گوش درد در کودک، علت عصبانیت و گریه‌های شدید آنها است و آزار دهنده می‌‌باشد. پدران و مادران در جریان ‌می‌باشند که همانطور که گوش درد امری رایج است، کودک نیز ممکن است به طور مکرر مبتلا به این بیماری شود. این موضوع ‌می‌تواند گریه‌های مداوم وی را به همراه داشته باشد. در این مقاله در خصوص درمان گوش درد در کودک اطلاعات مفیدی را بررسی ‌می‌کنیم که ‌می‌تواند عفونت یا هر مشکل دیگری در گوش را درمان کند. برای کودک، درد در این ناحیه از بدن ‌می‌تواند او را ضعیف کند. همه انواع گوش درد در نوزادان و کودکان به آنتی بیوتیک‌ها جواب مثبت نمی‌دهند.

در حال حاضر برای درمان همه انواع گوش درد آنتی بیوتیک تجویز نمی‌شود. زیرا همه عفونت های گوش باکتریایی نمی‌باشند و نیازی به تجویز دارو وجود ندارد. در این مقاله به بررسی علت درد‌های ناحیه گوش و پس از آن نحوه درمان آن در بخش گوش، حلق و بینی ‌می‌پردازیم. در ادامه به سوالات زیر پاسخ داده ‌می‌شود:

 • علت گوش درد کودکان چیست؟
 • علائم گوش درد در کودکان چیست؟
 • چگونه گوش درد کودک را درمان کنیم؟
 • چگونه از گوش درد نوزاد جلوگیری کنیم؟

دلایل گوش درد در کودک

از آنجایی که خیلی از مخاطبان دلیل گوش درد کودکان و نوزادان را نمی‌دانند خیلی از سوالات در ذهنشان پیش ‌می‌آید. برخی از این سوالات که در ادامه به جواب برخی از آنها ‌می‌پردازیم به صورت زیر مطرح می‌شود.

 • برای گوش درد کودک چه باید کرد؟
 • چرا گوش نوزاد درد می‌کند؟

اما فراموش نکنید فقط یک متخصص گوش و حلق و بینی می‌تواند عفونت گوش را تشخیص دهد. شما نباید بدون نسخه آنتی بیوتیک مصرف کنید یا به فرزند خود آنتی بیوتیک بدهید.

علل گوش درد در کودکان | مرکز خدمات پرستاری پارسیان مهرپرور

پرستار کودک علاوه بر شناخت بیماری کودکان شما ‌می‌تواند در درمان هرچه سریع تر این بیماری‌ها نیز به شما کمک کند. مرکز خدمات پرستاری پارسیان مهرپرور در پرستاری کودک در منزل نزدیک به دو دهه تجربه است که ‌می‌تواند در صورت نیاز شما این تجربیات را با شما شریک شود.

۱- وجود جرم علت درد گوش در کودکان

گوش کودک همیشه از شر جرم‌ها خلاص ‌می‌شود؛ اما زمانی که این عمل به خوبی انجام نشود، مواد چسبنده در گوش کودک تولید و سفت ‌می‌شود و کانال گوش کودک را مسدود ‌می‌کند. این نوع جرم گوش “واکس چسبیده” نام دارد که گاهی اوقات سبب ایجاد درد در گوش کودک ‌می‌شود. فراموش نکنید که والدین کودک یا پرستار کودک برای پاک کردن گوش کودک نباید از گوش پاک کن یا سایر موارد استفاده کنند در صورتی که از این موارد استفاده کنید فقط جرم داخل گوش را به عقب تر در کانال گوش هُل ‌می‌دهید و شانس بهم چسبیدگی و تحت فشار بودن آنها را بیشتر ‌می‌کنید.

در این شرایط گوش کودک صدمه ‌می‌بیند، خارش پیدا ‌می‌کند، زخم ‌می‌شود و یا دچار عفونت ‌می‌شود. در برخی موارد امکان دارد گوش کودک حتی برای مدتی شنوایی خود را از دست بدهد. برای پاک کردن گوش کودک از جرم‌ها ‌می‌توانید با استفاده از یک کیت بدون نسخه این مورد را در خانه درمان کنید. همچنین ‌می‌توانید چند قطره روغن نوزاد یا هیدروژن پراکسید را در گوش کودک بریزید تا واکس سخت شده را نرم تر کند. اما ‌می‌توانید به پزشک مراجعه کنید چون پزشک ‌می‌تواند بدون آسیب، واکس را خارج کند.

۲- علت گوش درد ناگهانی کودکان به دلیل فشار هوا

در گوش یک پروسه ای وجود دارد که برای حفظ فشار در دو طرف پرده‌های گوش انجام ‌می‌شود. این صدای انفجار کوچکی که به هنگام عمل بلع شنیده ‌می‌شود نیز بخشی از همین پروسه است. اما در زمانهایی که کودک در داخل آسانسور و یا هواپیما قرار ‌می‌گیرد به دلیل تغییرات سریع فشار هوا ‌می‌تواند این تعادل بر هم بخورد. گوش شما امکان دارد صدمه ببیند و در شنیدن دچار مشکل بشود.

برای جلوگیری از گوش درد در کودکان درون هواپیما چه کار ‌می‌توان انجام داد؟

والدین کودک یا پرستار کودک بهتر است از کودک بخواهند که آدامس بجود یا در هنگام پرواز و فرود، به کودک چیزی بدهند. همچنین هنگا‌می‌که هواپیما فرود ‌می‌آید، به کودک اجازه ندهند که بخوابد. اگر کودک دچار سرماخوردگی یا عفونت سینوسی یا دیگر نشانه‌های بیماری آلرژی ‌می‌باشد، کودک اجازه غواصی و مسافرت هوایی ندارد.

۳- شنا کردن و عفونت گوش خارجی در کودک

اگر زمانی که لاله گوش کودک را می‌ کشید احساس درد می‌کند ممکن است مبتلا به عفونت گوش خارجی شده باشد. ممکن است کودک زمانی که شنا می‌ کرده است آب وارد کانال گوش کودک شده باشد و میکروب‌ها شروع به رشد کرده باشند، در این شرایط گوش کودک دچار قرمزی، تورم و یا خارش و سوراخ چرکی می‌شود. این نوع عفونت مسری نمی‌باشد و برای پیشگیری از این موضوع گوش کودک را پس از شنا کردن خشک کنید احتمالا پزشک از قطره‌های آنتی بیوتیک برای گوش درد و پاک کردن گوش کودک استفاده می‌کند.

۴- مشکل عفونت گوش میانی در کودک

کودک ممکن است به دلیل یک سرما خوردگی، آلرژی یا یک عفونت سینوسی دچار گرفتگی گوش میانی شود! مایعی که در گوش کودک ساخته و آلوده می‌شود را اوتیتیس مدیا می‌نامند. این شایع ترین علت درد در ناحیه گوش می‌باشد. در این شرایط پزشک آنتی بیوتیک‌ها و دیگر داروهای مناسب برای سرماخوردگی یا آلرژی را برای کودک تجویز می‌کند. اگر درمان عفونت گوش میانی در کودک درمان نشود، ممکن است گسترش یابد یا باعث از دست رفتن شنوایی شود.

۵- علت گوش درد در کودکان و دندان درد

در صورتی که کودک در گوش‌هایش احساس درد داشته باشد ممکن است منشاء درد در جای دیگر از بدن باشد مانند دندان، این مسئله به خاطر نزدیکی اعصاب در صورت و گردن می‌باشد. این نوع درد که در یک ناحیه شروع می‌شود اما مربوط به جای دیگری است، درد ارجاع شده نام دارد. آسیب‌های دندانی در کودک هم امکان دارد یکی از دلایل گوش درد در کودک باشد، دندانپزشک کودک به دقت دندان‌های کودک را بررسی خواهد کرد تا این موضوع را تشخیص دهد.

۶- ورم لوزه : علت گوش درد در کودکان

اگر دردهای ناحیه گوش کودک همراه با گلو درد شدید باشد، امکان دارد عفونت‌هایی همانند ورم لوزه یا التهاب گلو باشد. در واقع، اغلب اوقات بدترین علائم این دردها یکی از این شرایط است. مفصل گیجگاهی فکی یا همان لولای فک کودک که دقیقاً زیر گوش کودک قرار گرفته است. ممکن است کودک درد را به دلیل آسیاب کردن دندان‌ها تجربه کند و یا نشانه ای از آرتریت باشد. درد در گوش‌ها یا صورت پس از جویدن، صحبت کردن و یا خمیازه اتفاق می‌افتد. برای درمان گوش درد کودکان والدین کودک و یا پرستار کودک می‌تواند، از داروهای ضد درد بدون نسخه و کمپرس‌های گرم بر روی فک کودک استفاده کنند. برخی از علل درد های گوش می‌توانند جدی باشند:

 • تومورها
 • سلولیتیس یا التهاب بافت همبند (یک عفونت رایج پوستی که از سوراخ کردن گوش ایجاد می‌شود)

علائم گوش درد در کودکان | مرکز خدمات پرستاری در منزل پارسیان مهرپرور

اگر درد در ناحیه گوش کودک شدید باشد یا با تب بالا یا گلودرد همراه باشد، به فاصله چند روز پس از شروع درمان خانگی بهبود پیدا نمی‌کند، لذا در این شرایط والدین کودک یا پرستار کودک بهتر است کودک را نزد پزشک ببرد.

علائم گوش درد در کودکان چیست؟

بیان گوش درد نوزادان برای آنان امکان پذیر نیست. پدر و مادر کودک با شناخت علائم گوش درد نوزاد می‌توانند به تشخیص و درمان فوری گوش درد بچه‌ها کمک کنند. نشانه‌های گوش درد در کودکان به شرح زیر است :

 • تب در کودک
 • کاهش شنوایی
 • اختلال در خواب
 • حساسیت به صدا
 • التهاب و قرمزی گوش
 • بی اشتهایی کودک یا نوزاد
 • گریه‌های گاه‌ و بیگاه بخصوص در شب
 • خروج عفونت و ترشحات بدبو از گوش در صورت عفونت شدید

روش‌های خانگی درمان گوش درد در کودک با طب سنتی

در بخش اول این مقاله علل گوش درد کودکان را با هم بررسی کردیم و هدف در قسمت دوم مقاله بررسی برخی روش‌های درمان گوش درد کودکان به روش طب سنتی است! برای درمان گوش درد در کودک، همیشه نیاز به تجویز داروهای شیمیایی نمی‌باشد. در واقع، تمام مواردی که برای درمان سریع گوش درد کودکان نیاز دارید، در منزل هم پیدا می‌شود، همچون:

 • استفاده از زنجبیل
 • استفاده از روغن زیتون
 • استفاده از روغن درخت چای
 • انجام تمرینات گردن در کودک
 • درمان گوش درد کودکان با پیاز
 • استفاده از سیر برای گوش درد نوزاد
 • استفاده از داروهای ضد درد بدون نسخه
 • استفاده از کمپرس‌های سرد یا گرم برای درمان گوش درد در کودک
 • استفاده از آب اکسیژنه یا هیدروژن پروکسی برای درمان سریع گوش درد کودکان

۱- استفاده از داروهای بدون نسخه برای درمان گوش درد در کودک

برای کنترل و درمان دردهای شدید کودک در ناحیه گوش که به عفونت گوش میانی هم شناخته می‌شود، می‌توان از مسکن‌هایی همچون موارد زیر استفاده کرد.

 • ایبوپروفن برای درمان گوش درد کودک
 • قطره یا شربت استامینوفن برای رفع گوش درد

مصرف این داروها در صورتی که عفونت گوش منجر به تب شده باشد می‌تواند تب را کاهش دهند. نکته مهم در مصرف این دارو‌ها توجه به دوز مصرفی است که ترجیحاً تحت نظر پزشک باشد و اینکه مصرف آسپرین در کودکان زیر ۱۶ سال ممنوع است.

درمان گوش درد کودکان | مرکز خدمات پرستاری در منزل پارسیان مهرپرور

تفاوت قطره و شربت استامینوفن

استامینوفن نوزادان قبلاً در دو فرمول مختلف در دسترس بود: قطره نوزاد برای نوزادان و شربت خوراکی برای کودکان بزرگتر. این قطره‌ها در هر میلی لیتر غلظت بالاتری از دارو داشتند، بنابراین والدین فقط باید مقدار کمی به نوزادان خود بدهند، اما نگرانی‌هایی وجود داشت که منجر به مصرف بیش از حد تصادفی شود، بنابراین در سال 2011 شکل قطره ای دارو حذف شد. در حال حاضر، استامینوفن نوزادان نیز، مانند استامینوفن کودکان، به صورت شربت خوراکی ارائه می‌شود که غلظت کمتری دارد و دوزهای بسیار امن تیلنول نوزاد را دارا می‌باشند.

۲- برای گوش درد بچه چی خوبه؟ استفاده از کمپرس‌های سرد یا گرم

این روش چه در کودک و چه در سالمندان بی خطر است. پرستار کودک می‌تواند برای این منظور از بسته یخ یا کمپرس‌های گرم مانند پد حرارتی استفاده کند. روش درست استفاده از این روش این است که بسته یخ یا کمپرس گرم را بر روی گوش قرار دهید و پس از ۱۰ دقیقه جای بسته گرم و سرد را با هم عوض کنید.

۳- استفاده از روغن زیتون برای درمان گوش درد کودکان در منزل

استفاده از روغن زیتون گرم یک روش سنتی و تجربی است. در واقع به طور علمی مشخص نیست چرا استفاده از قطره روغن زیتون گرم داخل کانال گوش می‌تواند درد کودک را برطرف کند. اگر والدین کودک مایلند از این روش برای درمان درد گوش کودکان استفاده کنند توصیه می‌شود بعد از مشورت گرفتن از پزشک کودک این کار را بکنند. حتماً چک شود که دمای روغن زیتون گرم شده بالاتر از دمای بدن نباشد و باید برای این منظور از دماسنج استفاده کرد.

۴- استفاده از روغن درخت چای : درمان گوش درد کودکان در منزل

اگر نگران حساسیت‌هایی که ممکن است این روغن در کودک ایجاد کند می‌باشید برای رفع این موضوع می‌توانید از مخلوط کردن این روغن با روغن زیتون استفاده کنید. این روغن خواص ضد قارچی، ضد عفونی کننده، ضد التهابی و ضد باکتریایی قوی دارد.

درمان خانگی گوش درد در کودکان | مرکز خدمات یالینی در منزل پارسیان مهرپرور

۵- کاهش فشار وارده به گوش در زمان خواب

در زمان‌هایی که نوزاد درد ناحیه گوش دارد والدین نوزاد و یا پرستار نوزاد می‌توانند روش خوابیدن کودک را تغییر دهند. یکی از روش‌هایی که می‌تواند درد گوش کودک را در زمان‌هایی که گوش عفونت دارد تخفیف دهد، کاهش فشار با استفاده از بالش‌های اضافه است. مادر و یا پرستار کودک می‌توانند در این مواقع و به این روش با مرتفع قرار دادن سر کودک به آب کشی سریع تر گوش کمک کنند.

۶- استفاده از زنجبیل : درمان گوش درد کودکان به روش طب سنتی

برای درمان درد در قسمت‌های مختلف بدن استفاده از زنجبیل توصیه می‌شود زیرا این ماده غذایی خواص ضد التهابی خوبی دارد. برای درمان گوش درد در کودک استفاده از آب زنجبیل یا روغن زنجبیل موثر است، دقت کنید که روغن زنجبیل به هیچ عنوان داخل کانال گوش وارد نشود.

۷- درمان گوش درد با سیر

برای استفاده از این روش مادر و یا پرستار کودک بایستی مقداری سیر خرد شده را با روغن زیتون یا روغن کنجد گرم خیس کند و بعد از آن روغنی که درون سیر انباشته شده را داخل کانال گوش بمالید. سیر خواص آنتی بیوتیک و ضد درد را با هم داراست.

۸- درمان گوش درد با آب اکسیژنه یا هیدروژن پراکسید

برای استفاده از این روش درمانی مادر و یا پرستار کودک باید چند قطره داخل گوش کودک بچکانند و اجازه بدهند چند دقیقه بماند و سپس گوش را با آب مقطر شست و شو دهند.

۹ – پرت کردن حواس کودک

اگر کودک درد دارد یکی از بهترین روش‌های سپری کردن این دوران پرت کردن ذهن کودک است. فیلم مورد علاقه کودک را بگذارید، یک کتاب رنگ آمیزی جدید برای او بخرید یا چیزهای دیگری را انتخاب کنید که او بر روی آنها تمرکز کند.

۱۰- درمان گوش درد کودکان با پیاز

پیاز در درمان دردهای گوش موثر است؛ لذا جهت استفاده از این خوراکیف یک قاشق غذاخوری آب پیاز رنده شده را حرارت دهید و پس از سرد شدن، روزانه یک بار، دو یا سه قطره از محلول را در گوش بچکانید. همچنین یک راه ساده تر، این است که یک پارچه تمیز پهن کنید و پیاز خام را روی آن له کنید. سپس پارچه را به همراه پیاز داخل آن گره بزنید و بر روی گوش خود به مدت ۱۵ دقیقه قرار دهید. این کار را دو یا سه مرتبه در روز انجام دهید تا نتیجه مطلوب حاصل شود.

گوش درد کودک | مرکز خدمات پرستاری مهرپرور

درمان خانگی گوش درد کودکان

بهترین درمان خانگی برای آسیب گوش به علت بستگی دارد. اگر علت آن ایجاد حفره یا سوراخ باشد، تا زمانی که به دندانپزشک مراجعه نکنید، درمان نخواهد شد. با این حال، اگر این یک عفونت گوش باشد، استفاده از یک درمان طبیعی می‌تواند بیماری را تحمل پذیرتر کند زیرا بدن شما با عفونت مبارزه می‌کند.

دارو و قطره برای درمان گوش درد کودکان

برای درمان درد گوش معمولا پزشک پس از معاینه گوش در صورت تشخیص عفونت، آنتی‌بیوتیک تجویز میکند و در مواردی جهت آمادگی برای شستشوی گوش از بیمار می‌خواهد که برای چند روز متوالی از قطره گوش استفاده کنید. در ادامه این نگارش داروهای مناسب برای درمان گوش درد را معرفی می‌کنیم :

۱. قطره کلرامفنیکل (Chloramphenicol) برای درمان درد گوش کودکان

این قطره از آنتی‌بیوتیک‌هایی است که به منظور درمان عفونت‌های باکتریایی مثل عفونت‌های چشم و یا عفونت گوش بکار برده می‌شود. عوارض قطره گوش بسیار نادر بوده و شامل تغییر در فشار خون یا ضربان قلب، آبی شدن رنگ پوست، تنفس نامنظم و رنگ‌پریدگی می‌باشد. مصرف بدون نسخه این قطره توصیه نمی‌شود.

۲. قطره گوش بتامتازون (Betamethasone) دارو برای گوش درد کودکان

قطره گوش بتامتازون برای تسکین التهاب، سوزش و درد به کار می‌رود. توجه داشته باشید که در صورت پارگی پرده گوش و یا سابقه داشتن هر نوع حساسیت دارویی قبل از مصرف قطره بتامتازون باید با پزشک مشورت کنید. در صورت مصرف صحیح طبق تجویز پزشک عارضه جدی خاصی به دنبال ندارد.

۳. قطره گوش گلیسیرین فنیکه (Glycerin pheniqe) قطره گوش درد کودکان

این قطره گوش از داروهای موضعی است که علاوه بر نرم شدن جرم داخل مجرای گوش بر روی انواع باکتری‌ها و قارچ‌ها و ویروس‌ها اثر کشنده دارد. درواقع گلیسیرین در این ترکیب به عنوان حلال باعث نرم شدن جرم داخل مجرای گوش می‌شود. حساسیت، آسیب به مجرا یا پرده صماخ ناشی از تورم جرم گوش برخی از عوارض نادر در اثر استفاده از این قطره هستند. در صورتیکه موضع مورد درمان دچار التهاب، سوزش یا خارش شد محل را با آب و صابون شستشو دهید و به پزشک مراجعه کنید.

درمان گوش درد سرماخوردگی در کودکان

قطره گوش برای گوش درد کودکان در سرماخوردگی : قطره‌های گوش می‌توانند فشار ناشی از مایع و جرم را در گوش کاهش دهند. شما باید دستورالعمل‌ها را به دقت مطالعه کننید و قبل از استفاده از قطره گوش برای کودک با پزشک مشورت کنید.

علت تیر کشیدن گوش چپ چیست؟ تیر کشیدن گوش سمت راست نشانه چیست؟

تیر کشیدن گوش راست و تیر کشیدن گوش چپ معمولاً تفاوتی باهم ندارند و تحت تأثیر عوامل یکسانی اتفاق می‌افتند. اگر تیرکشیدن گوش تنها در یکی از گوش‌ها اتفاق بیفتد، نشانه وجود مشکلاتی نظیر تومور، عفونت یا پارگی پرده در گوش مورد نظر است. درمان تیر کشیدن گوش چپ یا راست بعد از تشخیص علت امکانپذیر است.

خلاصه مطلب گوش درد در کودکان

گوش درد در کودکان درد شایعی است و ممکن است چند بار در سال کودکان را درگیر کند. علائم گوش درد در کودکان شامل : تب، کاهش شنوایی، اختلال در خواب، التهاب و قرمزی گوش و دیگر نشانه‌ها است که در مقاله به تشریح آن پرداختیم. گوش درد علل مختلفی دارد که شامل : مشکل عفونت گوش میانی، عفونت گوش خارجی، گوش درد ناشی از سرماخوردگی در کودکان، عفونت‌های سینوسی، وجود جرم در گوش و … است. روش‌های درمانی خانگی درد گوش که در این مقاله اشاره شد، درمان‌های پزشکی و قطعی تلقی نمی‌شوند و صرفاً در مواقع اضطراری مثلاً از شب تا صبح که کودک بیقراری می‌کند و تا قبل از ویزیت توسط پزشک می‌تواند مورد استفاده قرار بگیرد. علت گوش درد کودکان و درمان آن باید توسط پزشک بررسی و تشخیص داده شود.

نوشته گوش درد در کودک : ۶ علت گوش درد و ۱۰ راه درمان آن (طب سنتی+درمان خانگی) اولین بار در پارسیان مهرپرور | پرستار سالمند , پرستار کودک. پدیدار شد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *