نوزاد تازه متولد شده دارای یک سری خصوصیات خاص هستند. اطلاعات جذاب و ضروری در مورد نوزاد تازه متولد شده و نکات مراقبتی از آنها وجود دارد که دانستن این خصوصیات به والدین کمک می‌کند تا با دیدن کوچکترین علائمی‌نگران نشوند و از طرف دیگر با دیدن بعضی علائم سریعا به درمان آن بپردازند. با مطالعه این مقاله از سایت مرکز پارسیان مهرپرور می‌توانید با این خصوصیات آشنا شوید. وقتی بچه ای به دنیا میاد، نگرانی‌های خیلی زیادی در رابطه با نگهداری این بچه در ذهن پدر و مادر شکل می‌گیرد. اطلاعات کامل درباره نوزاد تازه متولد شده، از جمله مراقبت، علائم خطر، و تغذیه. برای پسران و دختران. نوزاد تازه متولد شده پسر، مراقبت از نوزاد، علائم خطر در نوزاد تازه متولد شده، و بیشتر را در ادامه این مقاله مطالعه کنید.

۱) جوش‌های پوستی نوزاد

جوش‌های پوستی بسیار ناخوشایند و شایع هستند. هر خشکی یا پوسته پوسته شدن و یا جوش معمولا در چند ماه اول نوزادی است. والدین یا پرستار کودک باید دو یا سه بار در هفته ناحیه خشکی در بدن یا صورت نوزاد تازه متولد شده را با روغن زیتون چرب کنند.همچنین بهتر است، این کار را قبل از حمام نوزاد به طور منظم انجام دهند و پوستش را آرام بمالند. در نهایت این موضوع جای نگرانی ندارد. در صورتی که به پوست سر کودک پخش شود بهتر است به پزشک کودک مراجعه کنید.

۲) پوسته پوسته شدن پوست نوزاد

هنگام استحمام نوزاد تازه متولد شده در مایع آمنیوتیک پوست نوزاد را از مواد محیطی حفظ می‌کنند. اما زمانی که نوزاد در معرض هوا قرار بگیرد و این ماده از سطح بدن او از بین برود، لایه بیرونی پوست نوزاد خشک می‌شود و شروع به پوست انداختن می‌کند. ممکن است تمام بدن نوزاد پوست پوست شود. اما استفاده از مرطوب کننده‌ها لازم نیست. پوسته شدن پوست نوزاد ممکن است یک یا دو هفته طول بکشد.

نوزاد تازه متولد شده دختر | مرکز خدمات پرستاری مهرپرور

۳) مدفوع نوزاد تازه متولد شده

مدفوع نوزادان که از شیر مادر تغذیه می‌کنند مایع و بی شکل و زرد خردلی است و بعد از هر بار غذا خوردن، مدفوع دارند. در حالی که نوزادانی که از شیرهای دیگر تغذیه می‌کنند، مدفوع قهوه ای رنگ و شبیه بستنی نرم دارند. برخی نوزادان ممکن است چندین بار در روز مدفوع کنند و برخی دیگر چندین بار در هفته، مدفوع دفع کنند. تا زمانی که نوزاد شما در حال افزایش وزن است و شکم درد و نفخ ندارد مدفوع او خوب است و مشکلی ندارد. تشخیص مدفوع نوزاد از اسهال ممکن است برای والدین یا پرستار کودک دشوار باشد. در نهایت اگر تغییرات زیادی در مدفوع و حجم آن مشاهده کردید به پزشک مراجعه نمایید.

۴) مشاهده خون در پوشک نوزاد تازه متولد شده دختر

یکی از هورمون‌های مادری باعث تخریب واژینال در نوزادان دختر تازه متولد شده می‌شود، که در برخی از نوزادان دختر مشاهده می‌شود. اگر در هفته‌های اول زندگی نوزاد، حاله ای از خون یا کمی رنگ خونی در پوشک مشاهده کردید، نگران نباشید. گاهی اوقات چیزی که شبیه خون در پوشک دیده می‌شود، در واقع ادرار است که در پوشک تیره شده است. اما با دیدن خون قرمز روشن و زیاد در پوشک نوزاد تازه متولد شده، باید به پزشک مراجعه کنید.

۵) بزرگ بودن بیضه‌ها در نوزاد تازه متولد شده پسر

همان هورمونی که در نوزاد دختر باعث تخریب واژینال می‌شود ، در نوزاد تازه متولد شده پسر، باعث بزرگ شدن بیضه‌ها می‌شود. زیرا تمامی نوزادان تازه متولد شده هنوز هورمون‌های مادر را در بدن دارند که در حال گردش است. از طرف دیگر تورم بیضه‌ها گاهی اوقات به دلیل فشار وارد شده به نوزاد در طول زایمان است.

نوزاد تازه متولد شده پسر | مرکز خدمات پرستاری پارسیان مهرپرور

۶) اندام تناسلی متورم شده در نوزاد تازه متولد شده

نوزادان تازه متولد شده که تحت تاثیر هورمون‌های مادر قرار می‌گیرند دچار این عارضه می‌شوند. در نوزاد پسر ممکن است مایع اضافی در کیسه اطراف بیضه‌هایش وجود داشته باشد ولی نگران نباشید زیرا کودک آن را در طول چند روز با دستشویی‌هایش دفع می‌کند. در نوزاد دختر هم ممکن است چند روز اول پس از تولد لوب‌های تناسلی اش متورم باشد که آن هم بعد از چند روز حل می‌شود.اما در صورتی که بعد از چند روز پس از تولد این تورم در نوزاد کاهش نیافت، حتما به پزشک مراجعه کنید تا بررسی شود مخصوصا اگر نوزاد شما پسر باشد زیرا در پسران می‌تواند هیدروسل ایجاد شود و تا یک سال زمان ببرد تا اصلاح شود.

۷) تنفس نوزاد تازه متولد شده

نوزادان در طول تنفس مکث می‌کنند و بعد از آن خیلی سریع نفس می‌کشند. عمل تنفس به توسعه دیافراگم و سیستم عصبی وابسته است. مکث در تنفس تا ۲۰ ثانیه برای نوزاد غیرطبیعی نیست. تا زمانی که نوزاد تقریباً ۶ هفته است طول می‌کشد تا الگوی تنفسی معمول در نوزاد ایجاد شود. اگر شما در مورد سندروم مرگ ناگهانی نوزاد نگران هستید می‌توانید تست زیر را انجام دهید :

 • کودک را برای خواب به پشت قرار دهید.
 • تمامی پتوها و ملحفه‌های نرم و اسباب بازی‌ها را از او دور کنید.
 • در صورت مکث بیش از ۲۰ ثانیه نوزاد هنگام تنفس و تغییر رنگ پوست به آبی ، سریعاً به پزشک مراجعه کنید.

۸) عطسه زیاد در نوزاد تازه متولد شده

نوزادان تازه متولد شده عطسه زیادی دارند اما این موضوع به خاطر بیماری و یا سرماخوردگی نیست. عطسه کردن باعث باز شدن سوراخ‌های بینی گرفته می‌شود. معمولاً بعد از شیر خوردن ، نوزاد تازه متولد شده عطسه می‌کند تا بینی او باز شود.

۹) ایجاد تاول بر لب نوزاد تازه متولد شده

گاهی اوقات بر لب نوزاد تازه متولد شده، به دلیل مکیدن شدید سینه مادر یا شیشه شیر، یک تاول ایجاد می‌شود. در برخی از موارد این تاول در ابتدای تولد وجود دارد که به دلیل مکیدن شست نوزاد در رحم مادر است. همچنین این تاول در زمان مکیدن برای نوزاد دردناک است. این تاول در چند ماه اول زندگی نوزاد خود به خود ، خوب می‌شود.

نگهدار نوزاد متولد شده | مرکز خدمات پرستاری پارسیان مهرپرور

۱۰) سرد بودن دست و پای نوزاد تازه متولد شده

اگر زمانی بدن نوزاد متولد شده را لمس کردید و گرم بود اما دست و پا نوزاد سرد بود نگران نباشید. زیرا سیستم گردش خون نوزاد هنوز در حال توسعه است و خون به اندام‌های حیاتی و جاهایی که بیشتر نیاز است، می‌رسد و دست‌ها و پاها آخرین بخش بدن برای دریافت خون هستند. این موضوع امکان دارد تا ۳ ماهگی کودک طول بکشد تا سیستم گردش خون نوزاد با محیط خارج از رحم سازگار شود، بنابراین انگشتان دست و پا، سرد می‌شوند.اما با بزرگ تر شدن نوزاد جنب و جوش آن بیشتر شده و گردش خون در کودک بهبود می‌یابد و به تدریج مشکل سردی دست و پا نوزاد هم حل می‌شود.

۱۱) عجیب بودن سر نوزاد تازه متولد شده

اگر سر نوزاد شما کمی عجیب به نظر می‌رسد و به شکل مخروطی است، به این دلیل است که نوزاد ساعت‌هایی را در لگن مادر سپری کرده است. نرم بودن جمجمه امکان این را بوجود می‌آورد که خروج سر از کانال زایمان، امکان پذیر باشد. همچنین نرمی جمجمه، زخم‌های جمجمه و آسیب‌های مغزی را در طول زایمان و هنگام عبور از واژن کاهش می‌دهد. اگر در حین زایمان اتفاقی پیش نیاید، سر کودک همچنین می‌تواند با خوابیدن‌های زیادش به شکل مخروطی شود.

 • سعی کنید کودک را بیشتر در آغوش بگیرید.
 • زمانی که نوزاد بیدار می‌شود، او را به شکم بگذارید.
 • دور وی اسباب بازی قرار دهید تا زیاد به سمت خاصی برنگردد.

۱۲) حرکت زیاد نوزاد تازه متولد شده

بعد از ماه‌ها در کیسه آب نرم و راحت درون رحم بودن، نوزاد تازه متولد شده پا به مرحله ی جدیدی از زندگی خود می‌گذارد که در این مرحله هیچ محدودیتی در حرکت ندارد. اما نوزاد برای انجام حرکات بدنش هنوز هیچ کنترلی ندارد و یک حرکت کوچک در بازوانش به یک حرکت گسترده تبدیل می‌شود. وقتی نوزاد احساس می‌کند در حال افتادن است به طور ناگهانی و غیر ارادی بازوانش را پرتاب می‌کند؛ دستانش را باز می‌کند و سر خود را به عقب بر می‌گرداند و سپس بازوانش را به عقب می‌کشاند. همچنین سیستم نورولوژیک نوزاد پیام‌های بیشتری به ماهیچه‌ها می‌فرستد که باعث می‌شود، چانه نوزاد یا پاهایش بلرزد. این رفلکس در نوزادان تا ۳ ماهگی وجود دارد.

پرستار نوزاد تازه متولد شده | مرکز خدمات پرستاری پارسیان مهرپرور

کل نوزادان در طول چند هفته اول زندگی خود لرزش دارد و به مرور لرزش آن کم می‌شود. در صورت عدم توقف لرزش نوزاد در صورت لمس حتما به پزشک مراجعه کنید.

۱۳) گرسنگی دائمی نوزاد

نوزاد تازه متولد شده در هفته‌های اول زندگی خود اصولا سر زمان مشخصی غذا می‌خورد. خواسته‌های مکرر نوزاد برای غذا یک راه طبیعی برای افزایش شیر مادر است. نوزادانی که از شیر مادر تغذیه می‌کنند تمایل بیشتری برای شیر خوردن دارند؛ زیرا شیر مادر سریع تر هضم می‌شود و بیشتر از شیرهای دیگر جذب می‌شود. یک دلیل دیگر برای گرسنگی زیاد نوزادان؛ نوزاد باید در شش ماه اول، دو برابر وزنش اضافه کند و کالری بالا می‌خواهد.

۱۴) گریه نوزاد تازه متولد شده

اصولا مادران به طور غریزی از صدای گریه نوزاد خود متوجه می‌شوند که چه زمانی کودکشان گرسنه است، خسته است و یا نیاز به تعویض پوشک دارد.در روز‌های اول خیلی اهمیت ندارد که نوزاد به چه علتی گریه می‌کند زیرا بیشترین چیزی که در این روز‌ها نوزاد نیاز دارد این است که والدین عاشقانه به او توجه کنند. اما اگر هنوز زبان گریه نوزاد خود را نمی‌شناسید، نگران نباشید زیرا با گذشت زمان شما هم می‌توانید صدای بلند گریه ناشی از درد و صدای گریه ناشی از خستگی نوزادتان را از هم تشخیص دهید.

 1. صدای گریه گرسنگی صدای آرامی است.
 2. تا صدای او را بشنوند و سریع‌تر او را سیر کنند!
 3. اگرچه برخی از کودکان در زمان گرسنگی با صدای بلند گریه می‌کنند.

۱۵) چشم چپ نوزاد تازه متولد شده

در ابتدای تولد نوزادان هنوز تلاش می‌کند تا تمام توانایی‌های جدید خود را شناسایی کند،از جمله دیدن خود. او زمان زیادی برای به دست آوردن کنترل عضلانی و تکنیک‌های متمرکز کردن آن می‌گذارد. در این لحظات گاهی اوقات چشم کودک چپ به نظر میرسد، اما ممکن است واقعا اینطور نباشد.

 • تا ۶ ماهگی چشم‌های چپ در نوزادان طبیعی است.
 • در صورت چپ بودن چشم‌ها بعد از ۶ ماهگی باید به پزشک مراجعه کنید.
 • سرگردانی چشم‌های کودک امکان دارد دچار دوبینی یا چپ بودن چشم‌ها باشد.
 • اگر فقط یک چشم حالت چپ باشد، ممکن است کودک دچار چشم تنبل شده باشد.

۱۶) سینه بزرگ در نوزاد تازه متولد شده

رشد بافت سینه نوزادان به دلیل قرار گرفتن در معرض هورمون مادر است. این مشکل جای نگرانی ندارد و با گذر زمان بر طرف می‌شود.

۱۷) صداهای عجیب در نوزاد

نوزادان صدا‌های مختلفی از خود در می‌آورد. تمام این صداها به دلیل راه بینی نوزاد ایجاد می‌شود که در ابتدای تولد بسیار ضعیف است و باعث می‌شود مخاطی که در آن جا به وجود آید باعث ایجاد برخی از صدا‌های عجیب شود. بنابراین اگر شما این صدا‌ها را شنیدید فقط کمی وقت بیشتری برای پاک کردن بینی کودک با یک اسپری بینی بگذارید. خرناس کودک هنگام خواب می‌تواند نشان دهنده بیماری تنفسی باشد. مانند :

نوشته نوزاد تازه متولد شده : ۱۷ ویژگی عجیب نوزادان (+ نکات و مراقبت‌ها) اولین بار در پارسیان مهرپرور | پرستار سالمند , پرستار کودک. پدیدار شد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *