راهنمای استخدام پرستار مناسب سالمند

استخدام پرستار مناسب سالمند، بیمار و کودک یکی از چالش های اصلی مراقبت از سالمندان، بیماران و کودکان است. از جمله مهمترین وظایف پرستار مناسب، ارتباط صحیح با سالمند و خانواده سالمند می‌باشد. پرستار سالمند در منزل باید قادر باشد علاوه بر کمک به سالمند، کیفیت زندگی اش را نیز بهبود بخشد. سالمندان با توجه به سن و وضعیت جسمانی نیازهای خاصی دارند. پرستار مناسب برای رفع این نیازها باید ویژگی‌های مشخصی داشته باشد. اگر پرستاری از سالمند به درستی انجام نگیرد ممکن است آسیب‌های جبران ناپذیری برای عزیز شما ایجاد کند. در صورتی که قصد استخدام پرستار سالمند در منزل دارید بهتر است با ویژگی‌های پرستار مناسب آشنا شوید.

این مقاله به بررسی مطالب زیر می‌پردازد:

 • ویژگی‌های پرستار مناسب سالمند
 • راهنمای استخدام پرستار مناسب سالمند از مراکز پرستاری
 • استخدام پرستار سالمند از بهزیستی

پرستار مناسب سالمند کیست؟

به عنوان راهکار انتخاب پرستار مناسب در منزل به شما توصیه می‌کنیم که به ویژگی‌های بهترین پرستار توجه داشته باشید. در این صورت است که می‌توانید متناسب با نیاز خود، بهترین افراد را برای دریافت خدمات پرستاری انتخاب کنید. پرستار مناسب سالمند فردی است که دارای تخصص و تجربه کافی در مراقبت و نگهداری از سالمندان است. یک پرستار مناسب در کنار این که تعهد کاری دارد و به صورت منظم کار خود را انجام می‌دهد، روحیه‌ای قوی دارد و می‌تواند با مهربانی با مددجو برخورد کند. این افراد نه تنها دلسوزانه عمل می‌کنند بلکه وظایف متعدد خود را نیز به بهترین نحو ممکن به انجام می‌رسانند. او توانایی‌هایی نظیر تهیه تغذیه صحیح، داروخوانی، خانه‌داری، رسیدگی به تمیزی و بهداشت فرد سالمند را داراست. او همچنین می‌تواند به سالمند در انجام فعالیت‌های روزمره کمک کرده و به تنهایی او پایان دهد.

چرا نیاز به پرستار سالمند مناسب داریم؟

سالمندان نیازهای ویژه‌ای دارند که نیاز به مراقبت و توجه دارند. بسیاری از آنها ممکن است با مشکلات جسمی و ذهنی روبه‌رو شوند که نیاز به کمک دیگران دارند. پرستار سالمند مناسب می‌تواند به آنها کمک کند تا به خوبی و با احترام در محیط خود زندگی کنند. بهترین پرستار پرستاری است که جسم و روانی سالم دارد. یعنی توانایی حرکتی خوبی دارد و می‌تواند با آرامش خاطر به پرستاری از یک بیمار بپردازد.پرستار مناسب برای سالمند | مرکز خدمات پرستاری پارسیان مهرپرور

نیازمند پرستار سالمند هستید؟

مرکز خدمات پرستاری در منزل مهرپرور می‌تواند به شما برای استخدام یک پرستار در منزل کمک کنند تا سالمند شما بتواند بیشترین احساس راحتی را در منزل خود داشته باشند. خدمات نگهداری در منزل به صورت شبانه روزی و پاره وقت به شما ارائه می‌شود. پرستارانی که به خانه شما اعزام می‌شوند دارای سابقه کاری بوده و از قبل احراز هویت شده اند. هم اکنون با کارشناسان ما تماس بگیرید.

imgخدمات بالینی و پرستاری در منزل پارسیان مهرپرورآنلاینسوالی دارید؟ در واتساپ مطرح کنید.

7 ویژگی پرستار سالمند مناسب

حمایت از افراد سالخورده باید به یک نگرش در جامعه تبدیل شود. همه افراد باید این احساس را داشته باشند که روند پیری تهدید کننده و ترسناک نیست. میانسالان باید سناریو دوران پیری واقعا وجود دارد. دوران پیری بخشی از زندگی طبیعی است. زندگی بخش‌های متفاوتی دارد که بیماری و معلولیت و نیاز به مراقبت تنها بخشی از آن می‌باشد. این مورد زمانی محقق می‌شود که سالمندان از خدمات مراقبتی با کیفیت بهره ببرند. وظیفه فرزندان سالمند شناخت ویژگی‌های پرستار سالمند مناسب برای تضمین کیفیت این خدمت می‌باشد.

7 ویژگی پرستار سالمند مناسب به شرح زیر است :

 1. صبر پرستار سالمند
 2. دقت پرستار سالمند
 3. رفتار حرفه ای پرستار
 4. تجربه پرستار سالمند
 5. خلاقیت پرستار سالمند
 6. مهربانی پرستار سالمند
 7. ثبات عاطفی پرستار سالمند

1. صبر پرستار سالمند

از آنجا که مراقبت از بیماران و مخصوصاً سالمند بیمار نیاز به تحمل زیادی دارد، پرستار سالمند باید بتواند پابه پای بیمار به حرف‌های او گوش دهد، چون امکان دارد سالمند بسیار آهسته صحبت کند یا تمرکز حواس نداشته باشد. همچنین پرستار سالمند در برخورد با اعضای خانواده سالمند هم باید صبور باشد، چرا که آن‌ها ممکن است، به دلیل اینکه یکی از عزیزانشان به مراقبت ۲۴ ساعته احتیاج دارد، در شرایط روحی مناسبی نباشند.

2. دقت پرستار سالمند

یکی از لازمه‌های اصلی شغل پرستاری از سالمند، مراقبت به جهت جلوگیری از ایجاد حوادث است همانطور که می‌دانند افراد میانسال و سالمند بیمار نسبت به افراد جوان‌تر، بیشتر در معرض ابتلا به بیماری‌های جدی مثل سرطان، آلزایمر و پوکی استخوان قرار دارند اگر پرستار سالمند بیمار به شکایت‌های او توجه کند، می‌تواند از بروز مشکلات جدی در سالمند پیشگیری کند.

ویژگیهای پرستار سالمند مناسب | مرکز خدمات پرستاری مهرپرور

3. رفتار حرفه ای پرستار

پرستار سالمند مناسب فردی است که به خانه شما می آید تا کمک کند زندگی سالم تری داشته باشید. این فرد باید با شغل خود ارتباط خوبی داشته باشد. رفتار مناسب با سالمندان شامل موارد زیر می‌شود :

 • مرخصی‌های زیاد استفاده نکند.
 • تعهد کاری در روزهای مورد توافق داشته باشد.
 • قابلیت حضور در روزهایی که شما نیاز به کمک دارید.
 • در زمان مرخصی‌ها ناپدید نباشد و در دسترس باشد.
 • در محل کار خود زیاد از گوشی و اینترنت استفاده نکند.
 • ورودی قادر است بلافاصله شروع به رفع نیازهای شما کند.
 • رسیدگی‌های مورد نیاز به مددجو به طور صحیح انجام شود.
 • هر کدام از رفتار‌های بالا که رعایت نشود می‌تواند عدم تعهد نیرو را نشان بدهد.

4. تجربه پرستار سالمند

مراکز خدمات پرستاری برای شما پرستاری را هماهنگ می‌کنند که قادر باشد با کیفیت مناسب از سالمند شما نگهداری کند. نگهداری از سالمندان شامل : استحمام سالمند، همدم بودن، مدیریت پزشکی و مالی می‌شود. فردی که وظیفه مراقبت را برعهده می‌گیرد باید به شیوه ای موثر و صحیح از عهده این امور برآید. با پرستار معرفی شده از طرف مرکز قرار مصاحبه تنظیم کنید و سوالات مناسب مصاحبه را از وی بپرسید. در صورتی که برایتان مقدور است با فرزندان سالمند کیفیت نیروی مناسب را بررسی کنید.

پرستار سالمند مناسب در منزل | مرکز خدمات پرستاری پارسیان مهرپرور

۵. خلاقیت پرستار سالمند

نگهداری از سالمندانی که در شرف آلزایمر و زوال عقل می‌باشند نسبت به سایر سالمندان دشوارتر است و پرستار باید نسبت به نیازهای عاطفی و جسمی این سالمندان خلاقانه تر رفتار کنند، تا بتواند علاوه بر مراقبت از این سالمندان، به کند شدن روند پیشرفت بیماری در سالمند کمک کند، در سالمندانی که به زوال عقل مبتلا شده اند،هنردرمانی پاسخ خوبی می‌دهد. پرستار سالمند می‌تواند به همراهی سالمند مبتلا به زوال عقل به نقاشی و رنگ آمیزی بپردازد.

6. مهربانی پرستار سالمند

بیشتر سالمندان بیمار در مراحل پایانی زندگی شان هستند و ممکن است به بستری در بیمارستان هم نیاز نداشته باشند اما در خانه کم تحرک باشند و با مشکلات زیادی در مراحل پایانی عمرشان دست و پنجه نرم می‌کنند و در این شرایط به کمک پرستار سالمند مناسب احتیاج پیدا می‌کنند و در این شرایط سالمندان بیمار اصولاً نمی‌توانند به تنهایی حمام بروند، و خودشان دستشویی بروند و طهارت شان را بگیرند و ممکن است بی‌اختیاری ادرار هم داشته باشند. همه این مشکلات جسمی که پیدا می‌کنند به این معنی نیست که احساس غرور، شرمساری، و نیاز به استقلال را هم از دست داده اند. پرستار سالمند مناسب باید حس دلسوزی و مهربانی داشته باشد و نسبت به سالمند متواضعانه برخورد کند، حتی اگر سالمند در زمان نیازمندی برای دریافت کمک پرخاشگری بکند.

پرستار سالمند | مرکز خدمات پرستاری پارسیان مهرپرور

7. ثبات عاطفی پرستار سالمند

سالمندان بیمار به راحتی دچار گیجی و آشفتگی می‌شوند و نیاز هست تا در برخورد با آن‌ها روش یکپارچه ای در پیش گرفت و نباید پیام‌های متناقض به آنها داد. اگر مراقب سالمند ثبات عاطفی داشته باشد و تغییر رفتار ندهد، احساس آرامش و امنیت بیشتری به سالمند خود می‌دهد، و همین باعث خواهد شد که بیمار راحت‌تر بتواند با مسائل و مشکلات پزشکی خود کنار بیاید. اگر وضعیت جسمی و فیزیکی سالمند ثبات نداشته باشد و مدام در حال بدتر شدن باشد در برخی موارد امیدی به بهبود مجدد وضعیت سالمند وجود ندارد در این شرایط پرستار سالمند با ارسال پیام‌های مثبت باعث تقویت و حفظ روحیه سالمند می‌شود. ویژگی‌های گفته شده درباره پرستار سالمند به حفظ آسایش و راحتی خیال سالمند کمک زیادی می‌کند.

مزایای استخدام مراقب سالمندان در خانه

 • حفظ استقلال: یکی از مزایای اصلی مراقبت از سالمندان در خانه، حفظ استقلال آنان است. این امر به افراد اجازه می‌دهد که در محیط آشنا و آزاد خود زندگی کنند و از خود مراقبت نمایند. این به آنها احساس قدرت و کنترل بیشتری می‌دهد.
 • ارتقاء رفتار عزیزان: مراقبت از سالمندان در خانه می‌تواند به ارتقاء رفتار و روانی عزیزان کمک کند. وجود خانه‌ای دائمی و خانواده‌ای که مراقبت می‌کنند، احساس اهمیت و عشق به آنان را افزایش می‌دهد.
 • کاهش هزینه‌ها: مقایسه با بیمارستان‌ها و مراکز مراقبتی، مراقبت از سالمندان در خانه هزینه کمتری دارد. این اقتصادی‌ترین گزینه برای مراقبت از عزیزان ما با کیفیت و محبت است.

خدمات ارائه شده در مراقبت از سالمندان در خانه

 • حمایت روانی: علاوه بر مراقبت پزشکی، حمایت روانی نیز بسیار مهم است. افراد مراقبت‌کننده به عزیزان در ایجاد ارتباطات عمیق و ارائه حمایت روانی کمک می‌کنند.
 • مراقبت پزشکی: مراقبت از سالمندان در خانه شامل خدمات پزشکی متنوعی می‌شود. این شامل دادن داروها، تعقیب و نظارت بر وضعیت پزشکی، و انجام آزمون‌های پزشکی می‌شود.
 • پرستاری و پشتیبانی روزانه: پرستاران متخصص در مراقبت از سالمندان در خانه به تأمین نیازهای روزانه مراقبت می‌پردازند. این شامل بهداشت شخصی، تغذیه مناسب، و تمرینات فیزیکی می‌شود.

راهنمای استخدام پرستار در منزل از مراکز پرستاری

امروزه احتیاط در بررسی همه جوانب در استخدام پرستار برای سالمند برای سالمند در منزل اهمیت ویژه ای دارد. در محاکم قضایی پرونده‌های متعدد از پرستارانی که از شرکت‌های پرستاری بدون مجوز وزارت بهداشت وارد منازل شده و مرتکب بزه شده اند وجود دارد. برخی شرکت‌های خدماتی وعده اعزام نظافتچی یا پرستار کودک و سالمند را می‌دهند در صفحات حوادث هم اخبار پرستارنماها که به دلیل نبود ناظری دقیق بر عملکردشان مرتکب جرم شده‌اند وجود دارد. ممکن است نیروهای که به‌عنوان پرستار به منازل اعزام می‌شوند، بزهکارانی در پوشش دروغین و با هویتی جعلی باشند.

4 نکته طلایی برای استخدام پرستار مناسب سالمند از موسسه پرستاری از سالمند در منزل

برای استخدام پرستار سالمند مناسب، ابتدا نیازها و خواسته‌های خود را از پرستار مشخص کنید سپس در مصاحبه ای که با پرستاران خواهید داشت از سوابق و توانایی‌های آنها مطلع شوید و سپس با توجه به اطلاعاتی که در اختیار دارید پرستار را ارزیابی کنید. این روند را در استخدام پرستار کودک یا پرستار بیمار نیز می‌توانید در نظر داشته باشید.

پرستاری از سالمند در منزل | مرکز خدمات پرستاری پارسیان مهرپرور

برای استخدام پرستار مناسب سالمند از مراکز خدمات پرستاری موارد زیر را در نظر بگیرید:

 1. گزینش مناسب نیروی اعزامی
 2. مراقبت از سالمند به طور صحیح
 3. کمبود نظارتی در مورد گزینش نیرو
 4. لزوم داشتن گواهی عدم سوء پیشینه

می‌توان مجوزشان را در سایت مرکز بررسی کرد. همچنین افرادی که برای نگهداری از فرزند یا پدر و مادر سالمند خود در منزل نیازمند پرستار می‌باشند می‌بایست به این موسسات مراجعه کنند یا به صورت تلفنی درخواست خود را مطرح کنند. متأسفانه مراکز نگهداری از کودک و سالمند بدون مجوز وزارت بهداشت تعدادشان کم نیست و رشدی قارچ گونه دارند. شرایط ثبت این مراکز نیز مانند بسیاری از شرکت‌های خصوصی دیگر در کشور اصلا سخت نیست و برخی از سازمان‌ها به افراد متقاضی این کار به راحتی مجوز می‌دهند. ثبت این مراکز نیز از طریق سازمان ثبت شرکت‌ها صورت می‌گیرد و در این شرایط ارگان مربوطه که وزارت بهداشت می‌باشد قادر نخواهد بود بر نحوه فعالیت این مراکز هیچ نظارتی داشته باشد مگر در مواردی که با شکایت افرادی از مراکز بدون مجوز این وزارتخانه در جریان کار این مراکز قرار بگیرد.

1. گزینش مناسب نیروی اعزامی

مراکز دارای مجوز وزارت بهداشت و چند منظوره خدمات پرستاری در مورد شرایط استخدام پرستار سالمند، خود تمامی جوانب را رعایت می‌کنند شناسنامه، کارت ملی، سفته و یا ضامن معتبر و همه افراد باید معرف داشته باشند که ضامن آنها هم باشد و زیر سفته‌های آنها را امضا کند، زیرا هر پرستاری باید در حدود 50 میلیون تومان سفته به موسسه ارائه دهد. سفته از این جهت از پرستاران گرفته می‌شود که اگر پرستاری به جایی اعزام شده به دزدی از منزل آن فرد مبادرت کند از طریق این سفته اقدام شود.

2. مراقبت از سالمند به طور صحیح

متأسفانه برخی شرکت‌های خدماتی که در واقع نمی‌بایست اعزام پرستار برای سالمند و کودک بکنند، برای دریافت مجوز از طریق بهزیستی اقدام می‌کنند و آنها که نظافتچی به خانه‌ها می‌فرستند تنها شرکتشان را به ثبت می‌رسانند تا فعالیتشان قانونی شود، اما حقیقت این است که نه بهزیستی واقعا می‌تواند بر عملکرد این شرکت‌ها نظارتی داشته باشد و نه سازمان ثبت شرکت‌ها صلاحیت‌های آنها را به شکل کاملی می‌سنجد. به دلیل وجود مواردی از این دست در بعضی اوقات با وجود این سند و سفته‌ها باز هم افرادی سودجو در قامت پرستار و مراقبت کودک و سالمند دست به سوء استفاده می‌زنند. بررسی عملکرد پرستار به طور مداوم از وظایف مرکز می‌باشد.

پرستار مناسب سالمند در خانه | مرکز خدمات پرستاری پارسیان مهرپرور

3. کمبود نظارتی در مورد گزینش نیرو

مدرک لیسانس کسی که ادعای تحصیلات دارد می‌تواند جعلی باشد. پزشک هم می‌تواند با پروانه جعلی فعالیت کند. همانطور هم ممکن است بزهکاری خودش را به عنوان مراقب سالمند معرفی کند. چنین حوادثی در این حیطه کاری با پیگیری مراکز دارای مجوز وزارت بهداشت فراوانی کمی خواهند داشت.مراقبین سالمند و کودک انسان‌های شریفی هستند. این افراد با وجود مشکلات مالی نمی‌خواهند تکدی‌گری و کلاهبرداری کنند.برخی از این افراد از سوی برخی شرکت‌ها مورد سوء‌استفاده قرار می‌گیرند. به دلیل وجود خلأ‌های نظارتی بر شرکت‌ها و سهل انگاری برخی شرکت‌ها در گزینش پرستاران، برخی افراد سابقه‌دار با مدارک شناسایی غیرمعتبر و جعلی یا بدون مدرک شناسایی، ‌با نفوذ در این شرکت‌ها به منازل مردم راه پیدا می‌کنند و مرتکب بزه می‌شوند.

4. لزوم داشتن گواهی عدم سوء پیشینه

متأسفانه مدارک لازم برای ارائه به این شرکت‌ها کاملا با هم فرق دارند، به طوری که گروهی از این شرکت‌ها صرفاً شناسنامه، گروهی ضامن معتبر همراه شناسنامه و سفته و گروهی فقط کارت ملی می‌خواهند اما هیچ یک از این شرکت‌ها تقاضای ارائه گواهی عدم سوء‌پیشینه نمی‌کنند.

پرستار سالمند از بهزیستی؟

انتخاب پرستار سالمند در منزل تهران یکی از دغدغه‌های اصلی خانواده‌هایی است که شرایط نگهداری از سالمندان در خانه را ندارند. پس در این شرایط معمولاً دو راه پیش روی خانواده است، یکی سپردن سالمندان به مراکز بهزیستی و مراقبتی و مورد دیگر انتخاب پرستاری معتمد از مراکز خدمات پرستاری در منزل.

استخدام پرستار سالمند در مرکز خدمات پرستاری پارسیان مهرپرور

سالمندان گروه خاصی از جامعه هستند که نیازهای ویژه ای دارند. یکی از بهترین روش‌های مراقبت از آنان استخدام پرستار برای سالمند می‌باشد. پرستار سالمند فردی است که به صورت علمی و یا تجربی توانایی نگهداری و مراقبت از سالمندان را دارد. پرستاران خدمات خود را به صورتی ارائه می‌دهند که خانواده‌ها به راحتی می‌توانند مراقبت از سالمند خود را به آن‌ها بسپارند.

پرستار مناسب سالمند | مرکز خدمات پرستاری پارسیان مهرپرور

نکته مهم در خصوص موسسات نگهداری سالمندان

توجه داشته باشید که مراکز ارائه خدمات توانبخشی و مراقبتی به سالمندان از سال 93 موظف به دریافت مجوز خود از دانشگاههای علوم پزشکی شده اند و در حقیقت، سازمان بهزیستی از سال 93 قادر به ارائه مجوز در خصوص این خدمت نمی‌باشد. به همین دلیل امکان استخدام پرستار سالمند از بهزیستی مقدور نیست و باید از مراکز خدمات پرستاری سالمندان در منزل اقدام به استخدام پرستار سالمند نمود.

پرسش‌های متداول

1. چگونه می‌توانم ارتباط بهتری با سالمندان خانواده‌ام برقرار کنم؟

برای ارتباط بهتر با سالمندان، به آنها وقت بیشتری اختصاص دهید و فعالیت‌های مشترکی داشته باشید.

2. چه مزایا و معایبی در مراقبت از سالمندان در منزل وجود دارد؟

مزایا شامل بهبود کیفیت زندگی و ارتباط نزدیک‌تر با خانواده است، اما هزینه و نیاز به زمان نیز وجود دارد.

3. چگونه می‌توانم هزینه‌های مراقبت از سالمندان را مدیریت کنم؟

برای مدیریت هزینه‌ها، از بیمه‌های بهداشتی و تأمین اجتماعی بهره ببرید و برنامه‌ریزی مالی دقیق داشته باشید.

4. چگونه می‌توانم پرستار مناسب سالمند را پیدا کنم؟

برای پیدا کردن پرستار مناسب سالمند، ابتدا تجربه و مهارت‌های آن فرد را بررسی کنید. سپس از مهربانی و صبر او اطمینان حاصل کنید.

5. چگونه می‌توانم سالمندان از احساس تنهایی در مقابل سالمندان جلوگیری کنم؟

برای مقابله با تنهایی سالمندان، باید به آنها فرصت‌های ارتباط با دیگران فراهم کنید و ساختار دادن به روزمرگی آنها را تقویت کنید.

خلاصه مطلب پرستار مناسب سالمند

مراقبت از سالمندان در خانه یک راه حل عالی برای ارتقاء کیفیت زندگی عزیزان ما است. زیرا این خدمت‌ها باعث حفظ استقلال، ارتقاء رفتار، و کاهش هزینه‌ها می‌شوند. پس در انتخاب ارائه‌دهنده خدمات، به مواردی مانند مهارت‌های پرستاران، مجوزها، و نظرات دیگران توجه کنید. با این انتخاب‌های درست، می‌توانید به عزیزان خود یک زندگی بهتر و خوشی هدیه دهید. مرکز مهرپرور لزوم روشنگری به افرادی که نیاز به خدمات پرستاری در منزل دارند را برخود واجب می‌داند. متقاضیان باید از شرکت‌های دارای مجوز وزارت بهداشت، تقاضای استخدام پرستار بدهند. مراکز دارای مجوز لازم است تصویر مجوز خود را در سایت خود و در محل مرکز به نمایش بگذارند.

مرکز پارسیان مهرپرور با توجه به تجربه و شناخت دقیق نیازهای سالمندان خدمات با کیفیت پرستاری از سالمندان در منزل را ارائه می‌نماید. کارشناسان مرکز ما با صبر و حوصله کافی مشاوره‌های رایگان در مورد چگونگی استخدام پرستار سالمند را به شما عزیزان ارائه می‌دهند. برای این کار می‌توانید در سایت مرکز درخواست دهید، در واتساپ مرکز پیام بگذارید یا با شماره تلفن‌های مجموعه پارسیان مهرپرور تماس بگیرید. زیرا کارشناسان مرکز ما پس از دریافت دقیق نیاز شما، پرستار سالمند مناسب شما را پیشنهاد می‌دهند.

imgخدمات بالینی و پرستاری در منزل پارسیان مهرپرورآنلاینسوالی دارید؟ در واتساپ مطرح کنید.

نوشته پرستار مناسب سالمند :۷ ویژگی + راهنما استخدام پرستار مناسب اولین بار در پارسیان مهرپرور | پرستار سالمند , پرستار کودک. پدیدار شد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *