پرستار بچه برای مراقبت از کودک در خانه

پرستار بچه‌ یکی از حرفه‌های پرکشش و مهم در جامعه ماست. این حرفه نیازمند دانش، تجربه و مهارت‌های خاصی است تا بتوان به بهترین نحو مراقبت از کودکان را انجام داد. این روزها اکثر مادران شاغل با مشکل نگهداری از بچه ها یشان مواجه هستند و بسیاری این وظیفه را بر عهده مراقب بچه می‌گذارند. اما سوال اینجاست که داشتن پرستار برای بچه چه مزیت‌هایی دارد؟ داشتن پرستار در منزل به عنوان یک روش نگهداری از بچه همچون سایر روش‌های مراقبتی از فرزندان فوائد و مضراتی دارد. در این مقاله از سایت مرکز پرستاری پارسیان مهرپرور به بررسی نکات مثبت و منفی داشتن پرستار بچه در منزل می‌پردازیم.

5 نقش اساسی پرستار بچه

در جامعه ما، پرستاران بچه نقش بسیار مهمی در مراقبت از بچه دارند. آن‌ها نه تنها مسئولیت مراقبت از جسمانیت کودکان را دارند بلکه باید محیطی امن و مهیج برای رشد و توسعه آن‌ها ایجاد کنند.

  1. مراقبت‌های اولیه از نوزادان: نوزادان نیاز به مراقبت‌های ویژه‌ای دارند. از تعویض نیپل تا تغذیه مناسب، پرستاران بچه باید این نیازهای اساسی را به خوبی بفهمند و اجرا کنند.
  2. تعامل موثر با والدین: تعامل موثر با والدین نیز از وظایف مهم یک پرستار بچه است. ایجاد ارتباط قوی با والدین به کودکان کمک می‌کند تا بهترین مراقبت‌ها را دریافت کنند.
  3. تغذیه و رفتار نوزادان: تغذیه صحیح نوزادان از اهمیت بسیاری برخوردار است. پرستار باید به درستی فرآیند تغذیه را مدیریت کند و تغذیه‌های مناسب را برای کودک فراهم کند.
  4. پرورش کودکان پیش‌ دبستانی: پرورش کودکان پیش‌دبستانی نیازمند تدابیر خاصی است. پرستار بچه باید برنامه‌های آموزشی مناسبی برای کودکان تهیه و اجرا کند تا آن‌ها به طور هوشیارانه رشد کنند.
  5. تربیت کودکان و نقش پرستار: پرستار بچه نه تنها نقش مراقبتی دارد بلکه باید در تربیت اخلاقی و اجتماعی کودک نیز مشارکت کند. این نقش اساسی برای تشکیل شخصیت کودکان بسیار حائز اهمیت است.

استخدام پرستار بچه در منزل |مرکز خدمات پرستاری پارسیان مهرپرور

مزایای استخدام پرستار بچه در منزل (9 مورد)

پرستار بچه به فردی گفته می‌شود که در حیطه کودک و نوزاد دانش و تجربه لازم را دارد و این فرد به درخواست خانواده‌ها برای نگهداری و مراقبت از کودکشان استخدام می‌شود. پرستار بچه فردی قابل اعتماد است که می‌تواند تمام امور شخصی، تربیتی و تغذیه بچه را انجام دهد. اگر پرستار کودک خوب برای فرزندتان استخدام کنید، کودک از مزایای زیر بهره مند می‌شود.

۱. دریافت خدمات مناسب بچه در منزل

از مهمترین دلائل والدین برای استخدام پرستار در منزل دریافت خدمات بهتر مراقبتی برای بچه است. در صورت استخدام پرستار مناسب بچه در منزل همواره مراقبی مهربان در کنار کودک وجود خواهد داشت که می‌تواند محیطی امن، شاد و پویا برای کودک فراهم کند.

۲. حضور بچه در خانه خودش

بچه ها در تمامی تمایل دارند در محیط خانه خود باشند. این موضوع به دلیل تعلق خاطر وی به محیط خانه می‌باشد. بچه‌ها در مهد کودک ‌ها احساس آرامش کمتری دارند. بچه در منزل خودش در زمان استراحت می‌تواند از تخت خواب خودش استفاده کند. بچه می‌تواند از غذایی که پرستار آماده می‌کند استفاده کند.در منزل خودش با اسباب بازی‌ های خودش بازی کند. این امکانات در محیط مهد کودک کمتر وجود دارد. برای کودکان یک گروه سنی، یک برنامه‌ی خاص را مطابق نیازهایشان در نظر می‌گیرند. ممکن است برای همه‌ی آنان مناسب نباشد.

۳. حضور پرستار بچه در موارد ضروری و کمک به والدین

برای مادرانی که شاغل هستند و به دلیل بارش برف، بیماری کودک ، غیبت معلم ، آلودگی هوا کودک مدرسه نمی‌رود مادر مجبور نیست از محل کارش مرخصی بگیرد.

۴. برنامه‌های اختصاصی با وجود پرستار بچه

کودک در زمان حضور پرستار بچه بازی‌های مورد علاقه خودش را دارد. می‌تواند در کلاس‌های فوق برنامه مورد علاقه اش شرکت کند. با حضور پرستار آموزش می‌تواند در کنار بازی اتفاق بیفتد.

۵. حضور کودک در محیط سالم و امن خانه

محیط مهد کودک به خاطر بالا بودن احتمال سرایت بیماری مناسب نیست. در صورت بیماری کودک والدین تصور می‌کنند به عفونت میکروبی دچار شده است. با وجود پرستار بچه ، کودک از ابتلا به بیماری‌ها ایمن می‌شود. نوزادان نسبت به کودکان سیستم ایمنی ضعیف تری دارند. احتمال ابتلاء نوزادان به عفونت‌های ویروسی بیشتر است. بنابراین استخدام پرستار نوزاد اهمیت بیشتری دارد. یک پرستار در منزل با تجربه و دلسوز، دوستی بسیار خوب برای کودک در مواقع بیماری محسوب شود.

پرستار بچه در منزل | خدمات پرستاری پارسیان مهرپرور

۶. بچه به خارج از منزل رفت و آمد ندارد

رفت و آمد کودک به مهد برای والدین دشواری زیادی دارد. با وجود پرستار بچه کودک صبح‌ها زود بیدار نمی‌شود. آماده کردن بچه‌ها صبح زود دشوار است. صبحانه خوردن بچه به سختی انجام می‌شود. بعد از بازگشت کودک از مهد نیز رسیدگی لازم است کودک خسته و گرسنه می‌شود. با حضور پرستار در منزل استرس‌های روزانه از بین می‌رود. برنامه غذایی و خواب کودک‌ به حالت عادی برمی‌گردد. محیط خانه، شرایط مطلوبی را برای رشد و پرورش کودک فراهم می‌کند.

۷. رشد اجتماعی طبیعی کودک با حضور پرستار بچه

از تفاوت‌های نگهداری بچه‌ها در مهد کودک و منزل نوع روابط اجتماعی است. پرستار بچه مناسب می‌تواند به طرق گوناگون به رشد اجتماعی کودک کمک کند. کودک می‌تواند با کودکان همسایه بازی کند، با بچه‌های دوستان یا خویشاوندان وقت بگذراند. کودک شما می‌تواند در کلاس‌ها یا پارک، دوستانی را مطابق میل خود پیدا کند. اما کودک شما در مهد کودک امکان دارد با هر کسی بدون توجه به روحیاتش دوستی کند.

۸. صرفه جویی در وقت و انرژی والدین و کودک

می‌توانید با پرستار بچه توافق کنید در انجام امور منزل به شما کمک کند. مادر می‌تواند آخر هفته‌ها، وقت آزادتری برای کودک خود داشته باشد. برای بردن کودک به کلاس‌هایش دیر به محل کار نمی‌رسید. می‌توانید از پرستار بچه بخواهید این امور را برعهده بگیرد.

۹. همراهی پرستار بچه در مسافرت‌ها

در صورت اطمینان از پرستار می‌توانید از او بخواهید در تعطیلات شما را همراهی کند. همراهی پرستار بچه در سفر برای شما هزینه اضافه خواهد داشت. باعث می‌شود بتوانید ساعاتی را فارغ از کودکان در کنار همسرتان سپری کنید.

پرستار برای بچه در خانه |مرکز خدمات پرستاری پارسیان مهرپرور

مهارت‌های اساسی پرستار بچه

  • مدیریت وقت: پرستاران بچه باید بتوانند وقت خود را به درستی مدیریت کنند تا بتوانند به تمامی نیازهای کودکان پاسخ دهند.
  • دانش در مورد ایمنی کودکان: آگاهی از مسائل ایمنی کودکان و پیشگیری از حوادث و تصادفات از مهارت‌های ضروری پرستار بچه است.
  • مهارت‌های پزشکی پایه: آشنایی با مهارت‌های پزشکی پایه مانند تریاژ و اورژانس در مواجهه با وضعیت‌های اورژانسی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.
  • ارتباط برقرار کردن با کودکان: ارتباط مؤثر با کودکان از مهارت‌های اساسی پرستار بچه است. باید بتوانند با کودکان به صورت مثبت و دوستانه ارتباط برقرار کنند.
  • دانش در مورد رشد و توسعه کودکان: پرستاران بچه باید دانش کافی در مورد مراحل رشد و توسعه کودکان داشته باشند تا بتوانند نیازهای آنها را به درستی تأمین کنند.

3 مورد از نکات منفی استخدام پرستار بچه در منزل

استخدام پرستار بچه ، همانند سایر روش‌های مراقبت از کودک در کنار مزایای زیادی که دارد ممکن است در برخی مواقع با معایبی همراه باشد که مرکز خدمات پرستاری پارسیان مهرپرور بر اساس رسالت خود وظیفه می‌داند که برای کمک به تصمیم گیری درست والدین در ادامه مقاله این موضوع را مطرح کند. با ما همراه باشید.

1. روابط اجتماعی کمتر بچه

کودکانی که در محیط مهد کودک نگهداری میشوند فرصت دوست یابی بیشتری خواهند داشت.در صورتی که فرزند شما در اطرافیانش و همسایگان ، کودک هم سن و سال خود نداشته باشد این امکان را از دست می‌دهد و پرستار کودک قادر نخواهد بود چنین امکانی را فراهم کند. آن‌ها با انجام کارهایی چون بردن فرزندتان به پارک یا ملحق شدن به گروه‌های بازی کودکان در بیرون از منزل و یا موارد مشابه، می‌توانند فرصت‌های اجتماعی را در اختیار بچه قرار دهند.

البته خوشبختانه بسیاری از پرستاران کودک، از بیرون رفتن از منزل خوش‌شان می‌آید و در زمینه‌ی ایجاد روابط اجتماعی برای کودک، فعال و مسئولیت‌پذیر می‌باشند.

2. دشواری تعویض پرستار کودک

اگر کودک شما در محیط مهد نگهداری می‌شود و زمانی برای مربی او مشغله ای پیش بیاید مدیر آن مجموعه بلافاصله و به آسانی یک مربی را جایگزین او می‌نماید. اما زمانی که پرستار بچه شما به هر دلیلی نتوانست برای مراقبت از کودک شما حاضر شود، باید به دنبال پرستاری جایگزین باشید که این کار دشوار می‌باشد. یا مجبور خواهید شد خودتان کارهای کودک را انجام دهید.

در صورتی که شما از موسسه خدمات پرستاری کودک نیرو گرفته اید با چنین مسائلی روبرو نخواهید شد.

3. عدم امکان کنترل کیفیت کار پرستار

اصولاً در مراکزی نظیر مهدهای کودک پرستار یا مربی مهد مرتبا توسط همکاران و مدیران ارزیابی می‌شود، در حالی که پرستارانی که در منزل انجام وظیفه می‌کنند در بیشتر وقت‌ها طبق نظرات خود کار می‌کنند. در صورتی که پرستار بچه فردی متعهد به اصول حرفه‌ای نباشد، ممکن است کیفیت کار پرستار در نگهداری از کودک شما کاهش یابد.

برای این‌که مطمئن شوید پرستار کیفیت کاری مورد انتظار شما را در مراقبت از فرزندتان دارد، باید در مواقع لازم برخوردی قاطع داشته و همواره برای مواجهه با مشکلات احتمالی آماده باشید ، می‌توانید برای اطمینان در منزل دوربین نصب کنید.

معایب استخدام پرستار بچه در منزل | خدمات پرستاری پارسیان مهرپرور

حقوق پرستار بچه در منزل سال 1402

در صورت وجود شرایط اختصاصی در قیاس با شرایط مندرج در جدول، تعرفه‌ها متناسب با تفاوت شرایط، تغییر خواهد کرد.

نوع خدمات مورد نیاز بچه و یا نوزاد
حقوق پایه ماهیانه پرستار روزانه (تومان)
حقوق پایه ماهیانه پرستار ۲۴ ساعته یا پرستار شبانه روزی (تومان)
پرستار نوزاد و بچه (بدو تولد تا 3 سال) 8.800.000 13.200.000
پرستار کودک (3 سال به بالا ) 8.500.000 12.200.000
دوقلو یا دو بچه 11.500.000 15.500.000
تعرفه خدمات مازاد مورد نیاز کودکان (تومان)
انجام آشپزی و امور منزل مربوط به کودک 700.000 1.500.000
داشتن بیماری زمینه ای در کودک یا نوزاد 900.000 1.500.000
کودکیار برای آموزش به کودک | رسیدگی به امور درسی 1.000.000 1.500.000
حقوق پایه ماهیانه مرکز بر اساس میزان 8 ساعت کار در 5 روز هفته ( شنبه تا چهارشنبه ) می‌باشد.حقوق ماهیانه خدمت یک روز در هفته 40 درصد حقوق پایه مرکز، 2 روز در هفته 55 درصد، 3 روز در هفته 70 درصد، 4 روز در هفته 85 درصد و 5 روز در هفته 100 درصد حقوق پایه مرکز است. در صورت نیاز به روزهای پنجشنبه به میزان 15 درصد، به حقوق ماهیانه اضافه می‌شود.
به ازای هر ساعت افزایش یا کاهش در ساعات کاری روزانه، حقوق ماهیانه متناسب با دستمزد ساعتی افزایش یا کاهش می یابد. مثلا برای حقوق پایه 8.800.000 (افزایش ساعتی 800 هزار تومان و کاهش ساعتی 500 هزاز تومان)، حقوق را تغییر می دهد.
برای فایل های روزانه و با شروع کار خیلی زود مثلاً (6:30 صبح ) و یا بد مسیر بودن ، حقوق ماهیانه 700 هزار تومان بالاتر اعلام می‌شود.

توجه : تعرفه‌ها بنا به تغییر شرایط بروزرسانی خواهد شد. در صورت نیاز برای اطلاع از قیمت دقیق می‌توانید با مرکز مهرپرور تماس بگیرید.

قیمت پرستار بچه در منزل سال 1401

با توجه به افزایش نرخ خدمات پرستاری در سال 1402 جداول نرخ پرستار بچه در منزل، در بخش قبل بروزرسانی شده اند و برای دستیابی به هزینه پرستار کودک در منزل در سال 1401 با کسر 20 درصد تعرفه‌ها می‌توانید به قیمت پرستار بچه در منزل سال 1401 نیز دسترسی داشته باشید.

خلاصه مطلب پرستار بچه

پرستار بچه مناسب یک فرشته نجات است ، برای روزهایی که توان مراقبت از بچه را به دلایل مختلف نداریم. همه ما می‌دانیم که دوران کودکی، یکی از حساس‌ترین دوران زندگی هر فردی است. بچه‌ها در این سنین نیازهای عاطفی و احساسی بسیاری دارند و مراقبت از ایشان نیازمند حوصله و تجربه و تخصص فراوان است. پیدا کردن پرستار در منزل که به خوبی بتواند با بچه‌ها ارتباط برقرار کند و با نیازهای ایشان آشنا و قابل اطمینان باشد، کار دشواری است. مرکز پارسیان مهرپرور در این زمینه آماده ارائه خدمات پرستاری بچه در منزل است.

برای دریافت مشاوره رایگان خدمات پرستاری در منزل و اطلاع از قیمت دقیق می‌توانید به کارشناسان مرکز مهرپرور پیام دهید.

imgخدمات بالینی و پرستاری در منزل پارسیان مهرپرورآنلاینسوالی دارید؟ در واتساپ مطرح کنید.

نوشته پرستار بچه : ۹ مزیت استخدام و قیمت پرستار بچه در تهران (+ جدول تعرفه 1402) اولین بار در پارسیان مهرپرور | پرستار سالمند , پرستار کودک. پدیدار شد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *