نوزاد پسر یعنی آمادگی برای هیجان و انرژی بالا. این موضوع را می‌توانید از والدینی که فرزند پسر دارند بپرسید. از لحاظ فیزیکی، میان دخترها و پسرها تفاوت‌ها به راحتی دیده می‌شود اما وقتی از رشد مغزی حرف می‌زنیم، این اختلاف میان دو جنسیت بسیار کم است. به طور کلی رشد و رفتار در مقایسه با جنسیت، ارتباط بیشتری با تجربه‌های زندگی دارد. در این مقاله از سایت مرکز پارسیان مهرپرور به این تفاوت‌ها میان این دو جنس می‌پردازیم.

 • 8 ویژگی و مشخصات نوزاد پسر
 • 14 تفاوت بین نوزادان پسر و دختر
 • ترفند مراقبت از نوزاد پسر

8 ویژگی نوزاد پسر

در این زمانه برای والدین فرقی ندارد فرزند آنان دختر است یا پسر، این سلامتی کودک است که اهمیت دارد. بدون شک نوزادان پسر ویزگی‌های منحصر به خودشان را دارند که آشنایی با این ویژگی‌ها، به والدین برای تربیت صحیح نوزاد پسر از بدو تولد کمک می‌کند. در ادامه این مقاله ویزگی‌های نوزاد پسر را بیان می‌کنیم، اما فراموش نکنید که همه نوزادان پسر نیز مانند هم نیستند!

عکس نوزاد پسر | مرکز خدمات پرستاری پارسیان مهرپرور

۱) رنگ آبی فقط برای پسران نیست

از قدیم همیشه رنگ آبی را مختص پسران می‌دانستند. مثلا وقتی وارد مغازه اسباب بازی فروشی می‌شوید قسمتی که همه چیز آبی است بخش پسرانه مغازه است که شامل:کامیون، دایناسورها و لوازم ورزشی می‌شود. اما این باورعمومی‌ غلط است و هیچ رنگی مختص به هیچ جنسی نمی‌باشد.

۲) ممکن است در ابتدا تولد کمی سینه داشته باشد

در طول نه ماه بارداری، نوزاد پسر در معرض سطح بالایی از استروژن قرار گرفته است. پس از تولد، بدن نوزاد پسر ممکن است نسبت به برگشت استروژن با تورم موقت بافت سینه واکنش نشان دهد. این کاملا طبیعی است و در عرض چند هفته تورم از بین می‌رود.

۳) نعوظ در پسر نوزاد

بسیاری از مادران و پدران جدید وقتی برای اولین بار متوجه نعوظ نوزاد پسر تازه متولد شده خود می‌شوند احساس نگرانی می‌کنند. نعوظ در نوزاد پسر کاملا طبیعی است و در حقیقت او حتی در رحم مادر هم همانطور بوده است.

پرستاری از نوزاد پسر | مرکز خدمات پرستاری پارسیان مهرپرور

توجه: هنگام تعویض پوشک نوزاد پسر اگر متوجه شدید آلت نوزاد راست شده چند ثانیه ای مجدد پوشک او را ببندید. راست شدن آلت در نوزاد پسر اغلب نشانه این است که مثانه کوچک او پر است.

۴) ختنه نوزاد پسر

یکی از اولین تصمیمات پزشکی که والدین نوزاد پسر باید انجام دهد این است که پسر خود را ختنه کنید. ختنه اصولا برای اهداف مذهبی و یا زیبایی انجام می‌شود که در کشور‌های اسلامی امری واجب و لازم الاجرا است. به نکات زیر توجه کنید:

 1. ختنه نوزادان پسر: برای نوزادان پسر بزرگتر از 2 ماه که ختنه نشده اند از روش جراحی برای ختنه استفاده کنید.
 2. مراقبت از نوزاد پسر و عفونت ادراری: نوزاد پسری که یک بار درگیر عفونت ادراری شده، باید از نظر ریفلاکس ادراری مورد بررسی قرار بگیرد.
 3. بهداشت ناحیه تناسلی نوزادان پسر: تا زمانی که کودک ختنه نشده است، باید مراقب بهداشت ناحیه تناسلی بود و با دست هر چند وقت یک بار، پوست ناحیه ختنه‌ گاه را به طرف عقب راند تا بین پوست ختنه ‌گاه و کلاهک آلت تناسلی چسبندگی ایجاد نشود و از تجمع ترشحات بین پوست ختنه ‌گاه و کلاهک آلت تناسلی جلوگیری شود.

5) نترس و بی پروا بودن نوزاد پسر

نوزاد پسر نسبت به نوزاد دختر واکنش‌های طبیعی کمتری نسبت به محرک مثل از جا پریدن، دارند. همچنین نوزاد پسر زمانی که با اسباب بازی‌هایی که مادرشان واکنش‌های منفی به آن‌ها نشان می‌دهد بازی می‌کنند، این هشدارها را نسبت به نوزاد دختر نادیده می‌گیرند و به بازی خود ادامه دهند. پسرها در مقایسه با دخترها ترس را دیرتر ابراز می‌کنند. همچنین پسرها نسبت به دخترها در برابر عوامل تحریک کننده و صداهای بلند واکنش و ترس کمتری از خود نشان می‌دهند.

سایر ویژگی های نوزاد پسر

6) نوزاد پسر در بدو تولد بزرگتر از نوزاد دختر است.

7) نوزادان پسر شلوغی را دوست دارند.

8) نوزاد پسر زودتر از نوزاد دختر به راه می‌افتد.

عکس نوزاد پسر | مرکز خدمات پرستاری پارسیان مهرپرور

نوزاد پسر بیشتر به راه رفتن علاقه دارد و زودتر از نوزاد دختر به راه می‌افتد. این افزایش تمرکز بر تحرک، چیزی است که پسران را یک یا دو ماه پشت سر دختران قرار می‌دهد. اما زمانی که نوبت به صحبت کردن و مهارت‌های زبانی می‌رسد، نوزاد پسر معمولا تا سه سالگی صحبت نمی‌کنند.

۱۴ تفاوت نوزاد پسر با دختر

میان دخترها و پسرها jتفاوت‌های جسمی‌ به راحتی قابل مشاهده است. اما اختلاف میان دو جنسیت در رشد مغزی بسیار کم است. رشد و رفتار در مقایسه با جنسیت، ارتباط بیشتری با تجربه‌های زندگی دارند. فارغ از جنسیت کودک، برای دستیابی به حداکثر توانایی‌های بالقوه، فرزندتان نیاز به تشویق دارد.

۱) رابطه نیمکره مغز چپ و راست در نوزاد پسر و دختر

در نوزاد پسر ارتباطات کمتری بین قسمت‌های راست و چپ مغز وجود دارد در حالی که این ارتباط در نوزاد دختر، سریعتر و زود تر اتفاق می‌افتد. به همین دلیل است که نوزادان دختر، سریعتر خود را با محیط جدید زندگی شان هماهنگ می‌کنند. ولی نوزاد پسر این مهارت هماهنگی را کمی دیر تر و به مرور در مراحل مختلف رشد می‌آموزند. بنابر همین تفاوت‌ها، مطالعات نشان می‌دهد بعد‌ها پسران در برخورد با انواع خاصی از مسائل مانند امتحانات هجایی یا جدول کلمات فقط از یک طرف مغزشان استفاده می‌کنند. در حالی که دختر‌ها از هر دو طرف مغز استفاده می‌کنند.

۲) تفاوت رشد در نوزاد پسر و دختر

پوست نوزاد دختر نازک تر و ظریف تر از پوست نوزاد پسر است و نیاز است که بیشتر نوازش شود. هورمونی که نیاز به نوازش کردن را بوجود می‌آورد اکسیتوسین نام دارد‌. بنابراین تعجبی ندارد که حسگرهای زنان که ده برابر حساس تر از حسگرهای مردان است.

۳) ارتباط چشمی

والدین اغلب دوست دارند که با نوزاد دختر خود صحبت کنند. این می‌تواند به این دلیل باشد که به نظر می‌رسد دختران با دقت بیشتری به صحبت‌های دیگران گوش می‌کنند. همان طور که دختر بچه‌ها طولانی تر از پسربچه‌ها ارتباط چشمی را حفظ می‌کنند.

مراقبت از نوزاد پسر | مرکز خدمات پرستاری پارسیان مهرپرور

۴) تشخیص صدا زنانه از صدای مردانه

هر نوزادی خیلی زود صداهای زنانه را از صداهای مردانه تشخیص می‌دهد. اما نوزاد دختر از زمانی که در رحم مادر است صدای والدین خود را تشخیص می‌دهد. به عنوان مثال: صدای کلفت به معنای داشتن صورتی خشن و پوستی زبر است و نوزاد این اطلاعات را جمع می‌کند تا سال‌ها بعد به تصویر خود از مرد و زن شکل دهد.

۵) استقلال در ۶ ماهگی

در شش ماهگی، دختر بچه‌ها مستقل تر از پسر بچه‌های همسن و سال خود هستند. آن‌ها می‌توانند خود را با اسباب بازی‌ها سرگرم کرده و همچنین با انگشت شست یا یک پتوی مخصوص خود را آرام کنند.

۶)سرعت رشد

بارزترین تفاوت در ماه‌های اول، سرعت رشد دختر بچه‌ها است. قد و وزن دختران سریعتر افزایش می‌یابد و دندان‌های نیش آن‌ها زودتر از پسران در می‌آید.

۷)حساسیت عاطفی نوزاد پسر و دختر

اصولا والدین و پرستار کودک در منزل تمایل دارند که از دختران کوچک خود با لطافت بیشتری نسبت به پسران کوچک خود مراقبت کنند‌. این تصور غلط که پسران باید قوی تر شوند تا در آینده مردان موفقی باشند. یا اینکه آن‌ها به اندازه دختران حساس نیستند.

۸)مهارت‌های اجتماعی

دخترها بیشتر از پسرها می‌توانند احساسات و عواطف دیگران را درک کنند. از همان کودکی، دخترها در شناخت عواطف افراد بر اساس حالت چهره آنها بهتر عمل می‌کنند. دختر بچه‌ها بیشتر از نگاه کردن به اشیا متحرک به صورت افراد نگاه می‌کنند. در حالی که عکس این مسئله در مورد پسران صادق است.

۹) ترجیح اسباب بازی در پسر و دختر

نوزادان تفاوتی میان وسایل بازی دخترانه و پسرانه قائل نیستند. در واقع، نوزاد پسر عاشق عروسک است. علاقه پسربچه‌ها به اتومبیل و علاقه دختربچه‌ها به سرویس چای خوری به دلیل آنچه که اجتماع به آنها تحمیل می‌کند،می‌باشد. در نهایت دختربچه‌ها در مقایسه با پسربچه‌ها، انعطاف پذیری بیشتری در مورد وسایل بازی دارند. برای پسربچه‌ها به جای اسباب بازی‌های کلیشه ای، انواع مختلف اسباب بازی را در اختیار آنها قرار دهید.

"خواب

۱۰) مهارت های درک روابط فضایی

یکی از دلایلی که پسرها معمولا در آزمون‌های مختلف ریاضی بهتر از دخترها عمل می‌کنند، توانایی بیشتر آنها در مهارت‌های حل مسائل مرتبط با اندازه روابط میان اشیاء است. پسربچه‌های ۳ تا ۵ سال می‌توانند تصور کنند که یک شی بعد از چرخش چگونه خواهد بود، در حالی که دختربچه‌ها در سنین مشابه قادر به انجام این کار نیستند.

۱۱) پرخاشگری در نوزاد پسر و دختر

حتی پیش از دو سالگی، پسربچه‌ها از دختربچه‌ها بیشتر پرخاشگر هستند.

۱۲) راه رفتن نوزاد پسر

هیچ تفاوت معناداری میان دخترها و پسرها در خصوص مهارت‌های درشت حرکتی وجود ندارد. هر دو جنس معمولا راه رفتن را بین ۹ تا ۱۶ ماهگی شروع می‌کنند. پسربچه‌ها به دلیل مشخصات فیزیکی خود زودتر از دختربچه‌ها شروع به راه رفتن می‌کنند. چون معمولا پسرها از حدود ۶ ماهگی از دخترها سنگین تر و بلند قدتر هستند.

۱۳) حرف زدن نوزاد پسر

دخترها زودتر از پسرها شروع به صحبت می‌کنند که زمان آن تقریبا در نیمه اول سال دوم است. صرف نظر از جنسیت کودک، پدرها و مادرها باید با بچه حرف بزنند و گاهی اوقات برای او کتاب بخوانند.

۱۴) آموزش توالت رفتن به نوزاد پسر

دختربچه‌ها خیلی زودتر از پسربچه‌ها از پوشک جدا می‌شوند. در حالی که دختربچه‌ها تمرین توالت رفتن را بین ۲۲ تا ۳۰ ماهگی شروع می‌کنند، اما در مورد پسربچه‌ها ۳ ماه تا یکسال بیشتر طول می‌کشد تا مهارت‌های لازم توالت رفتن را به دست بیاورند و پوشک را کنار بگذارند. به طور میانگین، دخترها در ۳۳ ماهگی می‌توانند تنها و بدون پرستار کودک به توالت بروند اما پسربچه‌ها این توانایی را تا ۳۷ ماهگی به دست نمی‌آورند.

رشد نوزاد پسر | مرکز خدمات پرستاری پارسیان مهرپرور

نکات پزشکی و نحوه مراقبت از نوزاد پسر

برای والدینی که به تازگی صاحب نوزاد پسر شده اند، نکات مهم نگهداری از وی بسیار کاربردی است. اگر این نکات را بدانید و برای مراقبت از فرزند پسر تازه متولد شده خود به کار ببرید، ضمن مراقبت صحیح از وی، می‌توانید از بیماری‌های رایج در پسران تازه متولد شده پیشگیری کنید. با ادامه مقاله همراه شوید.

1. بهداشت نوزاد پسر

 • تعویض پوشک : یکی از وظایف مهم در مراقبت از نوزاد پسر تعویض پوشک است. لازم است تمیز کردن ناحیه پوشک با توجه به هربار تغییر پوشک انجام شود. برای این کار، از لوازم مورد نیاز مانند پوشک تمیز، پوشک جدید، پوشک ضدحساسیت و محصولات تمیز کننده پوست استفاده کنید.
 • استحمام نوزاد: استحمام نوزاد پسر شما را می‌توانید روزانه یا به طور منظم انجام دهید. قبل از آغاز استحمام، لازم است همه لوازم ضروری را آماده کنید، مانند ظرف حمام، حوله نرم، صابون بچه و شانه. حتماً حمام را در دمای مناسبی آماده کنید و مطمئن شوید که اتاق حمام گرم است.
 • مراقبت از ناخن‌ها: ناخن‌های نوزاد پسر شما بسیار نرم و حساس هستند، بنابراین لازم است برای جلوگیری از خراشیدگی و آسیب دیدگی آن‌ها، ناخن‌ها را کوتاه کنید. از قیچی ناخن‌های کودک یا پنسیل استفاده کنید و برای اطمینان از ایمنی، ناخن‌ها را پس از خوابیدن نوزاد کوتاه کنید.

2. تغذیه نوزاد پسر

 • شیر مادر: شیر مادر بهترین تغذیه برای نوزاد پسر شما است. شیر مادر دارای تمامی مواد غذایی و آنتی‌بادی‌هایی است که نوزاد شما برای رشد و سلامت لازم دارد. بهتر است شیر مادر را به‌صورت منظم و مستمر به نوزاد خود بدهید.
 • شیر خشک: توصیه می‌کنیم از شیر خشک برای تغذیه نوزاد استفاده کنید. شیر خشک حاوی تمامی مواد غذایی مورد نیاز نوزاد است و می‌تواند به عنوان جایگزین شیر مادر استفاده شود. قبل از استفاده، دستورات تهیه شیر خشک را دقیقاً دنبال کنید و از استفاده از آب آشامیدنی مناسب برای تهیه شیر خشک اطمینان حاصل کنید.
 • غذاهای جامد: با رشد نوزاد پسر، می‌توانید مراحل معرفی غذاهای جامد را آغاز کنید. در ابتدا از غذاهای نرم و خامه‌ای شروع کنید و سپس به غذاهای خمیری و خرد کرده پیش بروید. حتماً از غذاهای سالم و مناسب برای نوزاد استفاده کنید و در صورت هرگونه حساسیت یا ناراحتی، به پزشک مراجعه کنید.

تغذیه بچه پسر | مرکز خدمت پرستاری پارسیان مهرپرور

3. خواب نوزاد پسر

 • الگوی خواب نوزاد: توجه به الگوی خواب نوزاد بسیار مهم است. در ابتدا، نوزاد پسر شما باید بیشتر از 16 تا 20 ساعت در روز خوابیده و تا حد زیادی به خواب نیاز دارد. با گذشت زمان، الگوی خواب و بیداری نوزاد تغییر می‌کند و او بیشتر در شب خواب می‌برد. حتماً محیط خواب را آرام و مطمئن کنید و از تجهیزات ایمنی مانند تخت خواب و لوازم تخت خواب استفاده کنید.
 • محیط خواب مناسب: برای خواب راحت نوزاد پسر، محیط خواب مناسب را فراهم کنید. اطمینان حاصل کنید که دمای اتاق خواب مناسب است و نور محیط به حداقل رسیده است. همچنین، از استفاده از صندلی نوزاد یا تخت خوابی که دارای مکان‌های کمکی برای نگهداری نوزاد استفاده کنید.
 • ترکیب خواب و بیداری: ترکیب خواب و بیداری در طول روز برای نوزاد شما بسیار مهم است. در هنگام بیداری، به نوزاد وقت و فضا برای بازی، تعامل و یادگیری بدهید. همچنین، با توجه به نیاز خواب نوزاد، به او وقت کافی برای خوابیدن بدهید و برنامه خواب منظمی را ترسیم کنید.

4. شستشو و مراقبت از پوست

 • استفاده از محصولات نرم‌کننده پوست: در هنگام شستشو و مراقبت از پوست نوزاد پسر، از محصولات نرم‌کننده و ملایم برای پوست استفاده کنید. شستشوی روزانه با آب گرم و استفاده از صابون بچه مناسب است. همچنین، پوست را با محصولات نرم‌کننده پوست بعد از شستشو تر و تمیز کنید.
 • تمیز کردن صورت و بدن: هنگام شستشو، به تمیز کردن صورت و بدن نوزاد توجه کنید. از پارچه‌های نرم و آب گرم برای پاک کردن صورت استفاده کنید و به دقت و ملایمت برخورد کنید. همچنین، برای پاک کردن بدن نوزاد از لوسیون‌ها و محصولات مرطوب‌کننده استفاده کنید.
 • پوشیدن لباس‌های مناسب: در هنگام انتخاب لباس برای نوزاد پسر، به لباس‌های مناسب و راحت توجه کنید. لباس‌ها باید از جنس نرم و متناسب با فصل باشند. همچنین، لازم است که لباس‌ها را به طور منظم تعویض کنید و در صورت لزوم از لوازم مرطوب کننده و پودر بچه استفاده کنید.

عکس نوزاد پسر | مرکز خدمات پرستاری پارسیان مهرپرور

5. ارتباط با نوزاد

 • برقراری ارتباط چشمی: برقراری ارتباط چشمی با نوزاد پسر بسیار مهم است. با نگاه کردن به چشمان نوزاد و با لبخند طرف مقابلش، به او اطمینان و احساس امنیت می‌دهید. در طول روز، بیشتر وقت خود را صرف نگاه کردن به نوزاد و ایجاد ارتباط چشمی با او کنید.
 • گفتگو با نوزاد: از طریق گفتگو با نوزاد پسر، به او کمک کنید تا با صدای شما و کلماتی که به او می‌گویید، آشنا شود. از صدای آرام و مهربان خود استفاده کنید و به نوزاد پرسش‌های ساده مطرح کنید تا او با صدای شما آشنا شود و به گفتگو عادت کند.
 • بازی و سرگرمی: بازی و سرگرمی با نوزاد پسر شما نه‌تنها او را سرگرم می‌کند، بلکه رشد و توسعه او را نیز تقویت می‌کند. از اسباب‌بازی‌های مناسب برای نوزاد استفاده کنید و با او بازی کنید. همچنین، خواندن کتاب‌های کودکانه، خواندن داستان و اجرای موسیقی نیز می‌تواند به نوزاد کمک کند تا با انواع صداها و کلمات آشنا شود.

خلاصه مطلب مراقبت از نوزاد پسر

نوزاد پسر شما نیازمند مراقبت و توجه ویژه است. در این مقاله، به شما راهنمایی‌هایی جهت مراقبت از نوزاد ارائه دادیم. از بهداشت و تغذیه درست گرفته تا خواب و مراقبت از پوست و ایجاد ارتباط با وی، تمامی جنبه‌های مهم در مراقبت از نوزاد پسر را پوشش دادیم. همچنین، به مسائل بهره‌وری از زمان و ایجاد ارتباط نزدیک با نوزاد نیز اشاره کردیم. با اجرای راهنمایی‌های مطرح شده و بهره‌گیری از تجربه خود، می‌توانید بهترین مراقبت را برای نوزاد خود فراهم کنید.

نوشته نوزاد پسر : 24 راز و تفاوت نوزادان پسر و دختر + 5 ترفند مراقبت از نوزاد پسر در خانه اولین بار در پارسیان مهرپرور | پرستار سالمند , پرستار کودک. پدیدار شد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *