ورزش برای کودکان دیابتی بسیار مفید است، زیرا قند خون را کنترل می‌کند اما نکاتی در مورد ورزش کودکان دیابتی هست که باید به آن توجه کنید. برای کودکان مبتلا به دیابت، فعال بودن و تناسب اندام باعث کاهش فشار خون، کاهش سطح چربی در خون، حفظ سلامت قلب می‌شود. ورزش در این کودکان ممکن است به بهبود سطح قند خون (همچنین به عنوان گلوکز خون) و جلوگیری از افزایش وزن کمک کند. به عنوان والدین کودک مبتلا به دیابت، ممکن است بخواهید بدانید که چه سطحی از فعالیت برای این کودکان مناسب است. برخی از والدین می‌خواهند بدانند که ورزش چگونه بر سطح قند خون تأثیر می‌گذارد. سایر والدین ممکن است این سوال را داشته باشند که چگونه فرزند خود را به حرکت درآورند و او را با انگیزه نگه دارند. جواب تمامی اسن سوالات را می‌توانید در این مقاله از مرکز پارسیان مهرپرور بخوانید.

اهمیت ورزش کودکان دیابتی

طبق تحقیقات انجام شده ۶۵ درصد از مردم ایران دارای اضافه وزن هستند! اضافه وزن یکی از مهمترین عوامل و فاکتورهایی است که می‌تواند خطر ابتلا به دیابت را افزایش دهد. دیابتی ها نیز اگر به کاهش وزن روی بیاورند می‌تواند در روند بهبود بیماریشان به آنها کمک فراوانی داشته باشد. کنترل قند خون با ورزش برای کودکان دیابتینیز میتواند از افزایش وزن جلوگیری می‌کند. از اینرو می‌توان گفت ورزش برای کودکان دیابتی مناسب است. همچنین اعتماد به نفس کودکان را بالا می‌برد. هیچ احتیاجی نیست که کودک مبتلا به دیابت به صورت حرفه ای ورزش را پیگیری کند. ولی حذف کامل ورزش نیز برای کودک می‌تواند مضر باشد. کودکان مبتلا به دیابت مانند سایر کودکان اگر بتوانند زیاد ورزش کنند، واقعا می‌توانند شرایط خود را کنترل کنند.

فعالیت ورزشی و دیابت

فعالیت باعث افزایش میزان گلوکز مورد استفاده عضلات برای انرژی می‌شود. این بدان معنی است که گاهی اوقات فعال بودن ممکن است سطح گلوکز خون را کاهش دهد. فعال بودن به بدن کمک می‌کند تا از انسولین به طور موثرتری استفاده کند و فعالیت منظم می‌تواند به کاهش میزان انسولین دریافتی کودک شما کمک کند. فعال بودن به فرزند شما کمک می‌کند تا وزن مناسبی را برای قد خود حفظ کند که به نوبه خود به کنترل دیابت او کمک می‌کند.

دیابت و ورزش | مرکز خدمات پرستاری مهرپرور

نشانه های دیابت در کودکان

بهتر است قبل از شروع هر مطلبی به نشانه های دیابت در کودکان اشاره کنیم! نشانه های قند خون پایین در کودکان عبارتند از؛

 • لرز در کودک
 • ضعف در کودک
 • سردرد در کودک
 • اضطراب در کودک
 • سرگیجه در کودک
 • عرق کردن در کودک
 • احساس گرسنگی در کودک
 • مشکلات تمرکزی و گیجی در کودک

موارد شدیدتر می‌تواند موجب از حال رفتن یا حمله ناگهانی در کودک شود.

4 مزیت ورزش در کودکان دیابتی

شاید برایتان سوال پیش آمده باشد که تاثیر ورزش بر کودکان دیابتی چیست؟ در جواب این سوال می‌توان گفت ورزش در تمامی اقشار جامعه می‌تواند روندی مثبت ایجاد کند. کودکان دیابتی نیز از این قاعده مستثنی نیستند. اما توجه والدین به این کودکان با توجه به شرایطشان بسیار مهم است. والدین کودکان مبتلا به دیابت باید به موارد زیر توجه کنند تا بتوانند بهتر با مزایای ورزش برای کودکان دیابتی آشنا شوند:

۱- مدیریت وزن و انسولین در بدن

افراد برای اینکه به وزن مناسب خود دست یابند بید در کنار تغذیه سالم به مسائل دیگر هم توجه کنند. از جمله مهمترین این مسائل ورزش کردن است، کودکان به کمک ورزش می‌توانند کالری های اضافی دریافتی در بدن را بسوزانند و عضله سازی کنند.در بدن کودکانی که چربی زیادی دارند، انسولین به درستی ترشح نمی‌شود و بدن قادر نیست سطح قند خون را کنترل کند. والدین کودکان دیابتی توجه داشته باشند که کودکان مبتلا به دیابت در صورتی که ورزش کنند، می‌توانند قند خون پایینی داشته باشند، که هیپوگلیسمی نام دارد و از قند خون بالا در آنها جلوگیر شود که هیپرگلیسمی نام دارد. افت قند خون که در زمان ورزش یا بعد از آن اتفاق می‌افتد در واقع زمانی است که بدن مقدار زیادی قند ذخیره شده خود را مصرف می‌کند، به خصوص اگر سطح انسولین پس از تزریق بالا باقی مانده باشد.

ورزش برای کودکان دیابتی | مرکز خدمات پرستاری پارسیان مهرپرور

۲- تجربه زندگی در کودکان

زمانی که کودکان از خانه بیرون می‌روند یا به ورزشگاه می‌روند، برایشان فرصتی است که بتوانند به کمک دیدار با سایر کودکان، بدست آوردن تجربیات جدید و جالب را تجربه کنند. اگر کودکان ورزش کنند، کار گروهی و رقابت را نیز فرا می‌گیرند که در ادامه زندگی می‌توانند کمک های فراوانی را به آنها داشته باشد. این مهم را کودکان در مدرسه نیز می‌توانند تجربه کنند اما مزیتی که در ورزش برای کودکان دیابتی وجود دارد این است که علاوه بر یادگیری، سلامت جسمی را نیز در آنها تقویت می‌کند.

۳- افزایش اعتماد به نفس در کودکان دیابتی

ورزش کمک می‌کند تا اعتماد به نفس بچه ها افزایش یابد. با تسلط بر مهارت، بهبود توانایی های جسمانی و یا کمک به یک تیم، بچه ها می‌بینند که می‌توانند به چیزهایی که می‌خواهند برسند. همین عاملی می‌شود تا در دیگر مراحل زندگی نیز اعتماد به نفس بیشتری بیابند که خود این موضوع می‌تواند باعث نشاط بیشتری در فرد شود.

۴- ورزش برای کودکان دیابتی و تقویت روانی

کودکان مبتلا به دیابت به کمک ورزش می‌توانند تنش و استرس خود را کاهش دهند و بدین طریق روحیه آنان بهبود یابد، ورزش در کودکان حتی می‌تواند به پاک کردن ذهن و آرام کردن کودکان نیز کمک کند. تمام ورزش ها برای کودکان عالی هستند؛ از پیاده روی گرفته تا دوچرخه سواری برای بازی و یا در تیم های ورزشی. کودک باید از ورزش کردن هدف داشته باشد تا به مزایای ان به درستی دست یابد مثلاً ۶۰ دقیقه ورزش در روز برای ۵ تا ۶ روز در هفته. مانند هر قسمت دیگری از یک شیوه زندگی سالم، ممکن است عادت های ورزشی جدید برای کودکان در مرحله اول دشوار باشد، اما تجربیات و مزایای ورزش می‌تواند به کودکان کمک کند تا در برنامه هایشان تمرکز کافی داشته باشند.

ورزش در دیابت | مرکز خدمات پرستاری پارسیان مهرپرور

کودکان دیابتی و آماده شدن برای ورزش

همه بچه ها باید قبل از اینکه شروع به ورزش کنند، آمادگی فیزیکی ورزشی داشته باشند ؛ برای بچه های مبتلا به دیابت، قبل از شروع هر ورزش جدید، حتما باید با پزشکشان صحبت کنید، که واقعا این سطح فعالیت برای کودک شما مناسب است یا خیر. پزشک به شما در مورد هرگونه تغییر در برنامه آزمایشی، دارو یا سایر مواردی که ممکن است لازم باشد، برای ورزش برای کودکان دیابتی اطلاع می‌دهد. پزشک به احتمال زیاد نور سبزی برای هر فعالیتی می‌شود که کودک شما می‌خواهد آن را شروع کند. جدا از همه اینها، ورزش بخش مهمی از مدیریت دیابت است با این وجود ممکن است ملاحظات خاصی برای فرزند شما وجود داشته باشد که به ورزش های خاصی از قبیل صخره نوردی، پاراگلایدینگ یا غواصی علاقه داشته باشد. در بخش بعدی شرایط کودکان شما را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

شرایط کودکان دیابتی برای ورزش کردن

ورزش های نام برده در بخش قبل، نیاز به تمرکز زیادی دارند! داشتن شرایط جسمانی خوب و کنترل دیابت مفید هستند. اما اگر مشکلات دیابت رخ دهد و توانایی های فردی را در طول ورزش های ماجراجویی اش مختل کند، ممکن است آسیب های جدی به فرزندتان وارد شود. بنابراین اجازه پزشک و آماده سازی مناسب برای کودکتان مهم است. اگر فرزند شما تازه شروع به ورزش کردن یا بازی کردن، کرده است، حمایت عاطفی شما برای او بسیار مهم است، والدین می‌ترسند و کودک را از مشارکت دور نگه می‌دارند، والدین می‌توانند احساس متفاوت بودن، بیمار بودن یا شکننده بودن کودک را تقویت کنند. نگرش مثبت خود را حفظ کنید و اجازه دهید فرزند شما بداند که او می‌تواند در ورزشی با کار سخت نیز موفق شود؛ درست مثل هر بچه دیگر در تیم، تا زمانی که اقدامات احتیاطی ملاحظه شوند.

نگرانی های ورزش در کودکان دیابتی

پرستار کودک لازم است قند خون کودکان مبتلا به دیابت را پس از مصرف وعده اصلی یا میان وعده ها بررسی کند، برای جلوگیری از کاهش سطح قند خون اگر کودک برنامه تمرینی دقیقی را آغاز می‌کند مانند تمرین برای ورزش، پزشک ممکن است یک مقدار کاهش انسولین را برای جلوگیری از هیپوگلیسمی توصیه کند. افزایش قند خون در کودک ممکن است قبل و بعد از تمرین اتفاق بیفتد. عضلات کودک در طول ورزش به انرژی بیشتری نیاز دارند، بنابراین بدن با آزاد کردن گلوکز اضافی در خون به آن پاسخ می‌دهد. اگر بدن برای استفاده از گلوکز به اندازه کافی انسولین نداشته باشد، قند در خون می‌ماند این باعث می‌شود که فرد بیشتر دستشویی برود، که می‌تواند منجر به کم آبی بدن شود، به ویژه هنگامی که فرد عرق زیاد و تنفس شدید در طول ورزش داشته باشد.

علائم دیابت کودکان در حین ورزش

سوالی که در این بخش به آن پرداخته شده است این است که دیابت در کودکان باعث بروز چه علائمی می‌شود؟ با تحقیقات انجام شده در مورد ورزش برای کودکان دیابتی می‌توان گفت کودکان مبتلا به دیابت با شایع ترین مشکلات زیر درگیر هستند :

ورزش کودکان دیابتی | مرکز خدمات پرستاری پارسیان مهرپرور

 • ضعف
 • تاری دید
 • خستگی
 • تشنگی بیش از حد

در صورتی که کودک مبتلا به دیابت نوع ۱ می‌باشد، پزشک متخصص کودک از شما می‌خواهد که طی یک آزمایش میزان کتون ها را در بدن کودک مشخص کنید. ممکن است پزشک کودک بخواهد میزان قند خون کودک را قبل از شروع تمرین و بعد از آن اندازه گیری کنند، پزشک به شما می‌گوید که چگونه کتون ها را آزمایش کنید و در صورت لزوم، چگونه انسولین اضافی را به کودک تزریق کنید. کودکان مبتلا به دیابت که ورزش می‌کنند لازم است قند خون آن ها قبل از ورزش و همچنین بعد از ورزش کردن بررسی شود.

نکات مهم ورزش در کودکان دیابتی

در این بخش از مقاله سایت مهرپرور بررسی می‌کنیم ورزش برای کودکان مبتلا به دیابت چه مشکلاتی می‌تواند ایجاد کند:

الف) تنظیم برنامه آزمایش خون

تنظیم کردن یک برنامه آزمایش خون برای کودکان مبتلا به دیابت در زمان ورزش مهمتر از زمان عادی است! لازم است پزشک کودک به دقت هر گونه تغییرات در فرکانس یا زمان آزمایش های قند خون را هنگامی که کودک تمرین می‌کند را بررسی کند.

ب) بررسی زمان دریافت انسولین

والدین کودکان مبتلا به دیابت لازم است زمان دریافت انسولین را برنامه ریزی کنند! برای کودکان مبتلا به دیابت پزشک ممکن است تجویز انسولین را در زمان ورزش کردن و یا در زمان های بازی کردن کودک تجویز کند لازم است پرستار کودک و یا والدین کودک تزریق انسولین را در بخشی از بدن که در آن تمرینات ورزشی اتفاق می‌افتد انجام ندهند. (مثل تزریق به پای راست قبل از تمرین فوتبال) این باعث می‌شود که انسولین سریعتر جذب شود و احتمال انقباض هیپوگلیسمی افزایش می‌یابد. اگر کودک شما پمپ انسولین می‌پوشد، مطمئن باشید که این کار را برای ورزش انجام نخواهد داد، چون ممکن است قطع شود و یا آسیب ببیند و اگر کودک شما نیاز دارد تا در طول ورزش، پمپ انسولین استفاده کند، با پزشک او صحبت کنید.

کودکان دیابتی | مرکز خدمات پرستاری پارسیان مهرپرور

توجه به این نکات و مراقبت از کودکتان می‌تواند وقت زیادی را از شما بگیرد و با توجه مشکلات روزمره فراموش کردن هر کدام از نکات می‌تواند خطرات زیادی را برای کودک شما به همراه داشته باشد. از این رو پارسیان مهرپرور با تجربه زیاد در امر پرستاری کودک به شما پیشنهاد می‌دهد برای امنیت خاطر خود از این خدمت ما استفاده کنید.

کودکان دیابتی چگونه ورزش کنند؟

کودکان مبتلا به دیابت چه برنامه ریزی هایی باید داشته باشند؟ باید توجه داشته باشید که کودکان قبل از هر تمرین موارد زیر را اهمیت دهند تا دچار مشکل نشوند. اما لازم است یادآوری کنیم که کودکان دیابتی نیز علی رغم توجهات زیر به ورزش نیاز دارند و آنها را منزوی نکنید.

۱- تغذیه مناسب کودکان مبتلا به دیابت

لازم است پزشک متخصص کودک برای تغذیه دیابت کودک مبتلا ، برنامه غذایی در نظر بگیرد تا انرژی اضافی مورد نیاز کودک را در طول ورزش تأمین کند . برای مثال، آنها ممکن است تنقلات اضافی را قبل، در طول و یا بعد از ورزش توصیه کنند. والدین کودک و یا پرستار کودک لازم است عواقب رعایت نکردن توصیه های پزشک را برای کودک به زبان ساده توضیح دهند. کودک لازم است بداند اگر قندش بیفتد چه عواقبی برایش دارد. هیپوگلیسمی می‌تواند عملکرد ورزشی و توانایی مشارکت کودک را در ورزش تحت تأثیر قرار دهد. کودکان، به ویژه نوجوانان ممکن است وسوسه شوند و سعی کنند استراتژی هایی مانند خوردن کربوهیدرات در قبل دویدن یا کاهش کالری یا آب برای رسیدن به وزن خاصی در کشتی، انجام دهند این رفتارها می‌توانند مشکلاتی را ایجاد کنند، چرا که آنها احتمال ابتلا به هیپرگلیسمی یا هیپوگلیسمی را افزایش می‌دهند.

تغذیه کودکان دیابتی | مرکز خدمات پرستاری پارسیان مهرپرور

۲- به همراه داشتن آب و خوراکی برای ورزش در کودکان دیابتی

چه در بازی فوتبال در مدرسه، یا شنا در حیاط خلوت، کودک همیشه باید خوراکی و آب را در دست داشته باشد. برخی از قندهای سریع اگر قند خون پایین بیاید، مفی خواهند بود و آب آشامیدنی به جلوگیری از کم آبی بدن کمک می‌کند.

۳- همراه داشتن وسایل ضروری

مبتلا بودن کودکان به دیابت دلیلی نیست برای اینکه والدین آنها و یا پرستار کودک دچار دردسر بشوند، بچه های مبتلا به دیابت در بعضی موارد دارای قند خون پایینی می‌باشد بنابراین بچه ها و نوجوانانی که مبتلا به دیابت هستند، باید همیشه در معرض نوعی از شناسایی پزشکی (مانند دستبند یا گردنبند) باشند. علاوه بر شناسایی آنها به عنوان کودک دیابتی، این کار می‌تواند اطلاعات تماس اضطراری را فراهم کند. در صورتی که کودک مبتلا به دیابت در محیطی غیر از خانه ورزش می‌کند لازم است برخی از وسایل را به همراه داشته باشد. این وسائل شامل پکی از تست ها، داروها، دستبند هشدار پزشکی، اطلاعات تماس اضطراری. این کار کمک می‌کند تا این چیزها را در یک کوله پشتی یا کیسه های دیگری نگه دارید تا راحت باشید.

ورزش در کودکان دیابتی | مرکز خدمات پرستاری پارسیان مهرپرور

۴- اطلاع مربی از شرایط کودک

اگر فرزند شما به صورت منظم ورزش می‌کند، به مربیان او راجع به دیابت فرزندتان بگویید و دستورالعمل های لازم در مواقع مشکلات را نیز به او توضیح دهید. آنها همچنین باید درک کنند که ممکن است فرزند شما نیاز به انجام این مراحل داشته باشد؛ مانند خوردن میان وعده یا مصرف انسولین برای کنترل دیابت قبل، در طول بازی و یا بعد از آن.

۵- کنترل سلامت و قند کودکان مبتلا به دیابت

والدین و یا پرستار کودکان مبتلا به دیابت لازم است همواره کنترل سلامت کودک را در دست بگیرند! در زمانی که آنها در یک گروه از بچه ها هستند، این کار می‌تواند برایشان یک چالش باشد. اما مدیریت دیابت خود به معنای قطع رابطه با معلم یا مربی نیست و این کار مشکلی ندارد. کودکان مبتلا به دیابت باید به راحتی بتوانند ورزش یا بازی خود را برای نیاز دیابت خود مانند خوردن میان وعده برای نشانه های کاهش قند خون یا بررسی میزان قند خونشان قطع کنند.

خلاصه مطلب ورزش در کودکان دیابتی

ورزش برای کودکان دیابتی بسیار مفید است چون می‌تواند قند خون را کنترل کند و از افزایش وزن نیز جلوگیری کند. همچنین اعتماد بنفس کودکان را بالا می‌برد. با تایید پزشک، یک برنامه غذایی برای مدیریت دیابت کودک تهیه کنید و با پیروی از یک ورزش مناسب برای کودکان دیابتی ، حتی ورزش کودکان در خانه سلامتی را برای کودک خود به ارمغان بیاورید. بطور خلاصه ورزش برای کودکان دیابتی مزایای زیر را دارد:

 • ورزش باعث افزایش میزان سلامت کودکان می‌شود.
 • ورزش باعث تقویت استخوان ها و عضلات کودک می‌شود.
 • ورزش همچنین می‌تواند سطح انرژی این کودکان را افزایش دهد.
 • ورزش خطر ابتلا به بیماری های قلبی و سرطان ها را کاهش می‌دهد.
 • ورزش در کودکان مبتلا به دیابت توانایی های جسمی‌ را افزایش می‌دهد.
 • ورزش باعث افزایش کارایی انسولین در بدن کودک و تنظیم سطح قند خون می‌شود.
 • ورزش در کودکان مبتلا به دیابت ترشح انسولین را کنترل کرده و میزان قند خون را مدیریت می‌کند.
 • کودکان مبتلا به دیابت با ورزش کردن می‌توانند هماهنگی، تعادل، قدرت و استقامت خود را به دست آورند.

نوشته ورزش برای کودکان دیابتی : 4 مزیت و ۹ نکته مهم در ورزش کودکان دارای قند خون اولین بار در پارسیان مهرپرور | پرستار سالمند , پرستار کودک. پدیدار شد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *