آیا سرطان ریه کشنده است؟

سرطان ریه به عنوان یکی از کشنده‌ترین انواع سرطان‌ها در جهان است. مشخصه این نوع سرطان، رشد کنترل نشده‌ی سلول در بافت ریه است. تومور ریه در زنان بعد از سرطان سینه دومین عامل مرگ و میر زنان در جهان است. آگاهی از نشانه‌های شایع تومور ریه باعث می‌شود این سرطان مهلک در ابتدایی‌ترین و درمان‌پذیرترین مرحله تشخیص داده شود، بنابراین شناخت علائم و نشانه‌های تومور ریه برای جلوگیری از پیشرفت آن در بدن ضرورت دارد. در این مقاله از سایت مرکز خدمات پرستاری مهرپرور با این بیماری بیشتر آشنا شوید.

چرا بدن درگیر سرطان ریه می‌شود؟

به‌ طور کلی سلول‌های ارگانیسم‌های زنده به‌صورت طبیعی و به شیوه‌ای کنترل‌ شده تقسیم می‌شوند و رشد می‌کنند. سرطان زمانی به وجود می‌آید که این فرایند از کنترل خارج‌ شده و سلول‌ها بصورت کنترل نشده شروع به تقسیم و تکثیر کنند که در این حالت یک توده ایجاد شده که به آن سرطان گفته می‌شود. این تومور و یا توده، به‌عنوان تومور اولیه و یا سرطان اولیه می‌تواند در محل خود شروع به رشد کند و یا گسترش پیدا کرده و باعث ایجاد تومورهای ثانویه در قسمت‌های دیگر بدن شود. به این فرایند گسترش، متاستاز گفته می‌شود که یکی از ویژگی‌های کلیدی سرطان نیز به شمار می‌رود.

عکس سرطان ریه بدخیم | مرکز خدمات پرستاری پارسیان مهرپرور

سرطان ریه (توده ریه) چیست؟

ریه یک عضو بزرگ بدن است. از این رو، توده سرطانی می‌تواند مدت زیادی در ریه رشد کند بدون این که علامتی به‌وجود آورد و به همین دلیل احتمال زیادی دارد که دیر تشخیص داده شود. توده ریه دومین سرطان رایج در مردان جهان و سومین سرطان رایج در زنان است. از طرفی به علت دشوار بودن درمان سرطان ریه، می‌توان تا حد زیادی این سرطان را، چه در مردان و چه در زنان، شایع‌ترین نوع سرطانی که باعث مرگ می‌شود، به‌حساب آورد. خستگی و سرفه دو علامتی هستند که احتمالاً ناشی از تومور ریه باشند و در بیشتر موارد افراد از آن به سادگی می‌گذرند و آن را به علل دیگر ربط می‌دهند.

عوامل مؤثر ایجاد سرطان ریه

می‌توان گفت که مبتلا شدن حداقل ۸۰ درصد از سرطان‌های ریه به دلیل استعمال دخانیات است. اگرچه افراد غیرسیگاری و سایر دخانیات‌ها نیز احتمال ابتلا به تومور ریه را دارند اما به‌ طور کلی خطر ابتلا به این بیماری در افراد سیگاری ۱۰ برابر بیشتر است. میزان خطر، با افزایش تعداد سیگاری که در روز کشیده ‌شود، بیشتر می‌شود. خطر ابتلا به بیماری سرطان ریه در افرادی که سیگار را ترک می‌کنند، بعد از گذشت حدود ۱۵ سال، با افراد غیر سیگاری برابر می‌شود. از طرفی آلودگی هوا که امروزه دغدغه بسیاری از جوامع شده نیز می‌تواند احتمال ابتلا به توده ریه و بیماری‌های مزمن ریوی را افزایش دهد.

12 مورد از مهمترین علائم سرطان ریه

سرفه‌های مزمن، تنگی نفسی که به‌مرور بدتر می‌شود، کم شدن وزن، خستگی بیش‌ از حد، درد مزمن و دائم در قفسه سینه و یا در جای دیگری از بدن که احتمال از گسترش سرطان به استخوان‌ها ناشی می‌شود، از نشانه‌های بارز سرطان ریه ‌است. همچنین به علت تومور اصلی در ریه و یا به علت تومورهای ثانویه در جاهای دیگری از بدن، علائم دیگری می‌توانند به وجود بیایند. یکی از علائم برجسته‌ تومور ریه، سرفه خونی و یا هموپتیزی است. این علامت می‌تواند یکی از علائم هشدار زودهنگام باشد و به تشخیص این نوع سرطان در مراحل ابتدایی که هنوز امکان دارد قابل‌ درمان باشد، کمک می‌کند. اگر سرفه خونی در هر شخصی دیده شود، مخصوصا اگر شخص سیگاری و بالای ۴۰ سال سن داشته باشد، باید بلافاصله برای مشاوره در مورد تومور ریه به پزشک مراجعه کند.

۱. سرفه‌ی دائمی یا تغییراتی در سرفه

سرفه در اثر سرماخوردگی باید بعد یک یا دو هفته ناپدید شود، اما اگر برای مدت طولانی باقی بماند بهتر است بررسی شود زیرا سرفه دائمی یکی از علائم سرطان ریه است.

۲. نفس تنگی

تنگی نفس هنگام انجام کاری که قبلا به راحتی انجام می‌دادید، احتمالاً از علائم سرطان ریه باشد. این علامت در صورتی که توده‌ی ریوی یکی از مسیرهای هوا را تنگ یا مسدود کند احتمالاً رخ دهد.

تنگی نفس از علایم سرطان ریه | مرکز خدمات پرستاری پارسیان مهرپرور

۳. درد سینه و استخوان

درد در سینه، شانه، یا ناحیه‌ی پشت یکی دیگر از علائم سرطان ریه است. سرطان ریه‌ای که به استخوان‌ها رسیده باشد احتمالاً سبب ایجاد درد در نقاطی از استخوان تحت تاثیر شود.

۴. خس خس کردن

صدای سوت مانند هنگام نفس کشیدن احتمالاً به خاطر آسم یا حساسیت باشد، احتمالاً به سرطان ریه هم مرتبط باشد.

5. تغییرات صدا

تغییرات صدا ( زمخت ‌تر و عمیق‌تر شدن ) احتمالاً به خاطر یک سرماخوردگی ساده باشد، در صورت باقی ماندن علت را بررسی کنید.

۶. عفونت‌های ریوی دائم

عفونت‌هایی نظیر برونشیت و ذات‌الریه که از بین نمی‌روند یا دوباره برمی‌گردند.

عفونت ریوی از علائم سرطان ریه |مرکز خدمات پرستاری پارسیان مهرپرور

۷. کاهش وزن، بی‌اشتهایی، خستگی و ضعف

این‌ علائم غیر اختصاصی، بین اکثر بیماری‌ها مشترک هستند. که احتمالاً در سایر انواع سرطان یا بیماری‌های دیگر ببینید، اما اگر این تغییرات بدون توجیه و پایدار باشند، بهتر است بررسی شوند.

۸. خستگی مزمن

از علائم دیگر سرطان ریه احساس خستگی مزمن است. خستگی مزمن وضعیتی است که در آن، فرد بدون انجام فعالیت‌های فیزیکی زیاد، احساس خستگی شدید می‌کند. هر نوع خستگی ناگهانی و سریع می‌تواند نشانه‌ای از مشکلات بدنی باشد، از جمله تومور ریه. خستگی مفرط ناشی از تومور ریه می‌تواند به این دلیل است که بدن فرد مبتلا دائما تحت حملات سلول‌های سرطانی قرار دارد، و مجبور است جهت پیشگیری از این حملات دائما بیش از اندازه‌ تلاش کند.

۹. تب بدون دلیل مشخص

تب بدون دلیل مشخص از جمله دیگر علائم ابتلا به سرطان ریه است. اختلال تب، واکنش بدن به تهاجم آلودگی‌ها است و نشانه‌ای از بروز اتفاقی غیر عادی در بدن است. همچنین تب ممتد را هرگز نباید نادیده بگیرید.

تب از علائم سرطان ریه | مرکز خدمات پرستاری پارسیان مهرپرور

۱۰. سردرد تنشی

سردرد تنشی وضعیتی است که می‌تواند بروز درد خفیف یا ملایمی در اطراف سر، گردن، و هم‌چنین پشت چشم‌ها شود. این نوع سردرد، شبیه احساسی است که در اثر بستن بند محکمی دور سر ایجاد می‌شود. سر درد تنشی ناشی از ابتلا به این بیماری می‌تواند در اثر تهاجم سلول‌های سرطانی و تحت تاثیر قرار گرفتن مغز ایجاد شود.

۱۱. درد شانه از علائم تومور ریه

شانه درد ناشی از سرطان می‌تواند در اثر انتشار سلول‌های سرطانی و اثرگذاری بر استخوان و مفصل شانه ایجاد شود. شانه درد می‌تواند در اثر بروز مشکلاتی در استخوان یا آرتروز ایجاد شود، برخی بیماری‌های جدی و خطرناک نظیر سرطان نیز می‌توانند عامل بروز درد در شانه باشند.

12- لخته‌ی خونی از علائم سرطان ریه پیشرفته

لخته‌ی خونی توده‌ای از خون است که از حالت مایع به حالتی ژله مانند تبدیل شده‌اند. این وضعیت برای پیشگیری از خونریزی زیاد بعد از ایجاد جراحات بسیار مفید است، ولی لخته‌های خونی که داخل یکی از رگ‌های بدن تشکیل می‌شوند، می‌توانند باعث بروز بیماری خطرناک و مهلکی شوند. فرد مبتلا به سرطان ریه، به احتمال زیاد به آمبولی ریه نیز دچار می‌شود؛ آمبولی ریه وضعیتی است که در آن، یک لخته‌ی خونی دائما در اطراف ریه حرکت می‌کند.

علائم سرطان ریه در مردان

علائم سرطان ریه در زنان

نشانه اولیه سرطان ریه در مردان از نوع SCLC عبارتند از: به طور کلی نشانه‌های سرطان ریه در زنان شامل موارد زیر است:
 • سردرد
 • تغییر رفتار
 • تغییر بینایی
 • احساس ضعف در یک طرف بدن
 • احساس درد در ناحیه قفسه سینه
 • تغییر صدای بیمار هنگام صحبت کردن
 • تنگی نفس کاهش وزن و خستگی غیر معمول
 • سرفه ی خشک یا مرتب همراه با خلط و خون

تومورهای خوش خیم ریوی چیست؟

ندول ریوی توده ای کوچک و گرد است که در ریه‌ها رشد می‌کند. این تومورهای خوش خیم فقط با مشاهده عکس قفسه سینه و سی تی اسکن (CT) قابل تشخیص هستند. بافت‌های نرمال ریه، این بافت‌های کوچک و گرد را احاطه می‌کنند. تومور خوش خیم ریه در حقیقت رشد غیر طبیعی بافت است که هیچ هدفی را به دنبال ندارد و سرطانی هم نیست. تعیین اینکه آیا یک ندول نوعی تومور خوش خیم است و یا اینکه در چه مرحله ای است اهمیت زیادی دارد. تشخیص و درمان به موقع شانس ابتلا به سرطان را کاهش می‌دهد.

علائم توده خوش خیم ریه

تومورهای خوش خیم ریوی اغلب هیچ علامتی ندارند. به همین علت آنها تقریبا و همیشه به طور تصادفی در رادیوگرافی قفسه سینه یا سی تی اسکن دیده می‌شوند. اما برخی از علائم این تومورها موارد زیر است:

 • تنگی نفس
 • خس خس سینه
 • سرفه طولانی مدت و یا سرفه خونی
 • تب، به خصوص اگر مبتلا به ذات الریه باشید

علل ایجاد تومورهای خوش خیم ریوی

علل تومورهای خوش خیم ریوی معمولاً نامشخص است. اما به طور کلی، آنها اغلب در اثر مشکلات زیر بوجود می‌آیند :

 • التهابات عفونی مانند : سل، آبسه ریوی، قارچ‌های عفونی، پنومونی
 • التهابات غیر عفونی مانند: آرتریت روماتوئید، گرانولوماتوز وگنر، سارکوئیدوز، نقص هنگام تولد مانند کیست ریوی یا سایر ناهنجاری‌های ریوی

4 راه درمان سرطان ریه

راههای زیادی برای درمان توده ریه وجود دارد که در ادامه این مقاله به آنها اشاره خواهیم کرد.

 1. یکی از اصلی ترین راههای درمان این بیماری جراحی است. در این روش قسمتی از ریه برداشته می‌شود و یا کل ریه را خارج می‌شود.
 2. شیمی درمانی روش دیگر درمان سرطان است که با استفاده از دارو احتمالاً رشد سلول‌ها کاهش پیدا کند.
 3. روش دیگر درمان سرطان ریه رادیوتراپی است.در این روش اندازه تومور کاهش پیدا می‌کند و اگر قبل و بعد از جراحی، شیمی درمانی و رادیوتراپی صورت بگیرد درمان این بیماری موفقیت آمیز خواهد بود.
 4. درمان هدفمند یکی از روش‌های درمان سرطان است که با استفاده از دارو می‌باشد یعنی برخی از داروهای سرطانی هستند که رشد و تکثیر سلول‌های سرطانی متوقف می‌کنند.

برونکوسکوپی سرطان ریه چیست؟

برونکوسکوپی آزمایشی برای مشاهده مجاری تنفسی و تشخیص بیماری ریه است. این کار معمولاً توسط پزشکی انجام می‌شود که متخصص اختلالات ریوی است (یک متخصص ریه). در طی برونکوسکوپی، یک لوله نازک (برونکوسکوپ) از بینی یا دهان، از گلو و از طریق ریه‌ها عبور می‌کند.دلایل عمده نیاز به برونکوسکوپی، سرفه مداوم، عفونت یا چیز غیر معمولی است که در عکس قفسه سینه یا آزمایش دیگری دیده می‌شود. از برونکوسکوپی همچنین می‌توان برای بدست آوردن نمونه‌هایی از مخاط یا بافت، از بین بردن اجسام خارجی یا سایر انسداد مجاری هوایی یا ریه‌ها و یا برای درمان مشکلات ریوی استفاده کرد.

علائم مرگ در سرطان ریه

در برخی مواقع این نوع سرطان به استخوان متاستاز می‌دهد که باعث درد شدید استخوانی می‌شود. افراد معمولا درد شدیدی در دنده‌ها، لگن و پشت خود احساس می‌کنند. این نوع متاستاز سرطان‌ریه با نشانه‌های زیر همراه است که اغلب به آن علائم مرگ در سرطان ریه می‌گویند:

 • تشنج
 • سردرد
 • سرگیجه
 • تاری دید
 • ضعف و بی‌حسی در قسمت‌هایی از بدن (مشابه با علائم سکته مغزی)

تست سرطان ریه در منزل

ناخن های شما می توانند در مورد سلامتی شما چیزهای زیادی بگویند. به اصطلاح ناخن های چماقی می تواند نشانه ای از سرطان ریه باشد. نوک انگشتان به دلیل کمبود اکسیژن احتمالاً ورم می کند. انگشتان چماقی اغلب نشانه مشکلات ریه‌ها ، قلب ، کبد یا رگ های خونی بزرگ هستند. به همین دلیل است که وقتی فکر می کنید این بیماری را دارید، به پزشک خود مراجعه کنید. همیشه لازم نیست این نشانه باشد که شما مبتلا به سرطان ریه یا شکل دیگری از سرطان هستید.

خلاصه مقاله سرطان ریه

توده‌های موجود در ریه احتمالاً خوش‌خیم یا بدخیم باشند. توده سرطانی در ریه شاید از خود ریه آغاز شده باشد یا از حرکت سلول‌های سرطانی از جای دیگر بدن حاصل شده باشد که به آن متاستاز می‌گویند. اگر توده ریه سرطانی باشد، تعیین نوع توده ریه می‌تواند به انتخاب درمان مناسب کمک نماید.

نوشته سرطان ریه : مهمترین علائم سرطان ریه در مردان و زنان + 4 روش درمان آنها اولین بار در پارسیان مهرپرور | پرستار سالمند , پرستار کودک. پدیدار شد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *