای سینوسی یکی از انواع سردرد می‌باشد که در اثر یک واکنش آلرژیک رخ می‌دهند. در این نوع سردرد، درد در جلوی سر احساس می‌شود. سردردهای میگرنی معمولا به‌عنوان نوعی از سردردهای سینوسی تشخیص داده می‌شوند.

7- سردردهای هورمونی

یکی دیگر از انواع سردرد که خانم‌ها معمولا آن را تجربه می‌کنند سردردهای هورمونی می‌باشد. قاعدگی، مصرف قرص‌های ضد بارداری و بارداری می‌تواند در تغییرات استروژن بسیار مؤثر باشد و در نهایت منجر به سردرد شود.

8- انواع سردرد به‌دلیل فشارخون

فشارخون از دیگر مواردی‌ست که باعث ایجاد سردرد می‌شود. هنگامی که فشار فردی بالا باشد، علائمی مهم مانند سردرد در فرد بروز می‌کند. معمولا سردردهایی که به‌دلیل فشارخون ایجاد می‌شود، در دو طرف سر احساس خواهد شد. برای درمان سردرد مرتبط با فشارخون روش های اورژانسی استفاده می‌شود زیرا رفع خطر ناشی از این سردرد در اولویت قرار دارد. روش درمان فشارخون بالا و سردرد عبارتند از:

دارو درمانی: داروهای زیادی از جمله نیکاردیپین، لابلاتلول، نیتروگلیسیرین و سدیم نیتروپروساید برای کاهش فشارخون و رفع فشار مویرگ‌های مغزی به صورت تزریق داخل وریدی تجویز می‌شوند. افراد نباید هیچ گاه به صورت خودسرانه اقدام به مصرف این داروها کنند. در صورت مشاهده علائم تنها آب باید با اورژانس تماس گرفته شود.

9- سردردهای پس از سانحه

این نوع سردردها می‌تواند پس از رخ داد هر سانحه‌ای ایجاد شود، سردردهایی که پس از سانحه ایجاد می‌شوند، دردهایی مانند نوع میگرن و تنشی را به‌همراه دارد و معمولا ۶ تا ۱۲ ماه پس از آسیب‌دیدگی باقی می‌مانند.

درمان فوری سردرد | مرکز خدمات پرستاری پارسیان مهرپرور

علت سردرد در کرونا

بسیاری از ویروس‌های تنفسی مانند کرونا منجر به سردرد می‌شوند. در همه انواع سویه‌های کرونا یکی از علائم شایع، سردرد ناشی از این ویروس بوده است، اما در سویه امیکرون، مبتلایان سردرد بیشتری را تحت عنوان « سردرد امیکرون » تجربه می‌کنند.

ویژگی سردردهای کرونایی

 • شدت این سردرد متوسط تا شدید است.
 • این سردرد در هر دو طرف سر شما رخ می‌دهد.
 • سر درد کرونایی احنمالاً با خم شدن بدتر شود.
 • سردرد کرونایی باعث ایجاد احساس فشار در سر می‌شود.

شایع‌ترین علل سردردهای نگران کننده

از مشکلات روزمره افراد سردرد می‌باشد که گاهی آنان را مجبور می‌کند به پزشک مراجعه کنند. برخلاف باور عمومی علت ایجاد سردردها مغز نیست. علت اٌصلی ایجاد سردرد عملکرد نامناسب عضلات، عروق خونی و اعصاب می‌باشد. شایع‌ترین انواع سردردهای نگران کننده سردردهای عصبی، سردردهای خوشه ای، سردردهایی که به علت فشار چشم رخ می‌دهند و سردرد‌های ناشی از سینوس‌ها، کافئین و میگرن هستند که در میان مردم شناخته شده اند، می‌باشند.

تاثیر خستگی کاری و روان بر سر درد

اکثر سردردها نگران کننده نمی‌باشند و علامت بیماری به حساب نمی‌آیند و با درمان سردرد در منزل رفع می‌شوند. در ادامه به بررسی این سردرد‌ها می‌پردازیم. شایع ترین سردردها ناشی از خستگی کاری و روان می‌باشد. برخی از سردردها ماهیت عروقی دارند و معمولا سردردهایی از این دست با خوردن غذاهای خاص نیز تشدید می‌شوند. نیاز است افراد از خوردن چای غلیظ، قهوه، کاکائو و پنیر اجتناب کنند. چرا که این مواد غذایی موجب تشدید سردرد می‌شوند.

علل انواع سردرد | مرکز خدمات پرستاری پارسیان مهرپرور

نکته : سردردهاي ناگهاني شديد، علت سردردهای شبانه كه سبب مي‌شود فرد از خواب بيدار شود و سردردهاي همراه با علايم دوبيني، گزگز صورت، ضعف يك طرف بدن و تشنج بايد جدي گرفته شوند.

علت سردرد‌های شبانه چیست؟

سردرد احنمالاً درست قبل از به خواب رفتن شما خود را نشان دهد و یا می‌تواند شما را از یک خواب عمیق بیدار سازد. تحمل یک سردرد شدید بسیار دشوار بوده، در نتیجه منجر به مختل شدن خواب می‌شود. سردردهایی که هر شب تکرار می‌شوند نیز می‌توانند موجب بی‌خوابی شما گردند. در ادامه به علل عادی و جدی سر درد های شبانه می‌پردازیم :

 • علل عادی : سردرد میگرنی، سردرد خوشه ای، سردرد سینوسی
 • علل جدی : تومور مغزی، آپنه خواب، کاهش قند خون، افسردگی حاد، هماتوم ساب دورال، آرتریت سلول ژانت

درمان سردرد های شبانه

فرد بایستی از خوردن شکلات، پنیر و مواد غذایی سرشار از مونوسدیم گلوتامات خودداری کند، به این دلیل که موجب سردرد می‌شوند. جهت خلاص شدن از شر سردرد، از کشیدن بیش از حد سیگار و استفاده‌ی مرتب دارو یا مواد مخدر بایستی به طور کامل اجتناب کرد. تنها در صورتی که درد شدید باشد بایستی از مسکن استفاده کنید، و غیر از آن ماساژ پیشانی با یک مرهم تسکین دهنده بهترین درمان می‌باشد. جهت رفع هرگونه شک و تردید، بهتر است آزمایش سیتی اسکن از سر انجام شده و درمانی که پزشک توصیه می‌کند را دنبال نمایید.

درمان سردرد|مرکز پارسیان مهرپرور

نحوه تشخیص سردرد در سالمندان

روش تشخیص سردرد در سالمندان بر اساس شرح حال بیمار و معاینه می‌باشد. گاهی جهت تشخیص از سی تی اسکن یا ام آر آی مغز و تست‌های آزمایشگاهی استفاده می‌کنند. بر اساس تشخیص نوع سردرد، درمان‌های مربوط به آن انجام می‌گیرد. تعدادی از سالمندان مبتلا به سردرد، سابقه آن را از جوانی یا میانسالی دارند و بسیاری از سالمندان همپوشانی چند نوع از سردرد را با هم دارند. اگر در سالمندان سردرد ناگهانی، مزمن و مقاوم به درمان طبی باشد باید عوامل ایجاد آن بررسی گردد. در سالمندان با سردردی که اخیراً در سنین پیری شروع شده بیشتر باید به فکر بیماری‌های ساختمانی مغز، بیماری‌های متابولیک و افسردگی در آنها بود.

انواع سردرد در سالمندان

شایع ترین نوع سر درد در سالمندان سردردهای تنشی مزمن است. عامل ایجاد این سردردها فشار عصبی و استرس می‌باشد و غالباً همراه با اضطراب و افسردگی می‌باشد. نشانه های سردرد تنشی به صورت درد در کل سر، گردن یا شانه میباشد که معمولاً با ماساژ و حمام داغ کمتر خواهد شد. اگر علت سردرد تنشی افسردگی باشد درمان آن لازم است. ۳ تا ۱۱ درصد سالمندان مبتلا به میگرن می‌باشند که در زنان شایع تر است و شیوع آن با افزایش سن سالمندان، کمتر خواهد شد. میگرن منشاء عروقی نیز دارد و در برخی بیماران با تهوع، استفراغ و حساسیت به نور، صدا و بو همراه میباشد. تشخیص میگرن در سالمندان از حملات گذرای ایسکمی مغزی که گاهی منجر به سکته مغزی می‌شود مشکل و البته مهم است. در ادامه به انواع سر درد می‌پردازیم :

 • نوع دیگر سردرد ها سردردهای ناشی از ضایعات داخل جمجمه می‌باشد
 • اختلالات داخلی و متابولیک نظیر سردردهای ناشی از فشارخون بالا از عوامل ایجاد سردرد
 • سردرد ناگهانی و بسیار شدید در سالمند ناشی از خونریزی مغزی می‌باشد و به اقدامات اورژانسی احتیاج دارد
 • کم خونی مزمن، نارسایی مزمن کلیه، همودیالیز و سرطان از علل ایجاد سردردهای مبهم در سالمندان به شمار می‌روند
 • سر درد خواب سالمندان ۶۳ سال به بالا را درگیر می‌کند. این نوع سردرد معمولاً در یک ساعت خاص از شبانه روز سالمند را از خواب بیدار می‌کند
 • آرتریت تمپورال با ایجاد التهاب عروقی باعث درد یک طرفه در پیشانی و شقیقه‌ها می‌شود و می‌تواند باعث سکته مغزی و کوری شود بنابراین باید حتماً جدی گرفته شود.

بهترین درمان سردرد عصبی

سردرد های عصبی جزو شایع ترین درد هایی است که اکثر افراد بارها در طول زندگی آن را تجربه می‌کنند. شایع ترین علائم این سردرد شامل خستگی و درد مداوم می‌باشد.

انواع سردرد های عصبی

پزشکان سردرد های تنشی یا عصبی را به دو مورد تقسیم کرده اند که شامل: سردرد های ناگهانی و سردرد های مزمن می‌باشد.

 1. سردرد های ناگهانی یا ایپوزیدیک: عموما این سردرد ها حداقل برای 30 دقیقه و در حداکثر زمان تا یک هفته ادامه دارند. این نوع از سردرد کمتر از ۱۵ روز در یک ماه و حداقل به مدت سه ماه اتفاق می‌‌افتند. با اینکه این درد ها ادامه دار نمی‌باشد اما اگر شما برای رفع آن اقدامی انجام ندهید ممکن است به سردرد های مزمن تبدیل شوند.
 2. سردرد های تنشی مزمن: این سردرد ها برای چند ساعت طول می‌کشند و در بیشتر موارد اگر برای درمان کاری انجام ندهید به طور پیوسته ادامه دارد. بنابراین اگر سردرد شما به بیشتر از 15 روز در ماه برسد جزو این دسته قرار می‌گیرد که در مواردی موجب تیر کشیدن پشت سر نیز می‌شود.

بهترین درمان سردردهای عصبی | مرکز خدمات پرستاری پارسیان مهرپرور

هر دوی این مدل سردرد ها قابل درمان می‌باشند و شما با چند راهکار ساده می‌توانید درد خود را آرام کنید، اما لازم است که در ابتدا علت پشت آن ها مشخص شود.

راه های درمان سر درد عصبی چیست؟

تغییر در سبک زندگی: بهترین روش این است که سعی کنید بفهمید چه چیزی باعث سردرد شما می‌شود. تغییر در سبک زندگی نیز می‌تواند کمک کننده بسیار موثری در کنترل و درمان سردرد های عصبی باشد. از این خصوص انجام کارهای زیر توصیه می‌شود:

 • سعی کنید کمتر کافئین و آب بیشتری بنوشید.
 • ماساژ گردن و شانه ممکن است کمک کننده باشد.
 • کیسه آب یا حمام آب گرم نیز ممکن است کمک کننده باشد.
 • پیاده روی، کمی ورزش، یا صرفاً استراحت از روال عادی ممکن است کمک کند.
 • معنی است که گردن شما خم شده است که می تواند باعث تنش و سپس سردرد شود.
 • راه های دیگر برای جلوگیری از سردرد تنشی، خواب زیاد و پرهیز از سر و صدای زیاد است.
 • گاهی اوقات سردردهای تنشی ناشی از مطالعه طولانی مدت در نور کم است، بنابراین بر روی مطالعه خود و فضای آن کنترل داشته باشید.
 • سعی کنید یک رژیم غذایی معقول داشته باشید که در آن به طور منظم غذا بخورید و به جای قندهای زیاد، تعادل خوبی از غذاهای انرژی‌ زا داشته باشید.

بهترین دارو برای درمان سردرد عصبی

داروهای مسکن اغلب برای کاهش سردرد تنشی به خوبی عمل می‌کنند اما باید توجه داشته باشد که: برای سردرد بیش از دو روز نباید مسکن مصرف کنید. به طور متوسط ​​برای سردرد بیش از دو روز در هفته آنها را مصرف نکنید. در صورت نیاز به مسکن بیشتر لازم است که حتما نزد پزشک مراجعه کنید. زیرا. اگر آنها را بیشتر مصرف کنید، ممکن است دچار سردرد ناشی از مصرف بیش از حد دارو شوید (سردرد ناشی از دارو).

کنترل فشار های عصبی و استرس

استرس برای برخی از افرادی که دچار سردرد تنشی می‌شوند، عاملی محرک است. این دسته از افراد باید تا حد امکان از موقعیت های استرس زا اجتناب کنید البته گاهی اوقات نمی‌توان از یک شغل یا موقعیت استرس زا اجتناب کرد. در این صورت یادگیری مقابله با استرس و آرامش می‌تواند کمک کننده باشد. تمرینات تنفسی و تمدد اعصاب یا راهبردهای مقابله ای ممکن است اضطراب را در موقعیت های استرس زا کاهش داده و از سردرد احتمالی جلوگیری کند.

۸ روش درمان سردرد میگرنی در منزل

در ادامه به بررسی 8 روش موثر جهت درمان سریع سردرد میگرن شدید و رفع سریع سردرد می‌پردازیم :

1) مصرف منیزیم برای درمان فوری سردرد شدید میگرنی

برای درمان سردرد چه بخوریم؟ این ماده در درمان سردرد از این جهت موثر است که از فوران نوعی سیگنال مغزی موسوم به «افسردگی گسترشیِ قشری» که موجب ایجاد اختلالات دیداری و حسیِ مرتبط با سردرد به‌ویژه سردردهای میگرنی می‌شود، جلوگیری میکند. منیزیم از مؤثرترین و کم‌خطرترین درمان فوری سردرد می‌باشد. منیزیم دفعات حملات میگرنی در مبتلایان را کاهش می‌دهد. مصرف روزانه ۲۰۰ تا ۶۰۰ میلی‌گرم منیزیم به کاهش دفعات حملات سردرد کمک می‌کند. اسهال شایع‌ترین عارضه‌ی منیزیم می‌باشد که با کنترل دُز مصرفی رفع خواهد شد. برای دریافت منیزیم از منابع غذایی زیر استفاده کنید :

درمان سردرد عصبی | مرکز خدمات پرستاری پارسیان مهرپرور

انواع لوبیا، انواع تخم‌ها و مغزها، غلات کامل و سبزیجاتی مانند بروکلی، کدو خورشتی و سبزیجات برگ‌دار، فرآورده‌های لبنی، گوشت، شکلات و قهوه

2) مصرف غذاهای بدون گلوتن برای درمان سردرد شدید در خانه

برای درمان سردرد چه بخوریم؟ افراد به علت داشتن حساسیت به مواد غذایی حاوی گلوتن می‌توانند به سردرد دچار شوند. افراد دچار میگرن پس از تشخیص علت و حذف گلوتن از رژیم‌غذایی‌شان شاهد رفع کامل سردردهای میگرنی بوده اند. البته در برخی افراد صرفاً کاهش گلوتن دریافتی روزانه موثر خواهد بود. برای داشتن رژیم غذایی کم گلوتن از مقدار کمتری از منابع زیر استفاده کنید :

 • جو
 • نان
 • گندم
 • پاستا
 • چاودار
 • ماءالشعیر
 • گندم آلمانی
 • غلات و حبوبات
 • کیک‌ها، بیسکوییت‌ها و شیرینی‌جات

غذاهای بدون گلوتن|مرکز پارسیان مهرپرور

نکته : گندم به اکثر غذاهای فرآوری‌شده اضافه می‌شود. برای داشتن رژیم غذایی فاقد گلوتن یا کم گلوتن بهتر است به نوشته‌های روی بسته‌بندی مواد غذایی نیز توجه کنید.

3) استراحت برای درمان سردرد شدید در خانه

یکی دیگر از راه‌های درمان سردرد شدید خانگی استراحت می‌باشد. ماندن در اتاقی که تاریک است و ریلکس شدن به میزان زیادی در رفع سردرد موثر است. در این حالت چشم‌هایتان را ببندید و روی رفع تنشی که در گردن، پشت و شانه‌ها‌ی‌تان احساس می‌کنید، متمرکز شوید.

4) درمان خانگی سردرد پیشانی و چشم به کمک اسانس روغنی نعناع‌فلفلی و اسطوخودوس

روغن نعناع فلفلی و اسطوخودوس هردو از خاصیت آرام‌بخشی و بی‌حس‌کنندگی برخوردارند و به‌ همین دلیل در تسکین و رفع فوری سردرد مؤثرند. استفاده از این روغن‌ها موجب افزایش قابل‌توجه جریان خون پوستی در ناحیه‌ی پیشانی و تسکین انقباضات عضلانی می‌شود. برای رفع فوری سردرد به کمک این روغن‌ها چند قطره روی پیشانی، شقیقه‌ها و پشت گردن‌تان بمالید.

5) درمان سردرد در خانه به کمک ویتامین B ‌کمپلکس

ویتامین‌های گروه B در ساخته‌ شدن انتقال‌دهنده‌های عصبی مانند سِروتونین که معمولا در بیماران میگرنی به‌قدر کافی تولید نمی‌شوند، نقش دارند. این ویتامین‌ها به‌اتفاق در تقویت سلول‌های مغزی، گردش خون، تقویت عملکرد سیستم ایمنی و سلامت قلبی‌عروقی مؤثرند. مصرف روزانه یک عدد ویتامین ب‌کمپلکس علاوه‌بر تسکین و درمان سر درد فواید دیگری نیز به‌همراه خواهد داشت.

منابع غذایی برای دریافت ویتامین‌های گروه B

نوع ویتامین‌های گروه B توضیحات
منابع غذایی محتوی ویتامین B۱۲ تخم‌‌مرغ، پنیر، شیر، ماهی، گوشت قرمز، جگر سیاه و قلوه
منابع غذایی محتوی ویتامین B۶ نخود، ماهی تن و آزاد، غلات کامل و حبوبات، جگر گاو، گوشت چرخ‌‌کرده، سینه‌ی مرغ، هندوانه، سیب زمینی و اسفناج
منابع غذایی محتوی ویتامین‌های B۱ و B۲ غلات کامل، شیر، تخم‌مرغ و سبزیجاتی با برگ سبز تیره
منابع غذایی محتوی ویتامین B۳ مرغ، ماهی، جگر سیاه، گوشت قرمز، غلات کامل و بادام‌زمینی
منابع غذایی محتوی ویتامین B۹ گوشت، غلات کامل، چغندر، مرکبات، ماهی، غلات غنی‌شده، حبوبات، سبزیجات برگ‌سبز، جگر سیاه و قلوه

6) هیدراته کردن بدن برای درمان سر درد سالمندان

برای درمان سردرد چه بخوریم؟ یکی از علل ایجاد سردرد در افراد و سالمندان کم آبی بدن می‌باشد. با مصرف آب کافی در طول روز بدون هیچ‌ هزینه‌ای به‌راحتی می‌توان سرحال‌تر بود و از بسیاری امراض پیشگیری کرد. برای رسیدن به این هدف مصرف میوه‌ها و سبزیجات آب‌دار علاوه ‌بر رفع تشنگی به حفظ آب بدن کمک می‌کند. برای هیدراته کردن بدن می‌توانید از میوه‌ها و سبزیجات زیر استفاده کنید :

 • خیار
 • کلم
 • تربچه
 • کرفس
 • گل‌کلم
 • بادمجان
 • اسفناج
 • هندوانه
 • کدو سبز
 • فلفل سبز
 • گریپ‌فروت
 • توت فرنگی
 • طالبی و پرتقال

7) درمان این عارضه با تحرک و انجام حرکات کششی

نشستن طولانی در وضعیت ناصحیح از جمله عوامل اصلی ایجاد سردردهای تنشی می‌باشد. راه درمان سر درد در این زمان این می‌باشد که هر نیم‌ساعت یا حداکثر یک ساعت بلند شوید و چند حرکت کششی مخصوص سر و گردن انجام بدهید.

8) رفع فوری سردرد با کمک کمپرس

استفاده از کمپرس گرم و سرد در رفع سردرد کاربرد بسیار دارد. مبتلا به سردردهای تنشی کمپرس گرم و میگرنی‌ها کمپرس سرد را ترجیح می‌دهند. با این‌حال اگر سردرد تنشی یا میگرنی دارید، می‌توانید هردو کمپرس را امتحان کنید تا ببینید کدام‌ یک به سردردتان جواب می‌دهد.

درمان سردرمرکز پارسیان مهرپرور

بهترین قرص و داروی ضد سردرد

مردم برای تسکین سردرد ها اصولا از قرص‌هایی استفاده می‌کنند. مسکن‌هایی برای کاهش درد سر که مصرف آنها در صورت تشخیص خطرناک نبودن سردردها مرسوم است به شرح زیر است:

 • ناپروکسن (Naprouxn) یک مسکن ضد سردرد قوی
 • ایبوپروفن مسکن ضد سردرد برای سردردهای خیلی شدید و غیرقابل‌تحمل
 • استامینوفن (Acetaminiphen)، نوافن، بروفن و ژلوفن متداول‌ترین قرص‌های رفع سریع سردرد
 • ادوالژین (Advalene) یک قرص ضد درد با جذب سریع برای سردردهای موضعی بسیار آزاردهنده

خلاصه مطلب انواع سردرد

سردرد یکی از مشکلات شایعی است که می‌تواند کیفیت زندگی افراد را تحت تأثیر قرار دهد. علل مختلفی می‌توانند باعث بروز سردرد‌ها شوند، از جمله فشار روزانه، کمبود خواب، تغذیه نامناسب، و تغییرات هورمونی. به منظور درمان سردرد‌ها، لازم است دلایل آن‌ها شناسایی و روش‌های مناسبی برای درمان اعمال شوند. روش‌های درمان فوری سردرد شامل ماساژ، تغییر فرهنگ کاری، ترکیب درمان‌ها، تغییر در تغذیه، تمرینات استراحتی، مصرف آب به میزان کافی و استفاده از پوشش‌های سر گرم می‌باشند. برای کاهش سردرد‌ها، به مصرف مواد غذایی حاوی ویتامین‌ها و معدنی‌ها، مدیریت استرس، و تغییرات در فرهنگ کاری توجه کنید. همچنین، انجام تمرینات استراحتی و تماشای نورهای تند را کاهش دهید. با اعمال این روش‌ها، امیدواریم که بهبود چشمگیری در وضعیت سردرد‌های شما رخ دهد و کیفیت زندگیتان بهبود یابد.

با شناخت انواع سردرد و راه های درمان فوری سردرد شدید می‌توانید بر این درد غلبه نمایید. جهت مشاوره رایگان با ما تماس حاصل فرمایید.

نوشته درمان سردرد : 9 علت سردرد + ۸ درمان فوری و خانگی سردرد شدید در افراد و سالمندان اولین بار در پارسیان مهرپرور | پرستار سالمند , پرستار کودک. پدیدار شد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *